tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

21-22.09.2024 - Nadbużańskie Perły - Historyczne Podlasie z PTTK Kielce


Nadbużańskie Perły

Historyczne Podlasie z PTTK Kielce

21-22 września 2024 r. (sobota/niedziela)

 

Podlasie b


Jabłeczna – Kodeń – Kostomłoty – Janów Podlaski – Serpelice – Grabarka – Drohiczyn

Wycieczka autokarowa – prowadzi Przewodnik Mirosław Kubik

 



Zapraszamy na dwudniową wycieczkę autokarową na historyczne Podlasie i fragment Lubelszczyzny, które poszczycić się mogą nie tylko malowniczymi widokami, niesamowitą przyrodą i urokliwymi zabytkami, ale również bogatą historią i niepowtarzalną atmosferą. W trakcie wycieczki zwiedzimy wiele interesujących miejsc usytuowanych w okolicach pięknej rzeki BUG. Pierwszego dnia odwiedzimy między innymi: Monaster św. Onufrego w Jabłecznej, Kodeń – siedzibę rodową Sapiehów, Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej, ogrody klasztorne, Kostomłoty - Katolicką Parafię Neounicką obrządku Bizantyjsko-Słowiańskiego, Cerkiew św. Męczennika Nikity w Kostomłotach oraz Janów Podlaski.
Nocleg zaplanowaliśmy w domkach letniskowych w Serpielicach, w ośrodku wypoczynkowym „Urocza” – tam też obiadokolacja, ognisko integracyjne z kiełbaskami a także śniadanie dnia następnego.
Drugiego dnia czekają nas odwiedziny w świętym miejscu prawosławia - Cerkwi Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce (dla chętnych udział w nabożeństwie prawosławnym) oraz zwiedzanie urokliwego Drochiczyna, gdzie zobaczymy Górę Zamkową, Katedrę Drohiczyńską, Cerkiew św. Mikołaja i Muzeum Starych Motocykli.


Cena wycieczki
:

 • 545 zł członkowie PTTK z opłaconą składką za rok 2024
 • 555 zł osoby nie zrzeszone

Cena zawiera:

 • transport autokarem
 • Nocleg (domki (pokoje 2,3 i 4 osobowe), obiadokolacja pierwszego dnia, śniadanie dnia drugiego
 • ognisko integracyjne z kiełbaskami
 • przewodnik lokalny po Św. Górze Grabarce i Drohiczynie
 • opieka pilota i przewodnika
 • ubezpieczenie
 • opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny I Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera:

 • Biletów wstępu do wybranych atrakcji (ok. 40 zł/osoba)
 • Wyżywienia poza programem

 



Zapisy - formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/MuiD9gnF7C5Uk53MA

Plan wycieczki

Dzień 1
21 września/ sobota

 • 5.00 – Zbiórka uczestników – Kielce, Al. Tysiąclecia, Parking przy Akademikach Politechniki
 • 5.15 – 10.00 – Przejazd z Kielc do Jabłecznej
 • Przystanki: Skarżysko – Kamienna, Szydłowiec, Radom
 • 10.00 – 18.00 – zwiedzanie zgodnie z programem: Jabłeczna, Kodeń, Kostomłoty, Janów Podlaski
 • 18.00 – obiadokolacja, ognisko integracyjne, nocleg

Dzień 2
22 września/ niedziela

 • 8.00 – śniadanie
 • 9.00 – 17.00 - zwiedzanie zgodnie z programem: Grabarka, Drohiczyn
 • 17.00 – 22.00 – powrót do Kielc

 


 

 • Jabłeczna
  W uroczej dolinie Bugu, na prawym brzegu rzeki z dala od cywilizacji, odkryjemy wyjątkowo mistyczne miejsce. Jest nim prawosławny Monaster Jabłeczyński z cudownymi ikonami, cennymi relikwiami i pięknymi małymi kapliczkami. Na końcu świata nad leniwie płynącym Bugiem, jego starorzeczami i bujną zielenią okolicznych łąk, błyszczy złota kopuła cerkwi. Góruje ona nad budynkami męskiego prawosławnego klasztoru. Ten wyjątkowy zabytek, jakim jest Monaster w Jabłecznej przetrwał już ponad 500 lat i wciąż nieustannie zachwyca. To niesamowite, że ani wojny, ani zmiany granic nie zniszczyły tego cudownego miejsca.
  Jabłeczna to niewielka wioska w województwie lubelskim, która malowniczo wkomponowała się w nizinne tereny meandrującego nieopodal Bugu. Łąki, szuwary i pola uprawne to krajobraz tej części województwa, a dokładniej krainy geograficznej, jaką jest Podlasie.

