tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

18.05.2024 - Poleski Park Narodowy i Włodawa - miasto trzech kultur

POLESKI PARK NARODOWY
WŁODAWA – MIASTO TRZECH KULTUR
18 maja 2024 r. (sobota)

 

PoleskiParkNarodowy b

PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach zaprasza na wycieczkę autokarową

 Plan wycieczki
:

 • 5.00 – wyjazd z Kielc do Poleskiego Parku Narodowego (przystanki: Łagów, Opatów)
 • 9.30 – 12.30 – zwiedzanie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Poleskiego Parku Narodowego, Ścieżka przyrodnicza „Czahary” (ok. 6,5 km) z przewodnikiem lokalnym: Bagno Bubnów - największe torfowisko PPN, rozlewisko w Zastawiu - miejsce koncentracji żurawi przed odlotami, łąki trzęślicowe, kwitnące storczyki i gnidosza królewskiego
 • 13.00 – 16.00 – zwiedzanie Włodawy z przewodnikiem lokalnym - unikalny Zespół Synagogalny we Włodawie, Klasycystyczna cerkiew Narodzenia NMP (1840–1842), Zespół klasztoru Paulinów (XVIII w.), czas wolny
 • 16.00 – 20.00 – powrót do Kielc


CENA:

 • 185 zł – członkowie PTTK z opłaconymi składkami na rok 2024
 • 195 zł – pozostali

Dodatkowo płatne – 32 zł/19 zł (bilety wstępu - Poleski Park Narodowy, Włodawa)

Cena zawiera:

 • Opiekę pilota i przewodnika
 • Przewodnika lokalnego po PPN i Włodawie
 • Transport autokarem
 • Ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

 • wyżywienia


Zgłoszenia poprzez formularz: https://forms.gle/t2BajfnpzUhrDEfs8

 POLESKI PARK NARODOWY
położony jest we wschodniej części kraju, na Pojezierzu Łęczyńsko - Włodawskim. Został utworzony w 1990 roku. Powierzchnia Poleskiego Parku Narodowego obejmuje około 10 tys. ha, są to przede wszystkim obszary wodno-błotne, naturalne ekosystemy bagienne, torfowiska, jeziora krasowe, naturalne kompleksy leśne z siedliskami reliktowych gatunków zwierząt i roślin, które kształtowały się od końca epoki lodowcowej. Charakterystycznym elementem krajobrazu parku są niskie, przejściowe i wysokie torfowiska, drugie co do wielkości takie tereny w kraju. Bagna i moczary są środowiskami florystycznymi o wielkim zróżnicowaniu, występują na tym terenie wszystkie typowe bagienne ekosystemy i zespoły roślinne. Część terenu tworzą stanowiska roślinne typowe dla tundry lub lasotundry. Różnorodny jest świat zwierzęcy parku we wszystkich jego odmianach, od bezkręgowców po gatunki ziemnowodnych ptaków i ssaków. Symbolem Poleskiego Parku Narodowego jest żuraw. Szczególną atrakcją są żółwie błotne, najbardziej obok węży Eskulapa zagrożony wyginięciem gatunek gadów występujących w naszym kraju. Spośród ssaków najliczniejszą grupę stanowią gryzonie oraz bobry, które osiedlono na rozlewiskach w roku 1992. Licznie występują gatunki kopytne, sarny, jelenie, łosie, dziki. Trwałe rozlewiska są miejscem bytowania niezliczonych stad ptactwa wodno-błotnego, w tym wielu gatunków rzadkich i zagrożonych. Symbolizujące poleski park żurawie, a także między innymi derkacze, dubelty, czaple. Flora parku liczy około 1000 gatunków roślin naczyniowych.

 PPN 02

PPN 03

 WŁODAWA - miasteczko położone na krańcach wschodniej Polski, nad brzegami rzek Włodawki i Bugu. Włodawa przez wieki była miastem pogranicza. Około kilometra od Włodawy znajduje się miejsce spotkania granic trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi. Włodawa była od czasu swego powstania miastem trzech grup narodowościowych, które kształtowały specyficzny charakter i wygląd miasta.

Zespół Synagogalny we Włodawie - Wielka Synagoga z II połowy XVIII w., Mała Synagoga z końca XVIII w. oraz Dom Pokahalny z 1928 r - siedziba Muzeum – Zespołu Synagogalnego we Włodawie. Włodawska Wielka Synagoga jest jedną z nielicznych synagog z okresu baroku, które zachowały się w Polsce. Ocalała również neobarokowa szafa ołtarzowa z 1936 r., która dzięki polichromii nawiązującej do tradycyjnych motywów żydowskich, stiukowym płaskorzeźbom oraz bogatej ornamentyce należy do najpiękniejszych w Polsce.

Wlodawa 02

 

Cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z końca XIX w. - malowniczo położona na krawędzi skarpy nadbużańskiej - typ cerkwi ruskiej w stylu bizantyjsko-klasycystycznym z zabytkowy ikonostasem.

Wlodawa 03

 

Kościół św. Ludwika pochodzący z II poł. XVIII w. z zabudowaniami klasztoru oo. paulinów. Późnobarokowa świątynia projektu włoskiego architekta Pawła Fontany z bogatym wystrojem w stylu rokoko.

Wlodawa 01

 

Zapraszamy!