21.07.2024 - JURA poza szlakiem… DOLINKI KRAKOWSKIE pieszo
JURA poza szlakiem…
DOLINKI KRAKOWSKIE pieszo
Niedziela 21 lipca 2024 r.
Dolina Kobylańska - Dolina Będkowska (z Dupą Słonia) - Brandysówka - Dolina Racławki - Dolina Eliaszówki - Klasztor oo. Karmelitów w Czernej
Trasa piesza ok. 20 km; Suma podejść ok. 560 m
Zapraszamy na pieszą wycieczkę po wyjątkowych Dolinkach Krakowskich. W trakcie zwiedzania zobaczymy najpiękniejsze i najcenniejsze przyrodniczo dolinki pod Krakowem utworzone w okresie Jury. Naszą wycieczkę rozpoczniemy na parkingu w Kobylanach, skąd udamy się przez Dolinę Kobylańską, jedną z najbardziej lubianych przez wspinaczy skałkowych. Przez około 4 km będziemy mieli okazję podziwiać piękne wychodnie wapienne o niezwykłych nazwach jak Asterix czy Obelix. Kolejną Dolinką przez fragment której przejdziemy będzie Dolina Będkowska ze sławną wychodnią Sokolica. Tam też będą mieli Państwo okazję zobaczyć największą na świecie Dupę Słonia. Pośród malowniczych pól, łąk i lasów pomaszerujemy spacerem do najstarszej geologicznie Dolinki Racławki, gdzie obejrzymy kilka ciekawych i chronionych gatunków roślin. Ostatnią a zarazem jedna z najpiękniejszych będzie Dolina Eliaszówki związana z legendą o Diabelskim Moście i ściśle wpisana w klimat Klasztoru oo. Karmelitów, którzy nie tylko mają piękną historię, ale również pyszne jedzenie w klasztornej restauracji.
Planowany czas pobytu: ok. 9 godzin, w tym:
- Czas przejścia: ok. 6,5 godziny
- Czas wolny: Brandysówka – 1 godz., Czerna – ok. 1,5 godz.
CENA: 155 zł (członkowie PTTK), 165 zł (niezrzeszeni)
KONTO: 50 2490 0005 0000 4500 9860 1530
Cena zawiera:
- Opiekę Przewodnika przez cały okres pobytu
- Transport
- Ubezpieczenie
Cena nie zawiera:
- Wyżywienia
Zgłoszenia - formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/CrKk29E1Mk2PAmhv9
Płatne jednorazowo przed planowanym wyjazdem, opłata bezzwrotna
Plan wycieczki:
- 5.50 – Zbiórka uczestników – Kielce, Al. Tysiąclecia, parking przy Akademikach Politechniki Świętokrzyskiej
- 6.00 – 9.00 – przejazd z Kielc do Kobylan (jeden postój)
Przystanki: Chęciny, Jedrzejów, Wodzisław, Miechów - 9.00 – 16.30 – przejście piesze, czas wolny w gospodarstwie agroturystycznym Brandysówka
- 16.30 – 18.00 – zwiedzanie klasztoru oo. Karmelitów w Czernej, muzeum klasztorne, muzeum misyjne, obiad w restauracji Klasztornej (we własnym zakresie)
- 18.00 – 20.00 – powrót do Kielc
- DOLINKI KRAKOWSKIE
Dolinki Krakowskie lub inaczej Dolinki Podkrakowskie to malownicze doliny i wąwozy niewielkich potoków, znajdujące się w południowej części Jury, na zachód od Krakowa. Wśród dolinek krakowskich znajdziemy m.in.: Dolinę Będkowską, Dolinę Szklarki, Dolinę Bolechowicką, Dolinę Kobylańską, Dolinę Racławki i Dolinę Eliaszówki. W dolinkach znajdziemy niebywale piękne krajobrazy, wyniosłe skały jurajskie, piękną, nieskażoną przyrodę. To również jeden z lepszych rejonów wspinaczkowych na Jurze. Przez obszar ten prowadzi żółty Szlak Dolinek Jurajskich.
- Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie
Park Krajobrazowy "Dolinki Krakowskie" liczy ponad 20 tys. ha powierzchni. Rozciąga się on od Michałowic po Bukowno, obejmując teren 9 gmin: Bukowno, Jerzmanowice - Przeginia, Krzeszowice, Michałowice, Olkusz, Trzebinia, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.
Na obszarze Parku powstało też kilka rezerwatów przyrody chroniących przyrodę żywą, ale przede wszystkim przyrodę nieożywioną, tj. ostańce, jaskinie i wywierzyska czyli źródła krasowe. Najciekawsze rezerwaty na obszarze dolinek krakowskich to m.in. Wąwóz Bolechowicki, gdzie chroni się m.in. słynną Bramę Bolechowicką, Dolina Eliaszówki czy Dolina Racławki.
- Klasztor w Czernej
Męski klasztor karmelitów bosych ufundowany w 1629 przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową. Aż do 1805 klasztor był pustelnią i wierni nie mieli do niego wstępu. Po wyłączeniu kościoła spod klauzury Czerna stała się miejscem kultu św. Rafała Kalinowskiego i Matki Boskiej Szkaplerznej, której obraz znajduje się w kościele.