Jableczna

 

 • Kodeń to niewielka miejscowość położona nad Bugiem, znana przede wszystkim z obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, znajdującym się w bazylice św. Anny. Historia tego cudownego wizerunku ściśle wiąże się z rodem Sapiehów, którzy wybudowali tu swój zamek. Wraz z początkiem miasta w 1511 roku, Iwan Sapieha otrzymał zgodę na budowę twierdzy – ostatecznie ukończonej w 1520 roku.
  Zamek Sapiechów został wniesiony nad rzeką i jeziorem – to położenie miało służyć obronności mieszkańców przed najazdami wrogów. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowany, co świadczyło o majętności rodu Sapiehów. Jednak z czasem, gdy rodzina postanowiła przenieść się do Krasiczyna, zamek opustoszał i zaczął niszczeć. Szczegółowe informacje dotyczące kolejnych właścicieli czy losów warowni nie są znane.


Koden

 

 • Kostomłoty nad Bugiem – tu znajduje się jedyna na świecie parafia neounicka. Jej historia sięga XVI wieku. Cerkiew pełni przede wszystkim rolę świątyni, ale jako zabytek, jest też otwarta dla turystów. Znajduje się tu Sanktuarium Unitów Podlaskich - cerkiew pw. św. Nikity. Należy do ostatniej istniejącej parafii katolickiej obrządku bizantyjsko-słowiańskiego.
  Drewniana cerkiew pochodzi z pierwszej połowy siedemnastego w. Jej patronem jest św. Nikita męczennik. Parafia powstała w 1627 jako parafia unicka. W 1875 r., w ramach likwidacji kościoła greckokatolickiego, plebanię zajął duchowny prawosławny. Po latach cierpień i prześladowań, unici odzyskali cerkiew. Neounicka parafia w Kostomłotach odrodziła się 31 stycznia 1927 roku.


Kostomloty

 

 • Grabarka – maleńka wieś w powiecie siemiatyckim, według Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku, liczyła 10 domostw i zamieszkiwana była przez 63 osoby. Niemal wszyscy mieszkańcy deklarowali wyznanie prawosławne. Położona obok miejscowości góra o tej samej nazwie stała się najważniejszym miejscem kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce. Na górze znajduje się słynny „las krzyży” – ponad 10 000 krzyży wotywnych, przynoszonych co roku przez pielgrzymów z okazji święta Przemienienia Pańskiego. Według legendy w cza¬sie epidemii cholery pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że jedynym ratunkiem przed chorobą jest udanie się na górę z krzyżem. Opowiedział o śnie miejscowemu duchownemu, który zaprowadził wiernych wraz z krzyżami na górę. Po modlitwie obmywali się i pili wodę ze źródełka. Legenda mówi, że od tego momentu żadna z tych osób nie zapadła na tę chorobę. Wdzięczni za uratowanie zdrowia i życia wierni wznieśli przy źródle kapliczkę.


Grabarka

 

 • Drohiczyn – urokliwe miasteczko położone nad Bugiem, należące do najpiękniejszym miejsc na Podlasiu i najstarszych miast tej krainy. Jest jednym z czterech grodów koronacyjnych (obok Gniezna, Krakowa i Warszawy). Drohiczyn i okolice to miejsca plenerów filmów takich jak „Nad Niemnem”, „Kronika wypadków miłosnych” czy „Panny z wilka”.

- Góra Zamkowa - wczesnośredniowieczne grodzisko, na jej szczycie znajduje się punkt widokowy na malowniczą dolinę Buga. Do czasu potopu szwedzkiego na wzniesieniu wznosił się zamek obronny, po którym pozostały jedynie fundamenty.

- Katedra Trójcy Przenajświętszej i klasztor jezuicki – w 1392 roku Władysław Jagiełło po swoim chrzcie ufundował pierwotny kościół. Obecny kościół pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku i został wybudowany przez jezuitów, którym przekazano parafię. Wybudowany w stylu barokowym, we wnętrzu zachowały się między innymi późnogotycki krucyfiks, rokokowa monstrancja, chrzcielnica z XVII wieku.

- Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP – należy do zespołu klasztornego franciszkanów. Pierwotna drewniana świątynia w tym miejscu wzniesiona została na początku XV wieku. Obecny barokowy kościół pochodzi z XVIII wieku, po konsekracji świątyni rozpoczęto budowę barokowego klasztoru, a później wolnostojącej dzwonnicy.

- Kościół p.w. Wszystkich Świętych wraz z zespołem klasztornym mniszek benedyktynek – obecna późnobarokowa budowla z I połowy XVIII wieku. Benedyktynki z Torunia przybyły tu na początku XVII wieku, w czasie istnienia pierwszego drewnianego kościoła w tym miejscu, zniszczonego w czasie potopu szwedzkiego.


Drohiczyn