Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprez



Zamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » Ministerstwa Sprotu i Turystyki wspiera PTTK Kielce
Aktualności
Ministerstwa Sprotu i Turystyki wspiera PTTK Kielce





Teren po którym przebiega ścieżka nierozerwalnie związany jest ze Staropolskim Okręgiem Przemysłowym. Dzięki obfitymi, łatwo dostępnym bogactwom mineralnym był do końca XIX w. największym na ziemiach polskich ośrodkiem górniczo-hutniczym i metalurgicznym. Pozyskiwano tu zwłaszcza rudy żelaza, rudy miedzi i ołowiu a także kruszce: wapienie, krzemienie, piaskowe.   Dodatkowo rozległe lasy i puszcze dostarczały surowca do wypalania węgla drzewnego a liczne rzeki i strumienie napędzały koła wodne warsztatów. Dlatego właśnie pierwsze zakłady przeróbcze (kuźnice, fryszerki) powstawały nad rzekami gdyż energia spadku wody poruszała w nich urządzenia.  W drugiej połowie XVI w. pracowały tu 142 kuźnice spośród 321 w całej Polsce. Przeciętnie każda kuźnica produkowała rocznie 150 centarów (około 6 ton) surówki żelaznej.

W latach 1590-95 kuźnik Jan Niedźwiedź w okolicach Miedzianej Góry odkrywa rudy miedzi. Ślady huty miedzi i ołowiu stwierdzono również w Kostomłotach. Powstał tam duży ośrodek wydobywczo-hutniczy pracujący do XIX wieku. Wiele dowodów wskazuje również na funkcjonowanie w wieku XVI-XVII w Hucie Oblęgorskiej i Kołomaniu (w nieistniejącym przysiółku) hut szkła.

Prawdziwym przełomem technologicznym w produkcji żelaza stało się skonstruowanie i upowszechnienie wielkich pieców. Na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego pierwsze takie urządzenia zbudowali włoscy hutnicy Wawrzyniec i Jan Cacciowie sprowadzeni z Bergamo przez biskupa Piotra Tylickiego. Hutnicy ustalili zasięg występowania dobrych rud żelaza (w pasie obejmującym m.in. Bobrzę i Tumlin) oraz zbudowali w latach 1610-1643 pierwszy na ziemiach polskich, nowoczesny wielki piec hutniczy w Bobrzy (tzw. Bergamowski).

Kolejne piece powstały  w Cedzynie, Samsonowie (1641-1643) i Humrze (dziś. Umer). Wielkie piece tworzyły zespoły w skład których wchodziły fryszerki, pudlingarnie i walcownie. Uzupełnieniem takich zespołów były liczne kuźnice, czynne m.in. w Bliżynie, Wojtyniowie, Gilowie, Zbrojowie, Płaczkowie i Mroczkowie. Od co najmniej XVII w. w rejonie Bobrzy i Samsonowa rozwijał się przemysł zbrojeniowy. Produkowano tam broń ręczną (szable) a także kosy.

Jedną z najpracowitszych rzek Staropolskiego Okręgu Przemysłowego była Bobrza wraz z dopływami. Przetrwały nad nią cenne zabytki techniki świadczące o wysokim poziomie umiejętności jej mieszkańców na przestrzeni stuleci. Choć dziś zabytkowe obiekty przetrwały w ruinie, imponują dalej oryginalnym charakterem i wyglądem.


niedziela, 13 lipca 2008 powrót

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


Współpraca



Facebook
Konkurs