tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

10.11.2024 - SZLAK ORLICH GNIAZD z PTTK Kielce - etap VII (Kosmolów - Ojców)

SZLAK ORLICH GNIAZD
pieszo w ośmiu etapach
ETAP VII - 10 listopada 2024 r. /niedziela/

Szlak Orlich Gniazd e1 b

 

Kosmolów – Sułoszowa – Zamek Pieskowa Skała – Maczuga Herkulesa – Grodzisko - Ojców
Trasa piesza ok. 19 km / Suma podejść: około 350 mZapraszamy na 8 rajdów pieszych, w trakcie których przejdziemy wraz z Przewodnikiem CAŁY Szlak Orlich Gniazd z możliwością zwiedzenia najważniejszych warowni Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zapraszamy na siódmy z ośmiu etapów przejścia czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd. Tym razem ruszymy z Kosmolowa w stronę Ojcowskiego Parku Narodowego. Przejdziemy przez urokliwą część Wyżyny Olkuskiej, będziemy mieli okazję zobaczyć druga pod względem długości miejscowość w Polsce - Sułoszową. Posłuchamy wielu ciekawych historii na temat Jury, ci przyrody i geologii. Wisienką na torcie będzie piękny, renesansowy zamek w Pieskowej Skale. Twierdza z olbrzymią historią, owiana niejedną legendą. Dalszą część naszej podróży spędzimy w całości w Ojcowskim Parku Narodowym. Ten najmniejszy Park Narodowy w Polsce ma do zaoferowania wiele atrakcji. Zobaczymy nie tylko kwintesencję jurajskiej przyrody ale również wiele zabytków. Przejdziemy od Maczugi Herkulesa, najsławniejszej skały wapiennej w Polsce, by następnie przejść obok Skał Wdowich na Grodzisko do Pustelni bł. Salomei. Kolejnym celem naszej wędrówki będzie Ojców.


CENA za 1 osobę:

 • 140 zł – członkowie PTTK z opłaconymi składkami na rok 2024
 • 150 zł – pozostali uczestnicy

Cena zawiera:

 • Opiekę pilota przez cały okres pobytu
 • Przewodnika po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i zamkach
 • Transport z/do Kielc
 • Ubezpieczenie NNW

Cena nie zawiera:

 • Kosztu biletu wstępu do Zamku Pieskowa Skała i Ojców
 • Wyżywienia


 

trasaprofil2


Plan wycieczki:

 • 5.45 – zbiórka uczestników – Kielce, Al. Tysiąclecia – parking przy akademikach Politechniki Świętokrzyskiej
 • 6.00 – wyjazd z Kielc

  * przystanki – Chęciny, Jędrzejów

 • 9.00 – 18.00 – przejście piesze: Kosmolów - Ojców
 • 18.00 – 20.00 – powrót do Kielc


Zgłoszenia:
formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/7U7bsvYg3wuBN3zcA


 

ZAMEK PIESKOWA SKAŁA
Zamek Powstał w czasach Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany nieco wyżej na skale zwanej Dorotką. W 1377 roku Ludwik Węgierski nadał zamek rodzinie Szafrańców, której był siedzibą do roku 1608. W tym czasie został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Nowa budowla powstała w miejscu dawnego podzamcza. W roku 1640 zamek stał się własnością Michała Zebrzydowskiego, który go ufortyfikował. W II połowie XIX wieku był własnością Mieroszewskich i to oni odremontowali go po kolejnym pożarze w roku 1850. Po 1905 roku zamek wykupiono w celu zorganizowania pensjonatu. Dopiero po II wojnie światowej w latach 1948-64 przeprowadzono dokładne prace badawcze, a następnie budowlane. W ten sposób przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności. Zamek otoczony jest malowniczym parkiem, u jego podnóża roztaczają się stawy założone jeszcze w XVI wieku. Obecnie jest siedzibą filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

Pieskowa Skala1

 

OJCOWSKI PARK NARODOWY
Najmniejszy i jeden z najpiękniejszych Parków Narodowych w Polsce. Utworzony 14 stycznia 1956 r.(wówczas jako szósty w Polsce), jego powierzchnia wynosi obecnie 2145,62 ha. Leży w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje doliny dwu niewielkich rzek – Prądnika i Sąspówki.
Obszar parku budują wapienie pochodzące z górnej jury. Powstały na dnie dawnego morza ze szkieletów organizmów, a ich miąższość w wielu miejscach dochodzi do 200 m. Są dwa typy tych wapieni: twarde wapienie skaliste i miękkie wapienie ławicowe. Wapienie skaliste tworzą liczne formy skałkowe, wapienie ławicowe wypełniają obszar między nimi.
Wapienne podłoże sprzyja powstawaniu jaskiń. Do 2006 r. skatalogowano na obszarze parku około 500 jaskiń. Symbolem OPN są zamieszkujące jaskinie nietoperze – 17 gatunków (w Polsce – 25), najczęstszymi są nocek duży i podkowiec mały.

Maczuga Herkulesa

 

ZAMEK OJCÓW
Ruiny zamku, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Zamek wybudowano z polecenia króla Kazimierza Wielkiego pomiędzy latami 1354–1370. Zamkiem zarządzał burgrabia, a pierwszym z nich był Zaklika z Grębynic herbu Syrokomla, wymieniony w 1370 r.Najstarsze części zamku, które przetrwały do dziś to dolna część wieży ośmiobocznej (wewnątrz okrągłej), dolna część bramy i jej zewnętrzna, ostrołukowa arkada oraz studnia i fragmenty murów obronnych (położone poniżej poziomu gruntu, pod murami z czasów nowożytnych). W średniowieczu zamek należał do najwybitniejszych dzieł architektonicznych w Małopolsce.