tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

15-18.08.2024 - Skalne Miasta Czech i Polski - pieszo...

 

Skalne Miasta Czech i Polski – pieszo...
Czechy: Skały Adrszpaskie, Teplickie Skały, Ostasz, Broumowskie Ściany
Polska: Białe Skały, Skalna Czaszka, Szczeliniec Wielki, Błędne Skały
Kudowa Zdrój, Zieleniec


15-18 sierpnia 2024 r.

skalne miasta b


Zapraszamy na pieszą wycieczkę w czeskie i polskie Sudety wśród najpiękniejszych i niesamowitych formacji skalanych Adrszpaskich Skał, Teplickich Skał, Ostasza i Broumowskich Ścian oraz Białych Skał, Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał.



Czwartek 15 sierpnia – wyjazd z Kielc o godz. 5.00 – trasa przez Jędrzejów, Miechów, Olkusz, Dąbrowę Górniczą, Katowice i Gliwice. Dojeżdżamy do Lisiej Przełęczy i stamtąd ruszamy na „rozgrzewkową” wycieczkę pieszą po Białych Skałach (ok. 10 km) z niewielkimi przewyższeniami (do 200 metrów) i stromym zejściem. Przejdziemy fragmentem żółtego i niebieskim szlakiem wśród pięknych form skalnych (Skalna Furta, As Atu, Bibiza, Zielony Król i wiele innych), wejdziemy na Kopę Śmierci a prawdziwą „wisienką na torcie” będzie dostępna dopiero od zeszłego roku SKALNA CZASZKA. Czas przejścia – ok. 4 godziny. Następnie przejedziemy do Kudowej-Zdrój na posiłek i krótkie zwiedzanie Parku Zdrojowego.
Ok. godz. 19.00 - Zakwaterowanie w pensjonacie Gryglówka w Zieleńcu.

Piątek 16 sierpnia – po śniadaniu w ośrodku ruszamy autokarem do Czech. Tam wchodzimy w labirynt fenomenalnych Adrszpaskich Skał i zwiedzamy je samodzielnie ok. 2-3 godzin (możliwość rejsu łódką po jeziorze wśród skał). Następnie spotykamy się w umówionym miejscu i ruszamy pieszo żółtym szlakiem w Teplickie Skały – drugie fantastyczne skalne miasto, gdzie spędzimy kolejne godziny. Łącznie przejdziemy pieszo ok. 14 km przy przewyższeniach ok. 550 metrów. Czas przejścia to ok. 7-8 godzin – nie ze względu na trudność trasy, lecz na jej niepowtarzalną urodę i przewidywaną dużą liczbę fotostopów. Przy wyjściu z Teplickich Skał – kilka barów z czeskim jedzeniem. Powrót do Zieleńca ok. 18.00. Dla chętnych – wieczorna integracja przy grillu (prowiant we własnym zakresie).

Sobota 17 sierpnia – ciąg dalszy czeskich Skalnych Miast. Tym razem pojedziemy w miejsca dużo rzadziej uczęszczane przez turystów (co nie znaczy, ze zupełnie dzikie). Zaczniemy od skalnego miasta Ostasz – niewielkich (w porównaniu z formacjami poprzedniego dnia) ale jakże malowniczych dwóch labiryntów skalnych. Labirynt górny, z szeregiem osobliwych utworów skalnych i punktem widokowym Frydlancka Skała oraz labirynt dolny z grupa skalną zwaną KOCI GRÓD, z pomnikiem przyrody Kocie Skały i Jaskinią Braci Czeskich. Spędzimy tam ok. 2-3 godziny (wraz z odpoczynkiem w knajpce przy parkingu) i przejdziemy ok. 5 km. Następnie przejedziemy do Machowa by stamtąd zaatakować – wśród pięknych formacji skalnych – Božanovský Špičák (773 m n.p.m.), który jest najwyższym wzniesieniem Broumovskich stěn. Spędzimy tam ok. 4 godzin, przejdziemy ponad 10 km. W drodze powrotnej przerwa na jedzonko i zakupy (w Czechach lub Polsce). Powrót do Zieleńca ok. 18.00. Dla chętnych – wieczorna integracja przy grillu (prowiant we własnym zakresie).

Niedziela 18 sierpnia – wczesne śniadanie i wyjazd do Karłowa, skąd ruszamy na szlak. Zaczniemy od wejścia na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m. – Korona Gór Polskich), obejdziemy piękne labirynty skalne i wspaniałe Punkty widokowe by po zejściu ruszyć na Główny Czerwony Szlak Sudecki – Zieloną Drogą do Błędnych Skał. Tam wejdziemy w skalne labirynty by następnie zejść do parkingu dolnego przy Błędnych Skałach. Łącznie przejdziemy pieszo ok. 13 km przy przewyższeniach ok. 410 metrów. Czas przejścia to ok. 6 godzin. Następnie ruszamy w drogę powrotną do domu, po drodze postój na obiad. Powrót do Kielc planowany jest ok. godz. 22.00.

 

CENA: 970 zł (członkowie PTTK), 990 zł (niezrzeszeni).


