Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » Maraton"Trzynasty Unijny" - podsumowanie.
Aktualności
Maraton"Trzynasty Unijny" - podsumowanie.
     Kolejna edycja maratonu po Górach Świętokrzyskich już za nami. Tak trudnych warunków terenowych jeszcze nie było w historii imprezy, której główną atrakcją jest niezwykle popularny „Twardziel Świętokrzyski” na dystansie 100km z Gołoszyc do Strawczynka. Wśród uczestników nadano mu tytuł „TRZYNASTY BŁOTNY”. Do niemal ostatniej chwili jego organizacja wisiała na przysłowiowym włosku, gdyż po śniegu i długich, intensywnych deszczach w kilku miejscach skromne strumyczki zamieniły się w rwące, głębokie potoki. Wystarczyło jednak dwudniowe rozpogodzenie, by wody znacznie opadły i po wielu perypetiach organizacyjnych podjęto jedynie słuszną decyzję – STARTUJEMY. Kilkanaście osób się przestraszyło i w ostatniej chwili wycofało się ze startu, co zaraz wykorzystali inni, którzy wcześniej nie mieli szczęścia przy zapisach. „Twardziel Świętokrzyski”. Na „przepaku” po nocnym pokonywaniu Szczytniaka, Jeleniowskiej, Kobylej, Łysej Góry, Łysicy i Radostowej niektórzy tak „ubabrani” byli w błocie, że wyglądali jakby się w nim tarzali. Wystartowało  do tej ekstremalnej konkurencji  147 turystów, a metę w Strawczynku zdołało osiągnąć 115-tu, co było dla organizatorów sporym zaskoczeniem, gdyż prawie 70% z nich mierzyło się z tym dystansem, jeszcze w tak trudnych warunkach, po raz pierwszy. Wśród nich były 22 kobiety. Pierwszy na mecie pojawił się po 13 godzinach i 30 minutach o 9.30 Robert Gołąb reprezentujący Stowarzyszenie Aktywny Ćmińsk. Gdyby organizatorzy, zresztą zgodnie z regulaminem, nie wstrzymywali go na punktach kontrolnych, byłby jeszcze o półtora godziny wcześniej. REWELACJA. O 13.10 zameldowały się w Strawczynku dwie pierwsze panie Pałacha Anna i Wierzbicka Beata – obydwie z Sandomierza. Ostatni piechurzy meldowali się tuż przed 19.00, ale podjęto decyzję o wydłużeniu limitu czasowego z powodu arcytrudnych warunków terenowych.  Jeden uczestnik z Nowego Sącza miał olbrzymiego pecha, zmuszony był do poddania się, z powodu kontuzji, po pokonaniu 92km.                                                                                                                                                        
 „Unijna50-tka”
Konkurencji rozgrywanej  tylko w dzień na dystansie 50km dopisało szczęście, gdyż było dość pogodnie i znacznie mniej błota, chociaż też nie brakowało grzęzawisk i bajorek. Można było jednak już podbiegać i pierwszy w Strawczynku Michał Koniarz z miejscowości Brzeg pokonał dystans w ciągu 4 godzin i 49 minut. Ciekawostką był start starosty kieleckiego Michała Godowskiego z małżonką Agnieszką. Łącznie wystartowało 57 osób – wszyscy pokonali dystans, chociaż niektórzy, mniej wytrawni piechurzy, trochę błądzili i ominęli niektóre punkty kontrolne.
„Spacer z Przewodnikiem” Grupa około 80-ciu osób z Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda”,   Stowarzyszenia Aktywny Ćmińsk i mieszkańców gminy Strawczyn podzielona na mniejsze grupy pod opieką przewodników świętokrzyskich Andrzeja Toporka, Grażyny Dziółko i Jerzego Pabiana wędrowała na dystansie 18km z Oblęgorka do Strawczynka, dopingując jednocześnie maratończykom na trudnych ostatnich kilometrach przed metą.
Jak co roku wśród uczestników nie zabrakło członków KTP PTTK „Przygoda”, gdzie zrodził się pomysł organizowania tej ogólnopolskiej imprezy turystycznej. „Twardzielami Świętokrzyskimi” zostali Anita Karcz, Marta Faliszewska i Kazimierz Sławiński, natomiast „Unijną 50-tkę” ukończyła Urszula Zychowicz.
Tym razem postanowiono wyróżnić nagrodami rzeczowymi  osoby, które w nawiązaniu do liczby zorganizowanych dotychczas maratonów, miały na imprezie coś wspólnego z „13”. Główną – trzydniowy pobyt dla dwóch osób w hotelu „Stary Młyn” w Suchedniowie otrzymał Marcin Bubel z Wrocławia, który miał numer startowy 13. Wyróżnieni zostali też trzynasty w kolejności docierający do mety, ten który metę osiągnął o godzinie trzynastej itp.  Szczególne brawa otrzymali nagrodzeni Wojciech Pasek z Końskich – jedyny, który startował we wszystkich trzynastu edycjach maratonu oraz Wiesław Tokar z Miedzianej Góry też jedyny,  oprócz przewodniczącego komitetu organizacyjnego Ryszarda Łopiana, który pracował przy zabezpieczaniu przebiegu wszystkich trzynastu edycji imprezy. Na mecie wiele humoru wnieśli przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich w Kielcach, którzy pięknie umundurowani, śpiewali, tańczyli, gratulowali, docierającym do mety oraz rozdawali ufundowane przez Czeską Centralę Ruchu Turystycznego w Warszawie przewodniki po Republice Czeskiej, która była popularyzowana w tym roku. Także Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct- Kielce przygotowało konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, szczególnie o Republice Czeskiej. Wygrała ten konkurs Czubińska Hanna z KTP PTTK „Przygoda”. Każdy z uczestników, który pokonał 50km otrzymywał pamiątkowy medal, a ci co pokonali 100km także statuetkę i certyfikat „Twardziel Świętokrzyski”.
Organizatorzy dziękują za patronaty honorowe, wszystkim sponsorom i wspierającym maraton oraz członkom PTTK z Oddziału Świętokrzyskiego i studentom WSEPiNM w Kielcach biorącym bezinteresownie udział w zabezpieczeniu przebiegu imprezy.
DO ZOBACZENIA ZA ROK.       


piątek, 05 maja 2017 powrót

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs