tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

24.03.2024 - Niedziela Palmowa w Lipnicy i Zamek Wiśnicz

NIEDZIELA PALMOWA W LIPNICY
ZAMEK WIŚNICZ
24 marca 2024 r. (niedziela)

 

Lipnica Wisnicz b


Lipnica Murowana
– KONKURS LIPNICKICH PALM 2024, JARMARK WIELKANOCNY

Wiśnicz – NAJWIĘKSZY PO WAWELU ZAMEK W MAŁOPOLSCE


PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach zaprasza na wycieczkę w Niedzielę Palmową na Konkurs Lipnickich Palm Wielkanocnych (największych w Polsce) z Jarmarkiem Wielkanocnym a także na zwiedzanie wspaniałego kompleksu zamkowego w Wiśniczu.Plan wycieczki:

 • 4.50 – Zbiórka uczestników w Kielcach
  Miasta przejazdowe (możliwość wsiadania): Chęciny, Jędrzejów, Wodzisław, Książ Wielki, Skalbmierz, Kazimierza Wielka
 • 5.00 – 8.00 – przejazd do Lipnicy Murowanej
 • 8.00 – 13.30 – Lipnica Murowana – stawianie palm, 65. KONKURSLIPNICKICH PALM I RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO, zwiedzanie Kościoła św. Leonarda (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO), Jarmark Wielkanocny z rękodziełem artystycznym i potrawami regionalnymi, możliwość uczestnictwa w Mszy Św., czas wolny
 • 14.30 – 17.00 – Zamek Wiśnicz (zwiedzanie z przewodnikiem - zamek, podziemne stajnie, średniowieczne narzędzie tortur)
 • 17.00 – 20.00 – powrót do Kielc


CENA:

 • 175 zł – członkowie PTTK z opłaconymi składkami na rok 2024
 • 185 zł – pozostali

Dodatkowo płatne w autokarze – 37 zł normalne / 27 zł ulgowe bilety wstępu do Zamku i Podziemnych Stajni w Wiśniczu


Cena zawiera:

 • Opiekę pilota i przewodnika
 • Transport autokarem
 • Ubezpieczenie


Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia


Zgłoszenia poprzez formularzhttps://forms.gle/aWE2X6kNti9Ecgsh7

 LIPNICA MUROWANA

65. Konkurs Lipnickich Palm odbędzie się w Niedzielę Palmową – 24 marca na lipnickim rynku w pełnej krasie, z udziałem publiczności, rękodzielników, wystawców, zespołów regionalnych, grup artystycznych, a przede wszystkim z udziałem mistrzów wykonujących najpiękniejsze i najwyższe na świecie palmy. Od pokoleń lipczaninie wykonywali palmy, które święcone były w niedzielę palmową. Palma świadczyła o zamożności gospodarza i jego statusie społecznym. Jej wysokość zależała zawsze od wielkości gospodarstwa. Jeśli morgów dziesięć, dziesięć metrów palmy wykonywał właściciel. Wraz ze wzrostem popularności konkursu rosły też palmy. Palmy oceniane są w kilku kategoriach wysokości oraz pod kątem innych kryteriów: wysokość, ułożenie pręci, wiązanie, smukłość, zdobienie. Tradycyjne lipnickie palmy wykonywane są tylko z naturalnych surowców. Palmy niskie i średnie (do 15 metrów) otaczają stojącą w centralnej części rynku kolumnę św. Szymona z Lipnicy, a te najwyższe (nawet ponad 30 metrów) mocowane są do lip rosnących wokół lipnickiego rynku. Dopiero postawienie palmy przesądza o jej udziale w konkursie. Stawianie palm jest najbardziej widowiskowym momentem. Dotyczy to zwłaszcza najwyższych palm, których twórcy muszą wykazać się niezwykłym kunsztem i precyzją. Regulamin określa, że stawianie palmy musi odbywać się w sposób naturalny, za pomocą siły ludzkich mięśni, lin, wideł, bez użycia mechanicznych dźwigów i wyciągarek. Palmy, które złamią się podczas tej czynności (bo i tak się zdarza) są eliminowane z konkursu w takiej wysokości.
Kościół św. Leonarda – drewniany kościół cmentarny wpisany w 2003 roku, wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski, na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pochodzi z roku 1143 lub 1203 – taką datę można odczytać na północno-wschodniej ścianie prezbiterium – i stoi na miejscu dawnej pogańskiej gontyny. Zachował się do dziś w stanie prawie niezmienionym i należy do najcenniejszych drewnianych kościołów gotyckich Polski.

 

LipnicaWIŚNICZ

Zamek Wiśnicz - zamek Kmitów i Lubomirskich, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej. Zamek w Wiśniczu stoi na północnym skraju cypla wcinającego się doliną Leksandrówki. Ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Jego początki wiążą się z działalnością gospodarczą Kmitów herbu Szreniawa, którzy około połowy XIV w. rozpoczęli tworzenie wokół Wiśnicza klucza posiadłości ziemskich. Wzniesiony w tym czasie zamek pełnił funkcję obronnej rezydencji właścicieli. W XVI w. najsłynniejszy z rodu Kmitów, Piotr V, marszałek wielki koronny na dworze Zygmunta Starego, nadał mu cechy stylu renesansowego. Kolejna przebudowa zamku nastąpiła w latach 1615-1621 za czasów Stanisława Lubomirskiego, wg planów Macieja Trapoli. Około 1700 roku miała miejsce dalsza rozbudowa. Zamek opuszczony po pożarze w roku 1831 na kompleksową restaurację musiał poczekać do 1949 roku.

zamek Wisnicz

 

Zapraszamy!