tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

6.04.2024 - Zamość - Perła Renesansu

ZAMOŚĆ – PERŁA RENESANSU
6 kwietnia 2024 r. (sobota)

 

Zamosc b


PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach zaprasza na wycieczkę, w trakcie której zwiedzimy najważniejsze, najpiękniejsze i najciekawsze atrakcje niezwykłego miasta – Perły Renesansu ZAMOŚCIA – miasta idealnego. W trakcie wycieczki zobaczymy Rynek Wielki, Muzeum Zamojskie, Katedrę, Akademię i Pałac Zamojskich, Synagogę, Rynek Solny, oraz Arsenał.

Zespół urbanistyczny zamojskiego Starego Miasta, z racji dużego znaczenia dla kultury i dziedzictwa ludzkości w 1992 roku został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO (do dziś jako jeden z jedynie szesnastu obiektów w Polsce). Miasto zostało założone w XVI wieku przez kanclerza Jana Zamoyskiego, na szlaku handlowym łączącym Europę Zachodnią i Północną z Morzem Czarnym. Zamość, wzorowany na włoskim modelu miasta idealnego, zbudowany przez pochodzącego z Padwy architekta Bernardo Morandiego, stanowi doskonały przykład miasta renesansowego z końca XVI w., które zachowało pierwotny plan, fortyfikacje oraz liczne budowle, łączące włoskie i środkowoeuropejskie tradycje architektoniczne.

 


Plan wycieczki:

 • 5.00 – wyjazd z Kielc do Zamościa
 • 9.30 – 15.30 – zwiedzanie Zamościa z przewodnikiem lokalnym (Rynek Wielki, Kamienice i podwórza renesansowego Zamościa, Katedra, Akademia i Pałac Zamojskich, Rynek Solny),zwiedzanie wnętrz: Muzeum Zamojskie, prezentacja multimedialna w Twierdzy Zamość, Synagoga
 • 15.30 – 18.30 – czas wolny w Zamościu (możliwość indywidualnego zwiedzenia innych atrakcji np. zamojskiego zoo, lokalnych galerii itp.)
 • 18.30 – 22.30 – powrót do Kielc


CENA:

 • 175 zł - członkowie PTTK z opłaconymi składkami na rok 2024
 • 185 zł – pozostali

Dodatkowo płatne w autokarze – 45 zł (bilety wstępu Synagoga, Arsenał, Muzeum Zamojskie)

Cena zawiera:

 • Opiekę pilota i przewodnika
 • Przewodnika lokalnego po Zamościu
 • Transport autokarem
 • Ubezpieczenie
 • Rezerwacje zwiedzania


Zgłoszenia poprzez formularz: https://forms.gle/jtmZm5G9UeVYGu9ZA


Muzeum Zamojskie w Zamościu – istnieje od 1926 r. i jest to najstarsze spośród obecnie działających w Zamościu muzeów. Zajmuje kamienice ormiańskie obok ratusza, w północnej pierzei Rynku Wielkiego. Wśród wystaw stałych znajdują się wystawa historyczna „Zamość, Zamoyscy, Ordynacja Zamojska”, archeologiczna „Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu”, etnograficzna „Sztuka ludowa Zamojszczyzny” oraz galeria malarstwa historycznego i sakralnego.

Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu – zabytkowy renesansowy kościół na Starym Mieście w Zamościu wzniesiony pod koniec XVI w. Znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Katedrę ufundował założyciel miasta, Jan Zamoyski, a autorem jej projektu jest włoski architekt Bernardo Morando. Styl architektoniczny katedry jest związany z tzw. renesansem lubelskim.

Akademia Zamojska to świecka uczelnia założona w 1594 przez Jana Zamoyskiego dla studentów z Polski i Litwy, działająca do 1784 r. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364) i wileńskiej (1578) – uczelnią w Rzeczypospolitej. Jednym z wykładowców Akademii był Stanisław Staszic.

Pałac Zamoyskich w Zamościu – dawna rezydencja rodziny Zamoyskich, jego obecny wygląd jest wynikiem wielu etapów przebudowy. Pierwszy pałac wzniesiony został w stylu renesansowym. Po pożarze w roku z roku 1658, w 1660 roku został odbudowany w stylu barokowym. W latach 1747-1751 pałac został przebudowany w stylu późnobarokowym, natomiast po 1803 roku styl pałacu zmieniono w klasycystyczny.

Synagoga w Zamościu – synagoga znajdująca się na Starym Mieście przy ulicy Ludwika Zamenhofa 9, dawniej zwanej ulicą Żydowską. Jest najlepiej zachowaną późnorenesansową synagogą w Polsce. Synagoga została zbudowana w latach 1610-1620. Zdewastowany w czasie II wojny światowej budynek służył jako warsztaty stolarskie. W 1958 roku budynek przeznaczono na Bibliotekę Miejską, natomiast w 2005 roku odzyskała go społeczność żydowska.

Rynek Wielki – centralne miejsce Starego Miasta w Zamościu, zarazem jego główne miejsce. Po każdej stronie tego rynku znajdują się zabytkowe kamienice oraz ratusz - główny obiekt placu, który w przeciwieństwie do większości rynków, m.in. z okresu średniowiecza nie jest położony w jego centrum, lecz w jego północnej pierzei. Wiąże się to z wolą założyciela miasta, Jana Zamoyskiego, dla którego najważniejszym obiektem w jego mieście był pałac, dla jakiego ratusz miał nie stanowić konkurencji wśród najokazalszych budowli.

Rynek Solny – jeden z dwóch obok rynków pomocniczych w mieście. Wraz z Rynkiem Wielkim i Rynkiem Wodnym tworzą ważną oś kompozycji zespołu Starego Miasta. Nazwa miejsca związana jest z handlem solą sprowadzoną do Zamościa z Drohobycza.

Arsenał Zamojski – pierwszy arsenał został zbudowany pod koniec XVI wieku po północnej stronie pałacu Zamoyskich. Jan Zamoyski gromadził w nim swoje zdobycze i trofea z licznych wypraw. W okresie międzywojennym mieściły się tu szkoły, po II wojnie światowej warsztaty (stolarnia), a od roku 1984 Muzeum Barwy i Oręża "Arsenał" (jako oddział Muzeum Zamojskiego), którego nazwę zmieniono w 2015 r. na obecną - Muzeum Fortyfikacji i Broni "Arsenał". Drugi obiekt muzeum to pobliski budynek stanowiący dawną prochownię, natomiast trzeci to pawilon pod ze szklanym dachem, stanowiący trzecią część muzeum - wystawione są tam m.in. sprzęty i maszyny wojskowe z XX w. oraz ekspozycje dotyczące działań wojennych na Zamojszczyźnie.

Twierdza Zamość – fortyfikacje otaczające Zamość zbudowane w latach 1579–1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego, wielokrotnie przebudowywane. Jedna z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W historii twierdzy miało miejsce 5 oblężeń, m.in. podczas powstania Chmielnickiego oraz potopu szwedzkiego. Ostatecznie twierdza została zlikwidowana z rozkazem cara Aleksandra II z 1866 roku.

 

Zapraszamy!