Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » XII Maraton Unijny "Twardziel Świętokrzyski"
Aktualności
XII Maraton Unijny "Twardziel Świętokrzyski"
Krótko o historii…

               Zaczęło się w 2004 roku od pomysłu uczczenia przyjęcia Polski w struktury Unii Europejskiej przez Klub Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” poprzez przejście całego czerwonego szlaku turystycznego z Gołoszyc do Kuźniaków. Pomysłodawca Ryszard Łopian wraz z Krzysztofem Boguszem, Stanisławem Chojnackim, Marianem Kisielem, Lechem Segietem, Grzegorzem Sobczykiem, Januszem Szafrańskim i Mirosławem Szczygłem pokonali tą trasę podzieloną na trzy odcinki. Wtedy właśnie zrodziła się myśl organizowania corocznej, większej imprezy ogólnopolskiej.
Pierwsze lata to było drużynowe współzawodnictwo na które składało się przejście 1 i 2 maja dwóch 50-cio kilometrowych etapów z licznymi na trasie sprawdzianami i konkursami wiedzy o Unii Europejskiej, Regionie Świętokrzyskim oraz uroczystego zakończenia i wręczenia upominków zwycięzcom w dniu 3 maja. Wygrywały wtedy czwórki reprezentujące KTP PTTK „Przygoda”, Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, TEAM Zawiercie i KRZAL ADWETURE TEAM Ozorków. Najstarszym uczestnikiem zmagań w tym okresie był 82-letni Jan Łakomy z Warszawy.
W 2006 roku sondażowo, równocześnie z drużynowym współzawodnictwem, co było niezwykle trudne organizacyjnie, odbył się ekstremalny supermaraton „Twardziel Świętokrzyski”, marszobieg polegający na pokonaniu, w ciągu 24 godzin, całych 100km szlaku. Pierwszym zwycięzcą, chociaż założeniem tej trudnej próby nie był i nie jest aktualnie, wyścig, a przede wszystkim walka z samym sobą oraz pokonywanie własnych słabości, okazał się, co było ogólnym zaskoczeniem, 72-letni Maciej Ignatowski z Grójca. Dokonał tego w ciągu 17-tu godz. i 12 min. Wystartowała wówczas jedyna kobieta Agnieszka Winek z Warszawy, która na mecie w Gołoszycach zameldowała się jako szósta w kolejności, z czasem 18 godz. i 53 min.  Startowało niewiele, bo zaledwie 22 osoby, a do mety dotarło 17-cie. Od 2008 roku „Twardziel Świętokrzyski” był organizowany już corocznie, zyskiwał sobie coraz to nowych zwolenników, aż w 2011 roku zdominował całkowicie imprezę, stając się jej głównym punktem. Zaczęło się zgłaszać coraz więcej osób biegających, niektórzy pokonywali dystans praktycznie już nocą. Zdzisław Stępień z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego uczynił to w czasie 11 godz. i 27 min., co jest nieoficjalnym rekordem trasy.  Od tego momentu startuje zawsze grupa około 180-ciu maratończyków z całej Polski. Zamiarem organizatorów jest utrzymanie trochę kameralnego charakteru tej imprezy, tym bardziej, że trasa przebiega w dużej części przez tereny Świętokrzyskiego Parku Narodowego, którego dyrekcja nie wyraża zgody na większą masowość. Ponadto chcemy by była to jednak nadal impreza turystyczno-przygodowa, wprawdzie trudna, ale dostępna jeszcze dla typowych piechurów i dlatego limit czasowy  22 godzin oraz maksymalnie 200-tu uczestników wydaje się, że jest optymalny.
W dotychczasowych edycjach supermaratonu startowało, kilka osób powszechnie znanych ze swoich osiągnięć naukowych i sportowych. Wspomniana już Agnieszka Winek z Warszawy to medalistka mistrzostw Europy i Polski w karate, profesor nauk technicznych Piotr Kacejko to aktualny rektor Politechniki Lubelskiej, a himalaista i nurek Bogusław Ogrodnik z Wrocławia to zdobywca Korony Ziemi i uczestnik wielu bardzo ciekawych, ekstremalnych przedsięwzięć, które przyniosły mu uznanie oraz rozgłos.
Obowiązki głównych organizatorów i komandorów maratonu pełnili od początku Ryszard Łopian, Andrzej Żeleźnikow i Krzysztof Bogusz.
Zapraszamy na stronę maratonu: www.twardziel.swietokrzyski.eu
czwartek, 18 lutego 2016 powrót

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs