Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » XXVII Złaz Turystyczny SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO na Polane Langiewicza
Aktualności
XXVII Złaz Turystyczny SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO na Polane Langiewicza
XXVII Złaz Turystyczny
SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO
na Polane Langiewicza

16 stycznia 2010 r. (sobota)   Polana Langiewicza, godz. 12.00

     Już po raz 27 w lasach siekierczyńskich na "Polanie Langiewicza" odbędzie się złaz turystyczny upamiętniający wydarzenia z okresu powstania styczniowego. W tym roku jego współorganizatorem obok Oddziału PTTK im Jerzego Głowackiego jest Urząd Miejski w Starachowicach.

     Złaz jak co roku odbędzie się na Polanie Langiewicza, gdzie zgodnie z legendą miał znajdować się obóz powstańców gen Marina Langiewicza, późniejszego dyktatora powstania, który w tym czasie kwaterował w Wąchocku. Wydarzenia te upamiętnia umieszczona w 1925 r. na potężnej sośnie żeliwna tablica oraz kamienny obelisk ustawiony przez spadkobierców powstańczej tradycji, byłych żołnierzy Armii Krajowej zgrupowań "Ponurego" i "Nurta".

     W sobotę 16.01.2010 r. o godz. 12, w tym właśnie miejscu, spotkają się tam uczestnicy złazu organizowanego przez starachowicki oddział PTTK im Jerzego Głowackiego i - po raz pierwszy w tym roku - Urząd Miejski w Starachowicach złazu. Impreza ta od lat jest nieoficjalną inauguracja nowego roku turystycznego w naszym województwie. Dlatego podobnie jak w poprzednich latach wezmą w niej udział turyści z całego województwa i spoza jego granic. Pod kamiennym obeliskiem upamiętniającym powstańców złożone zostaną kwiaty. Nie zabraknie tradycyjnej gawędy historycznej. Na turystów czekać będzie ognisko i gorący posiłek.

     Na "Polanę Langiewicza" dotrzeć można m in. ze Starachowic czarnym szlakiem turystycznym (od dworca Zachodniego PKP) lub biało czerwonym spacerowym (od ul Południowej), lub z Wąchocka szlakiem niebieskim (przy okazji warto zwiedzić muzeum w klasztorze oo. Cystersów, gdzie znajduje się ekspozycja pamiątek z okresu powstania zgromadzonych przez ks. mjr Walentego Ślusarczyka). To tylko propozycje, gdyż organizatorzy nie narzucają tras.

     Najważniejsze aby na godzinę 12 dotrzeć na Polanę. Koszt udziału w złazie wynosi 6 zł ( posiłek i znaczek). Bliższe informacje w siedzibie starachowickiego oddziału PTTK im Jerzego Głowackiego, ul Krywki 1, lub pod nr tel. 41 -274 - 62 - 68
piątek, 01 stycznia 2010 powrót

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs