Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » Zimowe wejście na Łysicę z okazji I zimowego zdobycia Mount Everestu przez Polaków
Aktualności
Zimowe wejście na Łysicę z okazji I zimowego zdobycia Mount Everestu przez Polaków
      Dumna i wyniosła, tajemnicza i piękna, otulona szalem ciemnego boru, naznaczona gołoborzem. Od najdawniejszych czasów osnuta jest legendami mówiącymi o czarownicach, diabłach i starożytnym zamczysku. Na początku XX wieku stała się symbolem idei krajoznawczych i tęsknot narodowych. Po wielu latach dał temu wyraz Aleksander Janowski mówiąc, że: „ odcięci kordonem granicznym od Karpat i Tatr z Łysicy braliśmy miarę gór”…
     Najważniejszy i najbardziej tajemniczy szczyt w Górach Świętokrzyskich zdobyli uczestnicy Zimowego Wejścia na Łysice, które w sposób symboliczny skupia wszystkich kochających góry. Trzydzieści trzy lata temu himalaiści Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi zdobyli zimą najwyższy szczyt świata (17 lutego 1980 roku.). Od tej pory Polacy są najsilniejsi zimą na ośmiotysięcznikach. Dla nas „zbójów świętokrzyskich” właśnie Łysica jest tą najważniejszą, bo ponad 100 osób uczestniczyło w tegorocznej zimowej wyprawie.
Na szczycie spotkały się dwie grupy pod przewodnictwem Kol. Pawła Milewicza oraz Kol. Lecha Segieta. Pierwsza trasa z Bodzentyna liczyła ponad trzydzieści osób, druga krótsza z Ciekot, na której wędrowało ponad 50turystów. Na szycie już tradycyjnie było grupowe zdjęcie z flagami Polski, Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego oraz Miasta Kielc.


Echo Dnia

Radio Kielce
Świętokrzyskie.org.pl


niedziela, 03 lutego 2013 powrót

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs