tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Bezpieczna turystka, bezpieczny turysta

Czy wiesz, że turystyka to jedna z najprzyjemniejszych form spędzana wolnego czasu? Uprawiając dowolną formę turystyki nie tylko poznajesz nowe miejsca, ale również dbasz o swój umysł i ciało. Niezależnie od tego czy wybierasz rower, kajaki, narty czy własne nogi, podejmujesz świetną decyzję która przyniesie ci wiele korzyści.

20210626 170218

 

Jeśli chcesz zrobić dla siebie coś dobrego, zabierz się na spacer. Najbliższy las, a może wysokie górskie szczyty? Łagodny trekking czy szybki marsz? Każda opcja jest dobra! Lubisz rower? Wskakuj na niego i pędź po przygodę.

Masz swoją ulubioną porę roku na aktywność? Czy temperatura nie ma znaczenia? W końcu są tacy, którzy odnajdują się w każdej aurze. Nie zależnie od tego co wybierasz, pewnym jest to, że musisz się przygotować.

Hej Czy wiesz żepng

Warto pamiętać o kilku kwestiach:

 • Przygotuj plan wycieczki. Dobra analiza tego, gdzie się wybierasz da ci poczucie bezpieczeństwa. Aplikacja w telefonie oraz papierowa mapa to podstawa, zabierz je ze sobą.
 • Mierz siły na zamiary. Zaplanuj trasę tak, aby odpowiadała twojej kondycji. Dawkuj sobie ilość pokonywanych kilometrów i przewyższeń. Pozwól swoim możliwościom ewoluować.
 • Przed rozpoczęciem wycieczki sprawdź stan swojego sprzętu. Nawet najlepsza czołówka nie pomoże jeśli nie będziesz miał baterii. Pamiętaj, że potrzeby zmieniają się w zależności od pory roku. Miej w plecaku zawsze czołówkę, kurtka/płaszcz przeciwdeszczowy przyda się zawsze, a najbardziej wiosną i jesienią, kiedy temperatury są dość niskie, więc przemoknięcie może mieć poważne konsekwencje, raczki, bielizna termoaktywna, czapka i rękawiczki zimą to konieczność.
 • Bądź przygotowany na (prawie) wszystko. Ubierz się na „cebulkę”, tak by zdejmować lub zakładać warstwy ubrań w zależności od temperatury. Dodatkowe skarpetki, stuptuty, rękawiczki, czapka, bo jak mówi stare porzekadło „lepiej nosić niż się prosić”.
 • Jedzenie oraz picie – zabierz ze sobą to co lubisz. Ilość uwarunkuj od tego gdzie i na jak długo się wybierasz. Dobrze mieć zapas i termos z ciepłą herbatą, tak na wszelki wypadek.
 • Miej naładowany telefon i opcjonalnie zabieraj powerbank, dodatkowa moc zawsze mile widziana! Nawet najlepsza aplikacja nie pomoże jeśli twoja bateria się wyczerpie.
 • A jeśli już o telefonie mowa, koniecznie zapisz w telefonie numery:

112 – telefon alarmowy
601 100 100 lub 985– wodne pogotowanie ratunkowe
601 100 300 lub 985 - TOPR (Tatry) oraz GOPR (Beskidy,Karkonosze)

oraz zainstaluj darmową aplikację „Na ratunek” do pobrania ze sklepu play

 • Nie zapomnij o apteczce. Zadbaj o to aby znalazły się w niej środki opatrunkowe. Jeśli wybierasz się na dłuższą wyprawę zabierz leki które przyjmujesz na stałe.
 • Poinformuj bliskich o swoich planach, określ przybliżony czas powrotu. Jeśli nocujesz poza domem zostaw w recepcji informację gdzie się wybierasz.
 • Bądź ostrożny. Niech radosna atmosfera wycieczki nie przysłoni potencjalnych zagrożeń.
 • Zwracaj uwagę na innych. Może dostrzeżesz kogoś kto potrzebuje pomocy, a nie potrafi o nią poprosić?
 • Bądź miły! Uśmiechaj się do spotkanych osób. Krótka rozmowa, uśmiech, podzielenie się informacjami o trudnościach czy ciekawostkach i przyjacielskie „cześć” na szlaku potrafi dodać siły.

20210703 113744

Bezpieczeństwo to podstawa, a pewne reguły są niepodważalne i muszą stać się twoim nawykiem. A teraz idź, jedź, płyń i ciesz się widokami, świeżym powietrzem, towarzystwem i otaczającym cię pięknem :)

20210619 151919

20210612 101701

img 20210614 212248 356