tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

8.09.2024 - SZLAK ORLICH GNIAZD z PTTK Kielce - etap V (Podzamcze - Bydlin)

SZLAK ORLICH GNIAZD
pieszo w ośmiu etapach
ETAP V - 8 września 2024 r. /niedziela/

Szlak Orlich Gniazd e1 b

 

Podzamcze - Zamek Ogrodzieniec (z zewnątrz) - Pilica - Zamek Pilcza (zwiedzanie) - Dolina Wodąca - Góry Bydlińskie - Zamek Bydlin
Trasa piesza ok. 23,5 km / Suma podejść: około 380 mZapraszamy na 8 rajdów pieszych, w trakcie których przejdziemy wraz z Przewodnikiem CAŁY Szlak Orlich Gniazd z możliwością zwiedzenia najważniejszych warowni Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zapraszamy na piąty z ośmiu etapów przejścia czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd. Wycieczka w niezwykle pięknej i niezwykle ciekawej jurajskiej krainie, która ma do zaoferowania wiele atrakcji. W trakcie przejścia około 22 km zobaczymy piękno jurajskiej przyrody podczas przejścia przez jedną z najpiękniejszych dolin na terenie Jury, czyli Doliną Wodącą. Podczas naszej wędrówki będą mieli państwo okazję zobaczyć kolejne Orle Gniazda, czyli zamki budowane w średniowiecznej Polsce. Pierwszy zamek to Pilcza, posadowiony na wysokim wzniesieniu, owiany wieloma legendami. Drugim - zamek Bydlin, którego ruiny były niemym świadkiem jednej z najważniejszych bitew podczas I wojny światowej.


CENA za 1 osobę:

 • 130 zł – członkowie PTTK z opłaconymi składkami na rok 2024
 • 140 zł – pozostali uczestnicy

Cena zawiera:

 • Opiekę pilota przez cały okres pobytu
 • Przewodnika po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej i zamkach
 • Transport z/do Kielc
 • Ubezpieczenie NNW

Cena nie zawiera:

 • Kosztu biletu wstępu do Zamku Pilcza w Smoleniu
 • Wyżywienia


 

trasa

profil


Plan wycieczki:

 • 6.00 – zbiórka uczestników – Kielce, Al. Tysiąclecia – parking przy akademikach Politechniki Świętokrzyskiej
 • 6.15 – wyjazd z Kielc

  * przystanki – Chęciny, Jędrzejów

 • 9.00 – 18.00 – przejście piesze: Podzamcze - Pilica - Smoleń - Zamek Pilcza – Zamek Bydlin – Bydlin
 • 18.00 – 20.00 – powrót do Kielc


Zgłoszenia:
formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/8oqcxN8Lw7j8j7CXA


 

ZAMEK PILCZA - SMOLEŃ
Dziś doskonale zrekonstruowana ruina, udostępniona jest do zwiedzania turystom. Z wysokiej wieży zamku Pilcza rozpościera się szeroki widok na okolicę, między innymi Pilicę, Dolinę Wodącą a przy dobrej widoczności można dostrzec Beskidy i najwyższą Babią Górę.

Smolen

 

DOLINA WODĄCA
Niewątpliwie to jedna z najpiękniejszych dolin na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Zachwyca wieloma formacjami skałek wapiennych, rozrzuconymi po całej dolinie. Najsłynniejsze to Skały Zegarowe z Jaskinią Zegar, w której zimą nocują nietoperze oraz Grodzisko z drewnianą drogą krzyżową prowadzącą na szczyt góry. Ze szczytu Skał Zegarowych podziwiać można panoramę na Beskidy, w tym również Babią Górę, którą doskonale widać podczas ładnej pogody.

Bisnik

 

ZAMEK BYDLIN
Kolejna z warowni wybudowanych w XIV wieku, prawdopodobnie na rozkaz Kazimierza Wielkiego. Zamek przez lata należał do rodu Bonerów, bogatych bankierów z Krakowa. Twierdza była niemym świadkiem burzliwej historii, m.in. napaści wojsk Szwedzkich w XVII wieku i bitwach z czasów I wojny światowej. Do dziś znajdują się pod zamkiem liczne ślady okopów z tamtego czasu. Tutaj Legioniści w 1914 roku stoczyli bitwę, która przeszła do historii pod nazwą bitwy pod Krzywopłotami a na pobliskim cmentarzu znajdują się groby poległych tu żołnierzy.

Bydlin