Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » Kalendarium Imprez » XIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2012"
29 września 2012 - XIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2012"
XIII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2012” - Rekordowe wędrowanie na Święty Krzyż

W XIII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym „Święty Krzyż 2012” wzięło udział 5190 turystów-pielgrzymów. To rekordowa liczba uczestników w historii rajdu. Najmłodsza uczestniczka miała… 10 dni.

Wędrowano 15 trasami pięknej ziemi świętokrzyskiej. Najliczniej reprezentowana była trasa nr 6, „Zbójecka” z Bielin, wędrowało nią 1287 osób. Najdłuższą trasą był „Mocarny Szlak” z Kielc, która liczyła 40 km i została zorganizowana przez Klub Górski PTTK Kielce. Pod przewodnictwem Lecha Segieta i Pawła Milewicza wędrowały nią 32 osoby.

W tym roku w Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym wraz ze swoimi grupami dotarło na szczyt Łysej Góry 77 kapłanów, 23 siostry zakonne, 55 katechetów i 227 opiekunów świeckich. Z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach udział w Rajdzie wzięło 50 kleryków. Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej reprezentowało 300 uczniów. To najliczniejsza rajdowa grupa.

Najmłodsi rajdowicze na Święty Krzyż dotarli z rodzicami w wózeczkach. Najmłodsza uczestniczka - Kinga Lisowska - miała 10 dni.

Na rajdowej trasie wędrował również Rektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Stanisław Adamczak i Akademicki Klub Turystyki Kwalifikowanej PTTK Politechniki Świętokrzyskiej „Sabat”.

Rajdowe trasy prowadziło stu przewodników świętokrzyskich z Kół Przewodników Świętokrzyskich z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza, Skarżyska-Kamiennej, Starachowic i Radomia.

Rajd zakończyła uroczysta Msza Święta, którą koncelebrowali biskupi Kazimierz Ryczan i Kazimierz Gurda z Kielc oraz Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza. - Wasza obecność w tym miejscu jest dowodem na to, że wybraliście pielgrzymkę. Bez względu na motywację ta wędrówka kosztowała was wysiłek, który w nią włożyliście. Takie jest wędrowanie człowieka. Zawsze wiąże się z trudnościami i walką z samym sobą - powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który wygłosił homilię.

Inicjatorem rajdu, który od trzynastu lat towarzyszy uczestnikom tej niezwykłej wędrówki, jest biskup kielecki Kazimierz Ryczan. - Dziękuję wam, że jesteście, jest was tak dużo i jesteście zdyscyplinowani. Dziękuję za atmosferę modlitwy i śpiewu. Oby tak było zawsze! Niech Boże błogosławieństwo spłynie na was, na wychowawców i na wasze domy - powiedział biskup Kazimierz Ryczan i udzielił błogosławieństwa Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy to jedna z największych jednodniowych imprez turystyki pieszej w Polsce. Organizatorami rajdu jest Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Kieleckiej, Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej imienia świętego Stanisława Kostki w Kielcach oraz przewodnicy świętokrzyscy.

W imieniu Sztabu Rajdu dziękuję wszystkim osobom, instytucjom, organizacjom, mediom i firmom, które pomagały przy organizacji rajdu. Największe słowa podziękowań należą się Wam drodzy wędrowcy - pielgrzymi za tak liczne uczestnictwo, za wysiłek i trud przedeptania tras rajdowych i dotarcie do stóp ołtarza w Sanktuarium Krzyża Świętego w najpiękniejszych górach - Górach Świętokrzyskich. Wszystkim - z całego serca - bardzo, bardzo dziękuję.

Wszystkich turystów-pielgrzymów pragnę zaprosić na XIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy, który odbędzie się już za rok - 28 września 2013 roku.

Łukasz Zarzycki
KOMANDOR XIII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2012”
Święty Krzyż, 29 września 2012 r.
Mamy przyjemność poinformować, że w dniu 29 września 2012 r. odbędzie się
XIII
Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy "Święty Krzyż 2012".
Zgłoszenia na Rajd przyjmowane będą od 17 do 25 września 2012 r.:
- bezpośrednio w siedzibie Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach przy ul. Sienkiewicza 29 w godzinach 12.00 - 16.00;
- faksem na nr: (41) 344 77 43, nowy nr fax. (41) 348 00 60;
- pocztą elektroniczną na adres: rajd@pttkkielce.pl.
 
Informacja dla przewodników prowadzących trasy Rajdu.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się w piątek (28.09.2012 r.) w seminarium o godz. 19.00.

 
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zapowiedzi Rajdu w ITV Kielce
www.itv.kielce.eu oraz w programie „Między Ziemią a Niebem” w TVP www.tvp.pl

Osoby zainteresowane zdobyciem okolicznościowej metalowej Odznaki Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż” proszone są o kontakt z Sekretariatem Rajdu na mecie Rajdu na Świętym Krzyżu lub mailowo na adres: rajd@pttkkielce.pl.
 
 


 
 Karta Zgłoszeń


 
Karta Zgłoszeń
Karta Zgłoszeń


Sklep Sportowy Just Sport przygotował dla uczestników Rajdu niespodziankę. Do 15 października uczestnicy Rajdu mogą uzyskać zniżkę 10 złotych na zakupy. Zamieszczamy specjalny kupon, który należy wydrukować i podczas zakupów oddać w sklepie. Podobne kupony rozdamy podczas Rajdu.
Sklep Sportowy Just Sport mieści się przy ulicy Warszawskiej 147 w Kielcach. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, a w soboty od 10 do 14.
 


powrótpowrótKielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs