tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

19.05.2024 - Główny Szlak Świętokrzyski z transportem z/do WARSZAWY - etap II

Główny Szlak Świętokrzyski
z transportem z/do WARSZAWY w pięciu etapach z PTTK Kielce

PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach zaprasza na jednodniowy wyjazd w góry z cyklu „Zdobywamy Złotą Odznakę Głównego Szlaku Świętokrzyskiego” z Oddziałem Świętokrzyskim PTTK w Kielcach

GSS Warszawa1 b
ETAP II - 19.05.2024 r. /niedziela/ - Wzgórza Tumlińskie

Porzecze – Góra Ciosowa (365 m n.p.m.) – Kamieniołom Ciosowa – Piekło Miedzianogórskie – Góra Kamień (399 m n.p.m.) – Góra Wykieńska (401 m n.p.m.) – Rezerwat Kręgi Kamienne – Góra Grodowa (395 m n.p.m.) – Góra Sosnowica (Korona Gór Świętokrzyskich 413 m n.p.m.) – Dąbrowa
trasa piesza - ok. 20 km / suma podejść: ok. 505 m

 GŁÓWNY SZLAK ŚWIĘTOKRZYSKI – prowadzi czerwonym szlakiem im. Edmunda Massaskiego przez Pasmo Oblęgorskie, Wzgórza Tumlińskie, Pamo Masłowskie, Świętokrzyski Park Narodowy oraz przez Jeleniowski Park Krajobrazowy. Szlak pieszy ma długość ok. 94 km. Za przejście całego szlaku, potwierdzone w książeczce GOT, istnieje możliwość otrzymania Złotej Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej "Główny Szlak Świętokrzyski". Można również zdobyć 6 szczytów do odznaki "Korona Gór Świętokrzyskich".
Zapraszamy na pięć rajdów pieszych z transportem z Warszawy, w trakcie których przejdziemy wraz z przewodnikiem CAŁY Główny Szlak Świętokrzyski z możliwością zwiedzenia (także z przewodnikiem) najważniejszych miejsc położonych na szlaku i w pobliżu GSŚ.


Zapraszamy na drugi z pięciu etapów przejścia czerwonym Głównym Szlakiem Świętokrzyskim. Wyruszymy z miejscowości Porzecze i wędrować będziemy czerwonym szlakiem przez Wzgórza Tumlińskie. Na naszej trasie zobaczymy Kamieniołom Ciosowa, z pieknymi odsłonięciami czerwonego piaskowca, tajemnicze Piekło Miedzianogórskie, Rezerwat Kręgi Kamienne, w którym zachowały się kręgi kultowe z VIII i IX wieku. Dalej przejdziemy przez miejscowość Tumlin-Węgle z kościołem pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika z XVI w. Zbliżając się do końca tego etapu zdobędziemy najwyższy szczyt Wzgórz Tumlińskich - Sosnowicę. Nasza wycieczkę zakończymy w miejscowości Dąbrowa.


Pilot/Przewodnik Świętokrzyski – Paulina Kocot

CENA za 1 osobę:

 • 180 zł – członkowie PTTK z opłaconymi składkami na rok 2024
 • 190 zł – pozostali uczestnicy

Cena zawiera

 • Opiekę pilota i przewodnika przez cały okres pobytu
 • Transport z/do Warszawy
 • Ubezpieczenie NNW

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia
 • Kosztu zakupu książeczek GOT i Korona Gór Świętokrzyskich (możliwość zakupu u pilota – cena 10 zł/sztuka)

 

Plan wycieczki:

 • 6:45 – Zbiórka uczestników – Warszawa, Plac Bankowy
 • 7:00 – wyjazd z Warszawy, przejazd do Porzecza
 • 9:00 – 16:00 – przejście piesze: Porzecze – Kamieniołom Ciosowa – G.Wykieńska – Rez. Kręgi Kamienne – Sosnowica – Dąbrowa
 • 16:00 – 18:30 – powrót do Warszawy (Plac Bankowy, jeden postój)

 

trasa

profilLiczba uczestników: 27 osób
Zgłoszenia / formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/iSRm1yTgSg9dyhTB6

 

GSS Pieklo

 

 • KAMIENIOŁOM CIOSOWA
  Wydobywano tutaj czerwone piaskowce już w średniowieczu. Ściany kamieniołomu mają wysokość do 20 metrów i są jednym ze stanowisk Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Nazwę wzniesienia jak i miejscowości, Ciosowa zawdzięcza ciosom piaskowca, które można obserwować na ścianie skalnej.

 • REZERWAT KRĘGI KAMIENNE
  Rezerwat ten obejmuje fragment Góry Grodowej koło Tumlina. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się nadal czynny kamieniołom „Tumlin Gród”, w którym wydobywa się piaskowce tumlińskie. Na terenie rezerwatu zachowały się kręgi kultowe z VIII i IX wieku. Znajdują się tu również szańce ziemne z czasów I wojny światowej oraz kaplica pw. Przemienienia Pańskiego z 1850 roku.