tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Szlak zielony Łagów-Nowa Słupia

Szlak zielony z Nowej Słupi do Łagowa, to dobry pomysł na jednodniową wycieczkę pieszą. Długość całego odcinka wynosi około 14,5 kilometra. Szlak wiedzie niewymagającym terenem, a niewielka suma podejść (247m) sprawia, że idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi lub dla początkujących turystów.

lagow img 1164 fot lukasz zarzyckiFot. Łukasz Zarzycki

Szlak zaczyna się na Rynku w Łagowie tuż obok przystanku autobusowego, a kończy się na rynku w Nowej Słupi. Zarówno początek, jak i koniec szlaku, jest oznaczony zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK, tj. białą kropką z zielonym kółkiem.

Szlak wiedzie początkowo wzdłuż rzeki Łagowicy, a następnie leśnymi terenami Pasma Bielińskiego, które jednocześnie stanowi najatrakcyjniejszą część szlaku. Najdłuższe odcinki szlaku wiodą polnymi i leśnymi drogami. Wyjątek stanowi odcinek z Wólki Milanowskiej do Nowej Słupi, tam szlak wiedzie poboczem drogi publicznej i na tym odcinku zalecamy szczególną ostrożność.

Na przejście całego szlaku trzeba przeznaczyć około 6 godzin. Szlak w całości jest położony w powiecie kieleckim, biegnie przez gminy Łagów i Nowa Słupia oraz Nadleśnictwo Łagów.

Najlepszym punktem wypadowym na szlak są Kielce. Do ważniejszych miejscowości na szlaku takich jak Łagów i Nowa Słupia można dojechać autobusem MPK oraz innymi środkami transportu komunikacji zbiorowej. Rozkłady jazdy autobusów miejskich oraz innych przewoźników można znaleźć na stronach www.dworzec.kielce.pl oraz www.ztm.kielce.pl.

Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć:

Łagów to jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Pierwsze wzmianki o Łagowie pochodzą z XI w. Jan Długosz w swoich kronikach zanotował, że była tam siedziba kasztelana. W XV w. Łagów był ośrodkiem garncarstwa. Wydobywano tu także rudy żelaza i ołowiu. Dziś miasto słynie z jaskini „Zbójeckiej”, późnogotyckiego kościoła parafialnego z zabytkowym dzwonem z 1444 r. oraz pochodzącymi z XVII w. zabudowaniami dawnego szpitala i kościoła św. Ducha.

lagow img 1143 fot lukasz zarzyckiFot. Łukasz Zarzycki

Kobyla Góra (391 m n.p.m.) to wyniesienie leżące między Łysogórami a Pasmem Jeleniowskim. Tutaj krzyżują się dwa szlaki turystyczne, czyli szlak czerwony im. Edmunda Massalskiego oraz szlak zielony biegnący z Łagowa do Nowej Słupi.

Nowa Słupia – miejsce startu lub mety szlaku czarnego im. Jerzego Kapuścińskiego oraz miasteczko zlokalizowane u stóp Łysej Góry. Położenie tego miejsca sprawia, że od czasów średniowiecza było związane z obsługą pielgrzymów przybywających do Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego.

Ten szlak wielokrotnie przemierzał król Władysław Jagiełło, który modlił się w klasztorze między innymi przed bitwą z krzyżakami. Póżniej ten szlak otrzymał tytuł „Drogi Królewskiej”.

W Nowej Słupi przed wejściem na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego stoi Emeryk, czyli figura przedstawiająca klęczącego człowieka. Będąc w miasteczku warto zwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana. Tam prezentowane są pozostałości po dawnych piecach hutniczych tzw. „dymarki” oraz eksponaty związane z wytopem żelaza.

nowa slupia img 2974 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Koniecznie trzeba zobaczyć Centrum Kulturowo-Archeologiczne, a w nim zrekonstruowane chaty wiejskie kryte strzechą z okresu II w. p.n.e.‒IV w. n.e., kuźnię, warsztaty rzemieślnicze, piece garncarskie i hutnicze, Wał Hadriana oraz wieżę strażniczą tzw. Burgę rzymską. To, z czym każdy kojarzy Nową Słupie jest bez wątpienia festyn archeologiczny „Dymarki Świętokrzyskie”. Organizowany od ponad 50 lat festyn, podczas którego można przenieść się w czasie i zobaczyć starożytne sposoby wytopu żelaza sprzed 2000 lat.

Administartorem szlaku jest PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach,

tel. 41 344 77 43,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.