Cena zawiera:

  • Opiekę Pilota przez cały okres pobytu
  • Transport
  • Rezerwację biletów wstępu do Adrszpaskich Skał, Teplickich Skał, Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał
  • Ubezpieczenie NNW na Polskę i Czechy
  • 3 x Nocleg – Pensjonat Gryglówka w Zieleńcu (pokoje 3,4 os. z łazienkami)
  • 3 x śniadanie w pensjonacie
  • Opłaty na Turystyczny Fundusz Powierniczy i Turystyczny Fundusz Pomocowy


Cena nie zawiera:

  • Kosztów biletów wstępu (płatne pilotowi w autokarze)
    - do Adrszpaskich Skał, Teplickich Skał i Ostasza (parking) – 300 koron (1 korona = 17 gr.)
    - Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał (+ parking) – 40 zł
  • Rejsu łódką po jeziorku w Adrspachach – 100 Koron (tylko gotówka – płatne bezpośrednio flisakowi)
  • Wyżywienia poza śniadaniami w ośrodku
  • Aprowizacji na grilla wieczornego
  • Do Czech proponujemy dodatkowo wziąć 300-500 Koron (1 korona = 17 gr.)

 



Plan wycieczki

Dzień 1

Wyjazdy

  • 5.00 – Kielce
  • 5.20 – Chęciny (przystanek PKS ul. Kielecka)
  • 5:50 - Jędrzejów (przystanek PKS pl. Kościuszki)
  • 6.20 – Miechów (Stacja BP ul. Sienkiewicza)
  • 7.20 – Olkusz (parking przy McDonald’s ul. Rabsztyńska)
  • 8.00 – Dąbrowa Górnicza (Stacja BP ul. Katowicka)

13.00 – 17.00 Trasa Piesza: Lisia Przełęcz – Białe Skały (ok. 10 km)
17.00 – 19.00 Kudowa Zdrój – odpoczynek, spacer po Parku Zdrojowym
20. 00 – Zieleniec, nocleg


Dzień 2


Dzień 3


Dzień 4



czaszkaSkalna Czaszka, Białe Skały - to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Górach Stołowych. Przez wiele lat informacje na temat tego unikalnego miejsca były ograniczone, a tylko nieliczni wtajemniczeni mieli świadomość jego istnienia. Na mapach można było znaleźć jedynie enigmatyczne oznaczenia, które sugerowały istnienie tej niezwykłej formacji skalnej. Jednak od 2021 roku, dzięki staraniom Parku Narodowego Gór Stołowych, Skalną Czaszkę można legalnie odwiedzać dzięki specjalnej platformie i schodom umożliwiającym bezpieczne zejście do tego niezwykłego miejsca.




skalne miasto1Adršpašské skály – najpiękniejsze w Europie Skalne Miasto, znajdujące się w Czechach. Masyw górski w Sudetach Środkowych, będący częścią Gór Stołowych. Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody jest jednym znajbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie. Główna trasa zwiedzania jest okrężna i ma długość ok. 4km. Wśród form skalnych podziwiać tu można m.in. Bramę Gotycką, Słoniowy Rynek czy Diabelski Most. W Adrszpaskim Parku Narodowym nakręcono kilka ujęć do filmu „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” – w filmie zobaczyć można m.in. Bramę Gotycką.

 

 

 

 

 



Teplické skály – nieco mniej popularne niż Adršpašskich skály, ale równie piękne, najrozleglejszy teren skalny w Czechach. Okrężna trasa zwiedzania ma długość ok. 6 km. Niegdyś znajdował się tu zamek strażniczy Strzemię, zbudowany prawdopodobnie w połowie XIII wieku, zniszczony w okresie wojen husyckich. Do najciekawszym atrakcji Teplickiego skalnego miasta należy Wielki Plac Świątynny z zapierającymi dech widokami oraz Mały Plac Świątynny z wykutą w skale tabliczką, a także Świątynia – jedna z najstarszych udostępnionych jaskiń w Czechach.

skalne miasto2

 

Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych, znajdujący się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów. Na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów, ułożonych w 1814 roku. Na wierzchowinie szczytu znajduje się schronisko turystyczne PTTK "Na Szczelińcu", wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim.

Szczeliniec

 

Błędne skały - zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt w Górach Stołowych, pomiędzy Kudową-Zdrojem a Karłowem. Obszar mający powierzchnię ok. 21 ha do czasu utworzenia Parku Narodowego Gór Stołowych był rezerwatem przyrody. Z punktu widokowego widoczny jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, a przy dobrej widoczności również Karkonosze.

Bledne Skaly

 

Kudowa Zdrój – miasto uzdrowiskowe w powiecie kłodzkim, położone w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego. W połowie XIX w. została uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Po zakończeniu II wojny światowej miasto weszło w skład państwa polskiego, a jego dotychczasową ludność wysiedlono do Niemiec. W Kudowie gościli m.in. brytyjski premier Winston Churchill, król Prus Wilhelm III, pisarz Bruno Schulz.

  • Park zdrojowy z 2 poł. XVIII-XX w. w Kudowie Zdroju - zabytkowy park zdrojowy o powierzchni 12,97 ha, położony w centralnej części miasta, zaprojektowany na wzór parków angielskich. Pijalnia Wód z początku XX w. to półkolisty budynek, nawiązujący do stylistyki barokowej i secesyjnej. W parku znajduje się wiele pomników przyrody, a także egzotyczne rośliny nie rosnące naturalnie w Polsce. Wzdłuż głównej alei rosną okazałe palmy.