Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » Jubileusz profesora Włodzimierza Sedlaka (1911-1993)
Aktualności
Jubileusz profesora Włodzimierza Sedlaka (1911-1993)
Choć urodził się w górniczej rodzinie w Sosnowcu, a ostatnie 40 lat mieszkał w Radomiu, całe życie poświęcił kielcczyźnie i ukochanym Górom Świętokrzyskim. Suchedniów, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, Sienno, Św.Katarzyna czy Św.Krzyż to przystanki na życiowej drodze jednego z najwybitniejszych polskich naukowców. Praca naukowa na pograniczu dwóch środowisk skrajnie odnoszących się do ewolucji i mechanizmów życia, światopogląd będący mieszaniną katolicko-socjalistyczno-naukowej przekory, realia zaściankowej Polski i niezwykle skromny warsztat przyniosły efekty, których ogrom dopiero dziś zostaje prawidłowo rozpoznawany. Kwantowe podwaliny teorii życia formułowane przez pioniera ery "homo electronicus", zaplecione z historią Łysogór czy rzeki Kamiennej, w niezliczonych publikacjach "katechety z pogranicza nauk ścisłych", obrodziły wyjątkową porcją wiedzy i mądrości życiowej. Przepojone goryczą przerwy na oddech w samotniczym naukowym maratonie, doskonale skomponowane z misją kapłańską, zapisane barwnym językiem, pełnym aforyzmów i esencjonalnych przekazów, tworzą obraz wyjątkowej postaci jaką był profesor Sedlak. Wszystkim szukającym odpowiedzi na pytania czym jest życie i człowieczeństwo, szukającym wspólnego mianownika dla wiary w Boga i potęgi nauki, Włodzimierz Sedlak nie powinien umknąć uwadze. Jak nikt uświadomi ile wiemy o ludzkości i jak niewiele to znaczy wobec ogromu niewiedzy, której granic nawet nie znamy. Nauczy przy tym, że świat nie musi być takim, jakim namalują go etatowi malarze, a pędzel i paleta barw naszego życia leżą w zasięgu ręki - trzeba tylko odważnie po nie sięgnąć.
Doceniając ostatnie odkrycia śladów pierwszych dwudysznych istot czy nigdy dotąd nie znanych najstarszych dinozaurów, warto byśmy pamiętali o pionierskim odkryciu skamielin fauny morskiej obecnych w kwarcytach kambryjskich. Odkryte na świętokrzyskich gołoborzach przez prof.Włodzimierza Sedlaka dowiodły, że morza kambryjskie były bogate w faunę, co w konsekwencji trwale zmieniło teorię ewolucji życia na Ziemi.
Przy okazji wyjątkowego jubileuszu, polecamy wszystkim materiał przybliżający sylwetkę Waldka ze Skarżyska - jak sam zwykł mawiać o sobie ks. prof. Włodzimierz Sedlak >>>
niedziela, 30 października 2011 powrót

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs