Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprez



Zamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » Obchody 40 lecia zdobycia Kangbachen 7902m n.p.m. przez Zbigniewa Rubinowskiego
Aktualności
Obchody 40 lecia zdobycia Kangbachen 7902m n.p.m. przez Zbigniewa Rubinowskiego
      15 czerwca na trenie Centrum Geoedukacji w Kielcach odbył się Jubileusz 40 rocznicy zdobycia przez członków Polskiego Klubu Górskiego dziewiczego szczytu w Masywie Kanczendzongi – Kangbaczen 7902 oraz Polskiego rekordu wysokości.
Jubileusz nosił nazwę „ Kangbaczen 1974 – Kielce 2014”
Organizatorem Jubileuszu był Klub Górski PTTK – vice Prezes Marcin Nocula, Polski Klub Górski oraz Geopark Kielce.
Obchody jubileuszu miały szczególny charakter dla członków Klubu Górskiego PTTK w Kielcach ponieważ jednym z członków wyprawy na Kangbaczen w 1974r. był Zbigniew Rubinowski jeden z członków założycieli Klubu Górskiego (23 luty 1970), a wiceprezesem został właśnie Zbigniew Rubinowski.
Z stąd też wybór miejsca na czas trwania obchodów był oczywisty – Wietrznia nosząca imię Zbigniewa Rubinowskiego i Centrum Geoedukacji.
Obchody zaczęły się o godzinie 13.00 w Geocentrum, gdzie przywitał ich kierownik – Kol. Michała Poros, następnie zaprosił gości na spacer po rezerwacie. Kolejnym punktem programu było otwarcie jubileuszu w sali konferencyjnej.
Pierwszą prelekcję przeprowadził KOL. Tymoteusz Wróblewski - pierwszy prezes Klubu Górskiego prezentując zdjęcia przybliżył postać Zbigniewa Rubinowskiego jako geologa, taternika, a nader wszystko przyjaciela.
26 maja 1974 po 11 dniach ciężkiej pracy na szczycie dziewiczego szczytu we wschodnim Nepalu w przepięknych górach Sikkimu w potężnym masywie Kanczendzonki pięciu członków Polskiego Klubu Górskiego stanęło na szczycie Kangbaczena 7902 .
Byli to: Zbigniew Rubinowski, Kazimierz Waldemar Olech, Wiesław Kłaput, Marek Malatyński oraz Wojciech Brański. Wojciech był gościem jubileuszu oraz jednym z prelegentów.

„Tego co się potem stało
Nikt nie widział jak świat światem
Szesnastu ich pojechało
Na Kangbaczen polskim fiatem”

Tymi o to słowami przywitał się Pan Wojciech Brański - Zdobywca Kangbaczena w 1974r. oraz Kanczendzongi Środkowej 1978r. wspomniał o początkach wyprawy. Ciekawym elementem podróży był polski fiat 125p, którym uczestnicy wyprawy pojechali w góry Nepalu. Trudy podróży oraz brak czasu jak wspominał Pan Wojciech nie złamały hartu ducha uczestników. Zaczął się wyścig z czasem monotonna wędrówka i ciężka praca ciągłe podejścia i zejścia zakładanie baz oraz aklimatyzacja. Czas uciekał nieubłaganie w końcu narada całej ekipy z kierownikiem wyprawy Piotrem Młoteckim na czele, zdecydowała o ataku szczytowym. W efekcie 22 maja poprzez atak szturmowy w stylu alpejskim tzn. atakujący szczyt wnieśli ze sobą cały potrzebny sprzęt do wspinaczki wraz żywnością i namiotami – zdobyli szczyt – „Wielki Dom” (tybetańska nazwa Kangbaczena)
Następnie po opowieści o Kangbaczenie uczestnicy obejrzeli film Szymona Wdowiaka pt. „Kangbaczen Zdobyty”.
Po filmie goście zaproszeni zostali na otwarcie wystawy poświeconej Kangbaczen 1974, gdzie znalazły się unikatowe zdjęcia z wyprawy wykonane przez Zbigniewa Rubinowskiego. Wystawie towarzyszyły fotografie związane z tradycją powołanego w 1970 roku Klubu Górskiego PTTK Kielce. Zwiedzający mogli zobaczyć podróż polskim fiatem 125p, zdjęcia uczestników z wyprawy oraz zdobywców szczytu, dodatkową atrakcją była mapa Himalajów oraz wizy zezwalające na wejście do Nepalu. Na zdjęciu stanęli obaj posiadacze wiz Kol. Kazimierz Wawrzycki i Kol. Jan Kowalczyk.
Największą jednak niespodzianką był tort w kształcie gór wraz z marcepanowymi himalaistami.
Wszystkim uczestnikom jak i osobą które pomogły w zorganizowaniu Jubileuszu bardzo dziękujemy.
środa, 18 czerwca 2014 powrót

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


Współpraca



Facebook
Konkurs