Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce
Aktualności
Podsumowanie XII edycji "Twardziela Świętokrzyskiego"

Przybyło 118 nowych „Twardzieli Świętokrzyskich”

Podajemy kilka suchych faktów statystycznych o zakończonej 1 maja dwunastej edycji supermaratonu „Twardziel Świętokrzyski”.
Ostatecznie wystartowało 158 uczestników, w tym 43 kobiety. Do mety w limicie czasowym (organizatorzy przedłużyli limit o 1 godz. ze względu na dokuczliwy upał) dotarło 118 osób, pań 31. Pierwsi na mecie w Strawczynku o godzinie 9.47 (13 godz. 47 min.) pojawili się Gołąb Robert oraz Gonciarz Bartłomiej, obydwaj ze Stowarzyszenia „Aktywny Ćmińsk”, a z kobiet Odomirska Katarzyna z Krakowa o 11.14, tuż za pierwszą trójką. Seniorem maratonu został (!) 83-letni Ignatowski Maciej z Grójca, który na mecie był tuż przed 18.00, a przecież równo 40-ci osób nie wytrzymało trudów bardzo wymagającej trasy. Uczestniczyli w imprezie przedstawiciele prawie wszystkich województw, nie było tylko nikogo z warmińsko-mazurskiego. Najdalsze miejscowości skąd pochodzą nowi „twardziele” to Chojnice, Złotów, Piła i Łomża.
Zdjęcia są dostępne na www.turysta.swietokrzyski.eu , a migawki z przebiegu można znaleźć w archiwum TVP Kielce („Informacje” z dn. 1.05.). Więcej wiadomości oraz lista „twardzieli” będzie dostępnych za kilka dni na stronie maratonu.   
                                                                                                                                             Organizatorzy

piątek, 04 maja 2018 czytaj całość
Uroczyste Otwarcie Sezonu Turystycznego w Górach Świętokrzyskich 2018/2019
 Turystyczne rozpoczęcie sezonu w Górach Świętokrzyskich już za nami. Ponad 60 uczestników wędrowało w sobotę 21 kwietnia czarnym szlakiem z Piekoszowa na Górę Zieloną. Podczas uroczystości szlak ten otrzymał imię Tomasza Wągrowskiego. Już o 9.30 rano w Piekoszowie grupę turystów przywitał wójt Gminy Piekoszów Pan Zbigniew Piątek, który wspólnie z grupą odsłonił tablicę upamiętniającą Tomasza Wągrowskiego ufundowaną przez Sławomira Micka. Tablica została umiejscowiona tuż przy Urzędzie Gminy w Piekoszowie. Trasa nie została wybrana przypadkowo, bowiem inauguracja sezonu turystycznego związana była przede wszystkim z nadaniem czarnemu szlakowi imienia Tomasza Wągrowskiego.
Grupa turystów wędrowała pod wodzą Kol. Zbigniewa Tatarczucha z Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda”.
 Na końcu grupy szedł Piotr Garecki, aby żaden z turystów nie zboczył ze szlaku. Wędrówkę wszyscy rozpoczęli w promieniach słońca, które towarzyszyły im przez cały dzień. Dało się słyszeć miłą atmosferę i wspólną gawędę podczas wędrówki. Na całej trasie wiedzą krajoznawczą dzielili się z uczestnikami przewodnicy świętokrzyscy Kol. Robert Kulak, Kol. Andrzej Toporek, Kol. Michał Jagodziński. W godzinach popołudniowych wszyscy dotarli na teren Klubu Sportowego „Stella” na kieleckim Słowiku, gdzie gospodarze przygotowali ognisko turystyczne i ciepły poczęstunek. Wszystkich turystów przywitał Wiceprezes Zarządu PTTK w Kielcach Kol. Kazimierz Micorek. W uroczystościach udział brała również rodzina zmarłego 6 lat temu wielkiego krajoznawcy i regionalisty. Organizatorami uroczystości był Świętokrzyski Oddział PTTK w Kielcach.


środa, 25 kwietnia 2018 czytaj całość
Uroczyste odsłonięcie Ławeczek Jerzego Kapuścińskiego na Kadzielni
środa, 18 kwietnia 2018 czytaj całość
Nowa tablica informacyjna na szlaku im. Sylwestra Kowalczewskiego
W dniu 10 kwietnia br. koledzy z Klubu Turystów Pieszych "Przygoda" powiesili w Paśmie Zgórskim, na czerwonym szlaku turystycznym im. prof. Sylwestra Kowalczewskiego (Karczówka - Chęciny) tablicę informacyjną.
Tablicę kilka lat temu ufundował śp. kolega Tomasz Wągrowski, a przekazała ją wdowa po Nim - Ewa. Poprzednia tablica uległa naturalnemu zniszczeniu.
Więcej na stronie Klubu.
czwartek, 12 kwietnia 2018 czytaj całość
Wycieczka autokarowa Biecz-Binarowa
wtorek, 10 kwietnia 2018 czytaj całość
Wycieczka Klubu Turystów Pieszych PTTK "Przygoda"- Na spotkanie z Twardzielami

SZCZEGÓŁY
   

czwartek, 05 kwietnia 2018 czytaj całość
Zmarł Profesor Jerzy Ćmak

JERZY ROMAN ĆMAK, urodził się 27 listopada 1927 roku w Drugni gm. Pierzchnica, woj. świętokrzyskie, syn Ignacego i Heleny. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Drugni (6 oddziałów), a ukończył ją w Staszowie (siódmy oddział). W latach 1943-1944 był łącznikiem w obwodzie Drugnia (ps. „Piegus”) w zgrupowaniu Armii Krajowej „Słonia” i „Szarego”.

 Od lutego 1945 roku uczęszczał początkowo do gimnazjum dla dorosłych w Kielcach („mała” matura w 1946 roku), a następnie do II Gimnazjum i Liceum im. Jana Śniadeckiego, gdzie w 1948 roku uzyskał tzw. dużą maturę. W 1948-1953 studiował na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie; dyplom magistra inżyniera leśnika otrzymał w 1953 roku, stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 1962 roku, a stopień doktora habilitowanego w zakresie ochrony przyrody i kształtowania krajobrazu na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1976 roku. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1988 roku.

W czasie okupacji od 11 lipca 1943 roku do początków, pracował w Nadleśnictwie Pierzchnica, leśnictwo Drugnia, jako „Standiger Haumeister”.


czwartek, 05 kwietnia 2018 czytaj całość

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs