Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » Kolega Jerzy Pabian Członkiem Honorowym PTTK
Aktualności
Kolega Jerzy Pabian Członkiem Honorowym PTTK
Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach z wielką przyjemnością zawiadamia, iż w trakcie XIX Walnego Zjazdu PTTK w dniach 15-16 września  Kolega Jerzy Pabian otrzymał godność Honorowego Członka PTTK. Tytuł ten jest wyjątkowym wyróżnieniem przeznaczonym osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa w Polsce. Kolega Jerzy Pabian od 40 lat nieprzerwanie bierze czynny udział w działalności PTTK.W 1976 r. założył Koło Zakładowe PTTK w Kieleckim Przedsiębiorstwie Robót Mostowych „Prestal”, które należało do najbardziej aktywnych w kieleckim oddziale.
W 1977 r. wespół z kołem Przewodników Świętokrzyskich postawiło we wsi Szałas kamień na mogile nieznanego ułana z oddziału mjr „Hubala” - H. Dobrzańskiego.
Od 1979 r. do 2006 r. był członkiem Zarządu Oddziału PTTK i Oddziałowej Komisji Rewizyjnej. W latach 2002 - 2006 uczestniczył w pracach Komisji Krajoznawczej
ZG PTTK. Od 2006 r. jest stałym współpracownikiem tej komisji, w której zajmuje się problematyką zdobywania odznak krajoznawczych w skali ogólnopolskiej.
Szczególną uwagę przywiązuje do popularyzacji idei krajoznawstwa. Zainicjował powołanie Regionalnego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa województwa świętokrzyskiego i był jego pierwszym przewodniczącym. Funkcję tę pełnił od 2002 r. do 2014 r. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego tego Kolegium.
Dba o pozyskiwanie i szkolenie nowych Instruktorów Krajoznawstwa spośród aktywu oddziałów z terenu województwa. Bierze udział w Krajowych Naradach Krajoznawczych i Centralnych Zlotach Krajoznawczych (CZAK).
Kilkakrotnie był organizatorem wojewódzkich spotkań krajoznawców i opiekunów zabytków m.in. w Ludyni i w Tokarni.
Od 2002 r. do 2009 r. pełnił społecznie rolę opiekuna zbiorów Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w burzliwym czasie przeprowadzek i zmian miejsc siedzib Oddziału. W tym czasie włożył wiele trudu i pracy w porządkowanie i udostępnienie zbiorów pracowni.
Jako przewodnik świętokrzyski i przodownik wielu dyscyplin turystyki kwalifikowanej organizował imprezy turystyczne szczególnie uwzględniające ich patriotyczny charakter np. rajdy szlakami mjra „Hubala”, partyzantów, powstań narodowych, Legionów Polskich itp. Prowadził społecznie dziesiątki wycieczek pieszych i rowerowych po ziemi świętokrzyskiej i innych regionach.
Długoletnia działalność kolegi Jerzego Pabiana w Polskim Towarzystwie Turystyczno- Krajoznawczym doceniona została przez władze PTTK, które nadały mu wiele wyróżnień i odznaczeń. Jest znanym i cenionym działaczem krajoznawczym w skali ponadregionalnej.
piątek, 22 września 2017 powrót

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs