tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

7.04.2024 - SZLAK ORLICH GNIAZD z PTTK Kielce - etap II (Olsztyn - Ostrężnik)

SZLAK ORLICH GNIAZD
pieszo w ośmiu etapach

ETAP II - 7 kwietnia 2024 r. /niedziela/

Szlak Orlich Gniazd e1 b

 

Olsztyn - Sokole Góry - Zrębice - Aleja Klonowa - Złoty Potok, Pałac Raczyńskich, Dworek Krasińskich - Rezerwat Parkowe - Jaskinia Ostrężnicka - ruiny zamku Ostrężnik
trasa piesza: ok. 22 km / suma podejść: około 300 m

trasa

 Zapraszamy na 8 rajdów pieszych w pierwszą lub drugą niedzielę miesiąca (począwszy od marca 2024 roku), w trakcie których przejdziemy wraz z przewodnikiem CAŁY Szlak Orlich Gniazd z możliwością zwiedzenia (także z przewodnikiem) najważniejszych warowni Jury Krakowsko-Częstochowskiej.Zapraszamy na drugi z ośmiu etapów przejścia czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd. Wyruszymy z Olsztyna przez Góry Sokole, które słyną z ponad 50 jaskiń i zajmują drugie pod względem liczby jaskiń miejsce na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Następnym etapem wędrówki będą Zrębice, w której znajduje się związany z uzdrowieniami modrzewiowy kościółek św. Idziego. Stamtąd ruszymy w kierunku Złotego Potoku by w okolicach Góry Skałki przejść piękną aleją klonową, którą sadził sam ojciec Zygmunta Krasińskiego. Aleją dojdziemy do Złotego Potoku, gdzie zwiedzimy park i Dworek Krasińskich oraz Rezerwat Parkowe - najbardziej zalesiony rezerwat na terenie Jury. Wycieczkę zakończymy wśród ruin owianego legendami zamku ostrężnickiego w sąsiedztwie Jaskini Ostrężnickiej.

CENA za 1 osobę:

 • 120 zł – członkowie PTTK z opłaconymi składkami na rok 2024
 • 130 zł – pozostali uczestnicy

Cena zawiera:

 • Opiekę pilota i przewodnika przez cały okres pobytu
 • Transport z/do Kielc
 • Ubezpieczenie NNW

Cena nie zawiera:

 • Kosztu biletu wstępu do Dworku Krasińskich w Złotym Potoku
 • WyżywieniaPlan wycieczki:

 • 6.15 – Zbiórka uczestników – Kielce
 • 6.30 – wyjazd z Kielc do Olsztyna (jeden postój)
 • 9.00 – Rozpoczęcie wędrówki – Rynek w Olsztynie
 • 9.00 – 18.00 – przejście piesze: Olsztyn – Ostrężnik (po drodze zwiedzanie Dworku Krasińskich)
 • 18.00 – 20.00 powrót do Kielc


Zgłoszenia / formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/j7SWW3396QmWwY6K7GÓRY SOKOLE
Góry Sokole zajmują drugie miejsce na terenie Wyżyny Krakowsko Częstochowskiej pod względem najliczniej występujących jaskiń. Na terenie Gór Sokolich znajduje się Rezerwat o tej samej nazwie. Ostoja wielu gatunków ptaków, w tym również gatunków chronionych jak puchacz, największa sowa występująca w Polsce.

ZRĘBICE - KOŚCIÓŁ ŚW. IDZIEGO
W czasie średniowiecza Zrębice były wsią służebną dla Zamku Olsztyńskiego. Drewniany kościółek św. Idziego, za wstawiennictwem którego doszło do wielu uzdrowień.

ZŁOTY POTOK
Jedna z ładniejszych miejscowości na terenie Wyżyny Krakowsko Częstochowskiej. W Złotym Potoku mieszkał wieszcz Zygmunt Krasiński. narodowy. Znajduje się tu modrzewiowy dworek w którym mieszkał słynny pisarz epoki romantyzmu i największy na terenie Jury park dworski.

STAW AMERYKAN
Zwany dawniej Stawem Gorzkich Łez, nad którym swój ból po śmierci córki wypłakiwał Zygmunt Krasiński. Staw hodowlany został przemianowany na Amerykan przez Karola Raczyńskiego na cześć ambasadora amerykańskiego, który przywiózł pierwszą ikrę pstrąga ze Stanów Zjednoczonych.

REZERWAT PARKOWE
Najbardziej zalesiony i jeden z największych rezerwatów na terenie Jury. Kryje wiele ciekawych miejsc takich jak Grota Niedźwiedzia, Źródełko Harcerza, Młyn Kołaczew, wczesnośredniowieczne osiedle Wały, Pstrągarnia Raczyńskich, źródła Wiercicy, Obelisk Ponurego, Diabelskie Mosty i kilka innych.

 

ZAPRASZAMY!