W dniach 20-23 października odbyła się jedna z najatrakcyjniejszych wycieczek w naszym Oddziale. Plan był ambitny, ponieważ każdego dnia grupa zwiedzała inne miasto i sztandarową jego atrakcję.
I tak pierwszego dnia w drodze do Malborka udało się nam zobaczyć Pelplin z gotyckim pocysterskim zespołem klasztornym. Nie lada atrakcją był koncert na szklanej harfie prezentowany przez jedyny profesjonalny zespół tego typu w Polsce Glass Duo. Odwołujący się do XVIII-wiecznej tradycji związanej z tradycję koncertowania na instrumencie zbudowanym ze szklanych kieliszków. Po zakwaterowaniu z widokiem na krzyżacki zamek, każdy oddał się wspólnej integracji.
Drugiego dnia koniecznie musieliśmy zwiedzić twierdzę krzyżacką. Gotycki zamek położony nad rzeką Nogat, cały ceglany i otoczony fosą zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Jego wielkość i znaczenia w historii Polski jest nie podważalne. Kolejny punkt programu to podróż do czasów Mikołaja Kopernika. Frombork to miasto w którym Kopernik mieszkał i obserwował. Do dziś właśnie w archikatedrze znajduje się tablica pamiątkowa Mikołaja Kopernika, kanonika, kanclerza kapituły warmińskiej. Po zwiedzaniu odbyła się integracja z Kołem Przewodników Malborskich, którzy przygotowali biesiadę przewodnicką ze wspólną zabawą.
Kolejnego dnia ciężko było się zmobilizować na wyprawę do Gdańska po wieczornych swawolach. Jednak wszyscy stawili się punktualnie by móc usłyszeć koncert organowy w Archikatedrze w Oliwie. Następnie czekała na nas gdańska starówka z pomnikiem neptuna i ratuszem Starego Miasta. Na zakończenie dnia każdy zwiedził Europejskie Centrum Solidarności.
Ostatni dzień to czas powrotu, ale z słodką wizytą w Grudziądzu miastem Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Po krótkim zwiedzaniu średniowiecznego układu urbanistycznego miasta wróciliśmy do Kielc.
Każdy kto był na tej krajoznawczej wyciecze mógłby rzec, że zawsze można było zwiedzić więcej i inaczej, ale to już nie byłaby ta sama wycieczka. Czy lepsza? nie wiadomo? ale na pewno niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju :-)
Pomysł wycieczki oraz przygotowanie planu zawdzięczamy Kol. Pawłowi Jachowiczowi .