Już po raz kolejny zapraszamy wszystkich rowerzystów na wyjątkowe zawody- maraton rowerowy na orientację. Odyseja, tym razem - Świętokrzyska, to impreza adresowana zarówno do maratończyków, turystów rowerowych, "specjalistów" od rajdów przygodowych i "orientalistów". Waszym zadaniem będzie pokonanie podczas dwudniowych zawodów trasy wyznaczonej w terenie w postaci punktów kontrolnych, zaznaczonych na turystycznej mapie. Żeby walczyć o zwycięstwo należy zaliczyć ponad 180 km, jednak, żeby być sklasyfikowanym wystarczy przejechać połowę tego dystansu.
Osoby nieco słabsze "rowerowo" mogą swoje szanse nadrobić dobrą nawigacją i na odwrót. Dzięki temu, jak co roku, toczyć się będzie bardzo ciekawa rywalizacja zarówno o zwycięstwo jak i o ukończenie imprezy na jak najlepszej pozycji.
Trasa zawodów pod względem nawigacyjnym jest raczej łatwa i każdy, kto choć trochę poruszał się w nieznanym terenie przy pomocy mapy turystycznej powinien poradzić sobie z odszukaniem punktów kontrolnych. Przejazdy pod względem technicznym również nie powinny stanowić problemu. Czekają na Was naprawdę atrakcyjne tereny do „rowerowania” - olbrzymie kompleksy leśne Gór Świętokrzyskich. Start i meta w Zagnańsku, w sąsiedztwie 1000-letniego staruszka – Dębu Bartka. W sobotę wieczorem po pierwszym etapie wspólne biesiadowanie przy ognisku, połączone z prezentacją filmów z imprez outdoorowych.
Zachęcamy do udziału, bo Odyseja Świętokrzyska to naprawdę nie tylko impreza sportowa, to również atrakcyjna przygoda turystyczna, tocząca się w niepowtarzalnej atmosferze.
Organizatorzy:
TST COMPASS 30 - 084 Kraków, ul. Podchorążych 3
tel./fax (0-12) 626 14 36
www.compass.krakow.pl/odyseja
biuro@compass.krakow.pl
ODDZIAŁ ŚWIĘTOKRZYSKI PTTK
25-007 Kielce, ul. Sienkiewicza 29
tel./fax (0-41) 344 59 14
www.pttkkielce.pl
biuro@pttkkielce.pl
Termin i Miejsce
Zawody odbędą się 4-5 października 2008 r. Trasa zostanie wytyczona w kompleksie leśnym Puszczy Świętokrzyskiej oraz Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego.
Centrum Zawodów
Zagnańsk
Zespół Szkół Leśnych im. inż. Romana Gesinga
ul. Spacerowa 4, 26-050
tel. (041) 300-11-41
Forma zawodów
Zadaniem uczestników zawodów będzie pokonanie trasy wyznaczonej w terenie w postaci punktów kontrolnych zaznaczonych na turystycznej mapie. Droga pomiędzy nimi jest dowolna, a jej wybór należy do uczestników. Trasa podzielona będzie na dwa etapy.
Zawody zostaną rozegrane na trasie klasycznej i rekreacyjnej - adresowanej dla początkujących.
Uczestnictwo i kategorie
• W zawodach mogą uczestniczyć 2 - osobowe zespoły.
• Warunkiem dopuszczenia do startu jest ukończenie 16 lat. Osoby niepełnoletnie mogą startować w zespole z osobą dorosłą, pod jej opieką.
• Kategorie ( na trasie klasycznej):
- MIX - zespół mieszany (mężczyzna i kobieta lub 2 kobiety, bez względu na wiek)
- MM - Mężczyźni ( bez względu na wiek)
- MW - Mężczyźni Weterani (suma wieku zawodników min. 100 lat)
• Na trasie rekreacyjnej klasyfikacja bez podziału na wiek
Klasyfikacja
• Na trasie klasycznej prowadzona będzie klasyfikacja ogólna (bez względu na kat. wiekowe) oraz w poszczególnych kategoriach, na trasie rekreacyjnej będzie prowadzona jedynie klasyfikacja ogólna.
• Podstawą klasyfikacji zespołu jest czas pokonania trasy; wygrywa ten zespół, który uzyska najlepszy czas.
• Na pokonanie trasy zostanie wyznaczony limit czasu. Za przekroczenie limitu doliczane będą minuty karne.
• Za brak punktu kontrolnego będą również doliczane minuty karne, przy czym warunkiem sklasyfikowania zespołu jest zaliczenie minimum 50 % punktów znajdujących się na trasie poszczególnych etapów.
• Zadaniem uczestników zawodów będzie pokonanie trasy wyznaczonej w terenie w postaci punktów kontrolnych zaznaczonych na turystycznej mapie. Droga pomiędzy nimi jest dowolna, a jej wybór należy do uczestników.
Trasa i limit czasu
Trasa klasyczna:
Zawody zostaną rozegrane na tej samej trasie we wszystkich kategoriach. Długość trasy - liczona według optymalnego wariantu przejazdu - 180 km, podzielona na dwa etapy:
Etap I (sobota) - 100 km, limit - 8 godz.
Etap II (niedziela) - 80 km, limit - 6 godz.
Trasa rekreacyjna:
Długość trasy - liczona według optymalnego wariantu przejazdu - 75 km, podzielona na dwa etapy:
Etap I (sobota) - 40 km,
Etap II (niedziela) - 35 km,
Punkty kontrolne i potwierdzenie punktów
Punkty kontrolne
Punkty kontrolne (pk) to biało-pomarańczowe lampiony. Na każdym pkt. obecny będzie sędzia zawodów, który potwierdza jego zaliczenie. Punkty będą potwierdzane na kartach startowych, które zespoły (po otrzymaniu w biurze zawodów)muszą posiadać przy sobie. Na każdym punkcie kontrolnym zespół musi pojawić się w komplecie. Punkty kontrolne zlokalizowane będą na ewidentnych obiektach terenowych, typu: skrzyżowanie dróg, szczyt górki, rozwidlenie szlaków. Ich odnalezienie nie powinno stanowić problemu dla średnio zaawansowanego turysty rowerowego. Trasa między punktami wg optymalnego wariantu prowadzić będzie drogami asfaltowymi, szutrowymi i leśnymi.
Mapa
Zawody zostaną rozegrane przy użyciu specjalnego wydania mapy turystycznej (kolorowej) w skali 1 : 50 000, stanowiącej fragment mapy “Góry Świetokrzyskie”, wyd. Compass. Trasa zawodów będzie wykreślona na mapie. Mapa zabezpieczona będzie w worku foliowym.
Ramowy program zawodów
• 3.10. (piątek), godz. 17 - 23 - przyjmowanie uczestników w biurze zawodów.
• 4.10. (sobota)
- godz. 7 - 9 - przyjmowanie uczestników,
- godz. 10 - START masowy,
- godz.18 - zamknięcie mety
- godz.19- biesiada przy ognisku
• 5.10 (niedziela)
- godz. 8 - START pierwszych zespołów,
- godz. 9 - start masowy,
- godz. 15 - zamknięcie mety,
- godz. 16 - ogłoszenie wyników.
Start
Etap I - Godz. startu: 10.00.
Rodzaj startu: masowy, tj. wszyscy uczestnicy startują jednocześnie.
Etap II - Godz. startu: 8.00.
Rodzaj startu: handicapowy, tj. zespoły ruszają na trasę pojedynczo, zgodnie ze stratami czasowymi do prowadzącego zespołu po pierwszy etapie. Lider rusza na trasę jako pierwszy. W starcie handicapowym wezmą udział zespoły, które po pierwszym etapie będą miały stratę nie większą niż 60 minut. Pozostałe zespoły startują razem o godz. 9.00.
Zakwaterowanie
Organizator oferuje miejsca noclegowe w bazie zawodów (płatne na miejscu):
– w warunkach turystycznych z własnym sprzętem (sala gimnastyczna) - cena 8 zł/noc
– w internacie Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku - cena 20 zł/ noc
Rezerwacja noclegów razem ze zgłoszeniem.
Zgłoszenia
Zgłoszenia zawierające: imię i nazwisko, rok urodzenia, kategorię, adres, nazwę (klub) zespołu - należy przesłać do 20 września 2008 r., (po tym terminie za podwyższoną o 50 % opłatą) - e-mailem: biuro@compass.krakow.pl
- Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.compass.krakow.pl/odyseja
Opłata startowa
- Wpisowe w wysokości 60 zł. od osoby (120 od zespołu) płatne do 20 września 2008 r. Kobiety i młodzież do lat 18 - obniżona opłata w wysokości 40 zł. Wpisowe nie obejmuje kosztów zakwaterowania.
- Wpłaty z imieniem, nazwiskiem i dokładnym adresem wpłacającego należy dokonywać przekazem pocztowym lub przelewem bankowym na konto:
TST COMPASS 30 - 084 Kraków, ul. Podchorążych 3
Kredyt Bank III O/Kraków 65 1500 1979 1219 7001 2946 0000
Z dopiskiem Odyseja Świętokrzyska. Należy również podać nazwę zespołu.