tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

2.06.2024 - TARNÓW - PERŁA RENESANSU

TARNÓW - PERŁA RENESANSU
Tarnowska Starówka – Tarnów żydowski – Generał Józef Bem – Zamek Tarnowskich

2.06.2024 (niedziela)

 

Mazowsze b

Tarnów - "Perła Renesansu" - miasto z arcyciekawą historią z największym bohaterem narodowym Józefem Bemem, przed wojną w połowie żydowskie... Mówią o nim "polski Biegun Ciepła", „miasto wielu kultur”, miasto, które po Krakowie ma najwięcej zabytków w Polsce południowej - większość z tych najcenniejszych pochodzi z XVI-XVIII wieku. Najciekawsza jest starówka - jedna z najpiękniejszych w całej Polsce z kamieniczkami i urzekającym ratuszem. To ze względu na nią Tarnów nazywa się "Perłą Renesansu".

Światowa sieć telewizyjna CNN, w swoim dziale dotyczącym podróży, zaliczyła Tarnów do piętnastu najładniejszych mniejszych miast w Europie.

 CENA:

 • 175 zł – członkowie PTTK z opłaconymi składkami na rok 2024
 • 185 zł – pozostali


Cena zawiera:

 • transport
 • opiekę pilota
 • usługa przewodników lokalnych
 • ubezpieczenie NNW
 • opłaty parkingowe


Cena nie zawiera:

 • wyżywienia


Zgłoszenia poprzez formularz: https://forms.gle/jWboRYiJNY5XyBqv6

 

TarnowParasole

 


Plan wycieczki:

 • 7.30 – wyjazd z Kielc (Al. Tysiąclecia – parking przy akademikach Politechniki) do Tarnowa, przystanki: Morawica, Chmielnik, Busko-Zdrój

 • 10.00 – 15.00 – zwiedzanie Tarnowa z przewodnikiem lokalnym, m.in.:

- Rynek: Ratusz i kamienice
- Góra Św. Marcina z ruinami zamku Tarnowskich
- Katedra - Bazylika Mniejsza pw. Narodzenia NMP
- Zabytkowa Bima
- Pomnik Józefa Bema (przy ul. Wałowej)
- Pomnik I Transportu więźniów do KL Auschwitz
- Pomnik Króla Łokietka
- Szlaki, uliczki, pamiątki, "Tarninówki"
- "Kościółek na Burku" - Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej
- Brama Seklerska

 • 15.00 – 17.00 – czas wolny

 • 17.00 – 20.00 – powrót do Kielc

 Tarnowska starówka, zwana perłą polskiego renesansu, jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast.

 • Rynek
  Położony w centrum lokowanego miasta od początku stanowił miejsce koncentrowania się życia publicznego i handlowego. Zlokalizowany w centralnej części wzgórza miejskiego na terenie lekko obniżającym się w kierunku południowym, co ułatwiało odpływ wody deszczowej. Dzięki staraniom Jana Amora Tarnowskiego odbudowane domy przy rynku, wokół istniejącego już wtedy ratusza otrzymały reprezentacyjne formy, od XVI wieku przekształcając się w prawdziwie mieszczańskie kamienice z podcieniami. Obecnie zabudowę rynku stanowią najczęściej dwupiętrowe kamienice prezentujące różne cechy stylowe architektury. W pierzei północnej wyróżniają się kamienice nr 20 i nr 21 zajmowane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, w pierzei zachodniej usytuowany jest, powstały na początku dwudziestego stulecia, pasaż ciągnący się aż do Placu Kazimierza Wielkiego.

TarnowKamienice

 

 • Ratusz
  Pierwotny tarnowski Ratusz był budowlą gotycką. Jedyny zachowany gotycki element architektoniczny, to ostrołukowe nadproże portalu z formowanej cegły w dzisiejszej sieni na parterze, niegdyś zapewne wejście do dawnego ratusza. Wysokość budynku wynosi od płyty rynku do szczytu attyki 18 metrów, zaś wysokość wieży 30 metrów, ma obecnie cechy budowli w stylu renesansowym. Jest to budynek piętrowy, murowany z cegły. Prostokątny z wieżą od północy i ryzalitem z klatką schodową od południa, zwieńczony ceglaną, nietynkowaną attyką z dwudziestoma ośmioma blendami (wgłębieniami). Grzebień attyki zdobią kamienne woluty, sterczyny i czternaście maszkaronów. Wieża w części dolnej (do szczytu attyki) kwadratowa, w górnej okrągła z nadwieszonym na kamiennych kroksztynach gankiem straży, dach ostry z blaszanym herbem XX. Sanguszków Pogoń Litewska na szczycie (od schyłku XVIII wieku, wcześniej wieże wieńczyła Leliwa Tarnowskich).

TarnowRynek b

 

 • Ruiny Zamku Tarnowskich
  Zamek zaczął budować w 1329 roku Spycimir Leliwita, w rok po nadaniu mu przez króla wsi o nazwie Tarnowiec (Tarnów Mały). Datę tę przekazała siedemnastowieczna Kronika OO Bernardynów. W 1331 roku zostaje już poświęcona kaplica na zamku. Pierwotnie była to zapewne kamienno–ceglana budowla, wzorowana na wcześniejszych chronologicznie naddunajeckich warowniach w Rytrze i niedalekim Czchowie, z potężną wieżą tzw. Ostatecznej obrony, niewielką częścią rezydencjalną, wspomnianą już kaplicą, murem obwodowym i bramą w nim, wznosząca się na pagórku północnego stoku Góry św. Marcina, otoczonym od południa fosą. Są to, ledwo dziś widoczne, zarysy przyziemi, części wschodniej tzw. Zamku wysokiego. Zamek został w nocy z 17 na 18 kwietnia 1570 roku zdobyty i złupiony. Od tego czasu przestał być wielkopańską rezydencją. Urzędowali tu tylko starostowie Ostrogskich, Zasławskich, Lubomirskich, a w końcu Sanguszków. Powoli opuszczany zamek popadał w ruinę.

TarnowRuiny

 

 • Bazylika Katedralna
  Najbardziej reprezentatywny zabytek Tarnowa, powstały w XIV w. w duchu gotyku. Dzisiejszy wygląd neogotycki, otrzymała po gruntownej renowacji i częściowej przebudowie w latach 1889-1900. Wewnątrz świątyni znajdują się gotycko-renesansowe nagrobki przedstawicieli rodu Tarnowskich, oraz barokowy nagrobek Ostrogskich, które słusznie uchodzą za jedne z najwybitniejszych dzieł sztuki w Polsce wykonanych przez takich mistrzów jak: Bartłomiej Berrecci, Jan Maria Padovano i Jan Pfister. Pomnik nagrobny Barbary z Tęczyńskich Tarnowskiej z warsztatu Bartłomieja Berrecci jest uważany za najpiękniejszą rzeźbę przedstawiającą kobietę, doby renesansu w całej Europie.

TarnowBazylika

 


Opis i zdjęcia: Tarnowskie Centrum Informacji Turystycznej https://www.it.tarnow.pl/