Kazimierz Braunu rodził się 1 października 1899 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Jako uczeń VII klasy wraz z grupą kolegów został aresztowany za działalność polityczną i uwięziony w cytadeli w Krakowie. Po wybuchu I wojny światowej zaciągnął się do Legionów Polskich, do 2 Pułku Piechoty. Z Legionami przeszedł cały szlak bojowy.
Po ukończeniuOficerskiej Szkoły Obserwatorów został skierowany do 5 Eskadry Wywiadowczej. W czasie wojny z bolszewikami brał udział w atakach lotniczych na niskiej wysokości na Armię Konną Budionnego oraz w bombardowaniu pociągów pancernych. Za męstwo i odwagę odznaczony został orderem Virtuti Militari oraz Polową Odznaką Obserwatora.
W 1920 roku zaczął naukę pilotażu.
Zginął 22 grudnia 1920 w Przemyślu w czasie lotu szkoleniowego na samolocie Albatros B.II.
Pochowany został w Wieliczce. Krzyż lotniczy z grobu został przeniesiony do Milechów w 1935 roku przez jego brata, Juliusza Brauna.
Prof. Juliusz Braun (ur. 2 lipca 1904 w Dąbrowie Tarnowskiej, zm. 31 maja 1990 w Kielcach).
Od października 1919 do kwietnia 1921, komendant Hufca Harcerzy w Tarnowie. Po studiach na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego pracował w Prokuratorii Generalnej, a następnie jako radca prawny Izby Przemysłowo-Handlowej w Sosnowcu. W 1931 r. został wpisany na listę adwokacką. Był aktywnym działaczem Akcji Katolickiej
Ochotnik w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. W czasie okupacji niemieckiej należał do kierownictwa organizacji konspiracyjnej "Unia".
Po wojnie był dyrektorem Izby Przemysłowej w Częstochowie oraz współzałożycielem i pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej w Częstochowie. Aresztowany w 1948 r., więziony do 1953 r.; po 1956 r. zrehabilitowany. Pracował m.in. w Zakładzie Badań Naukowych PAN ds. GOP (późniejszy Instytut Ochrony Środowiska) PAN w Zabrzu. W 1969 r. objął kierownictwo Świętokrzyskiej Stacji Naukowej Zakładu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk oraz Sekcji Świętokrzyskiej Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich PAN w Kielcach. Od 1972 aż do śmierci kierował utworzonym przez siebie Studium Ochrony Środowiska Człowieka Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej w Kielcach. Za zasługi dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa otrzymał godność Członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Był inicjatorem utworzenia rezerwatu przyrody „Milechowy”.
|