Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprez



Zamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » Śmierc kol. Tomasza Wągrowskiego - Uroczystości pogrzebowe 8 września o godz. 13.00 w Kieleckiej Katedrze
Aktualności
Śmierc kol. Tomasza Wągrowskiego - Uroczystości pogrzebowe 8 września o godz. 13.00 w Kieleckiej Katedrze


Tomasz Wągrowski urodził się w 1950 r. w Warszawie. Od 1953 r. mieszkał w Kielcach. Z wykształcenia magister inżynier budownictwa drogowego, absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Kielcach i Politechniki Krakowskiej.
Wicedyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział w Kielcach.

Od 1968 r. działacz społeczny PTTK, m.in. przewodnik świętokrzyski 1971 r., instruktor krajoznawstwa 1989 r., przodownik turystyki pieszej 1969 r., i turystyki górskiej 1974 r., znakarz szlaków turystycznych.

W uznaniu długoletniej działalności na polu turystyczno-krajoznawczym wyróżniony m.in. Złotą Honorową Odznaką PTTK, tytułem Zasłużonego Przewodnika PTTK oraz Zasłużonego Instruktora Krajoznawstwa.

Był autorem wielu artykułów o tematyce turystycznej, cyklu gawęd dotyczących kieleckiej historii turystyki i krajoznawstwa opublikowanych w "Studiach i materiałach z dziejów krajoznawstwa polskiego PTTK w roku sześćdziesięciolecie" W-wa 2006 r. - dostępnych na naszej stronie www
 
Autor folderów i przewodników, w tym przewodnika literackiego "Szlak Żeromskiego - Kielce i góry domowe" Kielce 2004 r.
Wspólnie z Adamem Massalskim i Jerzym Kowalczykiem współautor książki "W hołdzie przeszłości 1863-1864 województwa świętokrzyskiego" wydanej przez Kieleckie Towarzystwo Naukowe w 2003 r. W roku 2011 r. opublikował prace poświęconą dr Mieczysławowi Orłowiczowi, fundator tablicy odsłoniętej w Ośrodku Wypoczynkowym PTTK "Jodełka" w Świętej Katarzynie.
 
Za sprawą Tomasza Wągrowskiego w 100-lecie Muzeum Narodowego w Kielcach na Sztandarze pojawiła się odznaka PTK - organizacji założycielskiej Muzeum.

Dbał o pamięć i historie naszej ziemi m.in. jako członek Komisji Historii i Tradycji Zarządu Głównego PTTK.

Wielki człowiek, przyjaciel turystów.

Ostatnie pożegnanie:


Nasz Drogi Tomku!


Do jakiego prowadzisz nas dzisiaj Raju?
Na jaką górę mamy wraz z Tobą się wspinać?
O czyich dokonaniach będziesz dziś opowiadał?

Czekamy na Twoje słowa. Na wyjątkowe, niezapomniane spotkania, które dostarczały nam tylu przeżyć. Byłeś w naszym gronie – świętokrzyskich turystów, regionalistów
i krajoznawców – od 1968 roku, kiedy wstąpiłeś do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Przez ponad 40 lat byłeś przewodnikiem świętokrzyskim, przodownikiem turystyki pieszej i przodownikiem turystyki górskiej, od ponad 20 lat instruktorem krajoznawstwa. Znakowałeś szlaki turystyczne, organizowałeś wspaniałe rajdy, upamiętniałeś ważne miejsca.
W ostatnich latach angażowałeś się w pracach Świętokrzyskiego Regionalnego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa oraz Komisji Historii i Tradycji Zarządu Głównego PTTK. Otrzymane przez Ciebie wyróżnienia – między innymi Złota Honorowa Odznaka PTTK, tytuły Zasłużonego Przewodnika i Zasłużonego Instruktora Krajoznawstwa - tylko
w niewielkim stopniu odzwierciedlają Twe zasługi dla środowiska turystycznego.
Któż Cię bowiem teraz zastąpi? Kto skrzyknie turystów, żeby pamiętali o przeszłych ludziach i wydarzeniach? Kto tak żarliwie poruszy serca płomiennymi oracjami o miłości do Ojczyzny i przywiązaniu do regionu świętokrzyskiego?   



Nie takiego powrotu oczekiwaliśmy po Twoim wyjeździe w słowackie Tatry. Nie tak mieliśmy rozmawiać. Wołamy Cię, a odpowiada tylko grobowa cisza. Ale bądź pewien, że w Twoim przypadku sprawdzają się słowa - non omnis moriar. Nie wszystek umrę. Zgromadzeni tu dziś razem i każdy z osobna zaświadczamy, jak ważnym byłeś dla nas przyjacielem, jak ważnym byłeś kolegą, jak wyjątkowym byłeś człowiekiem. Jak wiele nam wszystkim podarowałeś w ciągu swego krótkiego życia.

Twym udziałem są już niebieskie polany, przeczysta krynica, krajobraz wiecznej szczęśliwości. Wyruszyłeś na swój ostatni szlak i dotarłeś do naszych wybitnych poprzedników. Tych, o których zawsze tak pięknie i z uczuciem mówiłeś. Których dokonania zawsze stawiałeś na piedestale. Których pamięć przez całe lata kultywowałeś. O których nie dawałeś zapomnieć.

Wezwano Cię do nich, do tego niebieskiego firmamentu. A my, tu na ziemi, jakże im zazdrościmy, że mogą się Tobą cieszyć.

W imieniu przewodników świętokrzyskich
kol. Cezary Jastrzębski


czwartek, 06 września 2012 powrót

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


Współpraca



Facebook
Konkurs