Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » Galeria » Imprezy turystyczne » 2013-09-28 - XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2013"

2013-09-28 - XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2013"
28 września 2013r. odbył się już XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. Ogółem w Rajdzie uczestniczyło 5677 osób. To rekordowa liczba uczestników, która wędrowała 15 trasami pięknej ziemi świętokrzyskiej. Najliczniej reprezentowana była trasa nr 6 z Bielin. wędrowała nią 1865osób. Najdłuższą trasą był „Mocarny Szlak” z Kielc, który liczył 40 km. Wędrowało nim 29 uczestników. W tym roku w Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym wraz ze swoimi grupami dotarło na szczyt Łysej Góry 80 kapłanów, 38 sióstr zakonnych, 75 katechetów i 223 opiekunów świeckich. Na rajdowej trasie wędrował również Pan Rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Stanisław Adamczak i Akademicki Klub Turystyki Kwalifikowanej PTTK Politechniki Świętokrzyskiej „Sabat”. Trasy rajdowe zabezpieczało 114 doświadczonych przewodników świętokrzyskich z Kół Przewodników Świętokrzyskich z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza, Opatowa i Radomia. Na Eucharystię na zakończenie rajdu dotarła także 41 grupa pielgrzymów na rowerach pod przewodnictwem księdza biskupa Mariana Florczyka.
Tradycją rajdów na Święty Krzyż jest wręczenie odznak Korony Gór Świętokrzyskich. W tym roku otrzymało je pięć osób - Krzysztof Kowalski z Kielc, Kacper, Kuba i Roman Gach z Woli Kopcowej oraz Rafał Dybowski ze Szprotawy (województwo lubuskie), który odebrał odznakę z numerem 200.
Rajd zakończyła uroczysta Msza święta z udziałem kieleckich biskupów - Kazimierza Ryczana i Mariana Florczyka oraz duchownych z diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. W procesji z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego szły poczty sztandarowe, a także jechało papamobile w asyście honorowej policji na motocyklach. O oprawę muzyczną zadbał zespół "Józefowe Kwiatki”, który wędrował 9-kilometrową trasą "Hutniczą” z Nowej Słupi.

powrótpowrótKielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs