Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » Zdobądź odznakę Głównego Szlaku Świętokrzyskiego
Aktualności
Zdobądź odznakę Głównego Szlaku Świętokrzyskiego
     Znają go doskonale wszyscy turyści, którzy odwiedzają Świętokrzyski Park Narodowy – czerwony turystyczny szlak pieszy prowadzi ich na Łysicę i Łysą Górę. Nie wszyscy jednak decydują się przejść ten szlak w całości. Zachętą dla nich ma być nowa odznaka PTTK.
Turyści, którzy zdecydują się pokonać cały szlak mogą od tego roku ubiegać się o Odznakę Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Wystarczy kupić książeczkę Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT), w której należy rozpisać przebytą trasę i zebrać pieczątki poświadczające obecność na trasie. Uzupełnioną książeczkę jest następnie weryfikowana przez Oddział Świętokrzyski PTTK lub Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej w Krakowie. Po pozytywnej weryfikacji będzie można zakupić odznakę.
Dla wielu osób przejście 92 kilometrów to nie lada wyzwanie. Natomiast odznakę może zdobyć praktycznie każdy –  Na stopień złoty odznaki trasę pokonywać będzie można „na raty” i podzielić ją na dowolną ilość odcinków. Należy pamiętać, że nie liczą się wielokrotne przejścia tego samego odcinka – trzeba odwiedzić każde miejsce na szlaku. Dla mniej wytrwałych turystów przewidziano odznakę w stopniu srebrnym. Aby ją zdobyć wystarczy uzyskać 50 punktów GOT na dowolnej liczbie wycieczek.
Czerwony szlak pieszy im. Edmunda Massalskiego ma długą historię. Sięga ona 1926 roku, kiedy to lokalni działacze wyznaczyli pierwszy szlak turystyczny na ziemiach świętokrzyskich. Prowadził on z Kielc do Nowej Słupi. Obecnie rozpoczyna się on w Gołoszycach – miejscowości przy trasie 74 – a kończy w Kuźniakach u podnóża Góry Perzowej. Według wielu stron internetowych, przewodników i folderów ma on 105 kilometrów długości. Czy aby na pewno?
W styczniu Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach przeprowadził dokładne pomiary długości całego szlaku na odcinku Gołoszyce – Kuźniaki – okazuje się, że szlak ma 92 kilometry.W czasie inwentaryzacji pracowaliśmy równolegle na dwóch urządzeniach GPS znanego producenta. Wskazały one jednakowy wynik.
Trasa, choć o 13 kilometrów krótsza niż powszechnie sądzono, jest jedną z najbardziej atrakcyjnych w Górach Świętokrzyskich. Szlak prowadzi przez tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz dwóch Parków Krajobrazowych. Dzięki niemu turyści mogą zwiedzać cenne rezerwaty przyrody oraz zobaczyć wiele świętokrzyskich zabytków i atrakcji, takich jak opactwo na Łysej Górze, Osada Średniowieczna, Święta Katarzyna czy ruiny wielkiego pieca w Kuźniakach.
Zapraszamy do zapoznania z regulaminem Odznaki na stronie  www.cotg.pttk.pl.

Serdecznie zapraszamy do zdobywania odznaki.

wtorek, 26 stycznia 2016 powrót

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs