Szlak żółty im. Juliusza Brauna
Szlak żółty z Wiernej rzeki do Chęcin im. Juliusza Brauna, zasłużonego działacza PTTK, który za swój wkład w rozwój turystyki i krajoznawstwa otrzymał tytuł Honorowego Członka PTTK.
fot. Łukasz Zarzycki
Proponowana trasa liczy 20 km o łącznej sumie podejść 564 m, ale oprócz dystansu i przewyższeń, nie brakuje tu ciekawostek geologicznych oraz pięknych widoków.
Górski charakter szlaku sprawia, że będzie on doskonałą propozycją dla piechurów z doświadczeniem w wędrówkach.
Zabierz przyjaciół lub powędruj samotnie, zrób to tak jak lubisz, a na pewno będziesz zadowolony!
Szlak żółty im. Juliusza Brauna, to jeden z najbardziej malowniczych szlaków w Górach Świętokrzyskich.
fot. Łukasz Zarzycki
Powędrujesz kompleksami leśnymi oraz odsłoniętymi grzbietami. Na tej trasie nie ma nudy! Apetyt na walory geologiczne zaspokoi - Kielecki Park Krajobrazowy oraz rezerwat Góra Miedzianka, a głodnych doznań estetycznych lubujących się w ciekawostkach architektonicznych, nie zawiedzie wizyta w Chęcinach.
fot. Łukasz Zarzycki
Szlak jest dwukierunkowy, więc sam zdecyduj, w którym miejscu chcesz zacząć. Dla nas najciekawszą opcją jest start w Wiernej Rzece.
Magicznej żółtej kropki na białym tle wypatruj na peronie stacji kolejowej „Wierna Rzeka”. Na koniec szlaku został wybrany Rynek Dolny w Chęcinach i tam znajdziesz bliźniaczą kropę.
Na bazę wypadową najlepiej wybrać Kielce, tutaj możesz zostawić auto oraz wyruszyć komunikacja publiczną na start.
Do Wiernej Rzeki najłatwiej dotrzesz pociągiem, a rozkład jest dostępny na www.rozklad-pkp.pl.
Z Chęcin najłatwiej wrócić busem lub autobusem ZTM linii 31. Rozkłady jazdy dostępne pod adresem www.dworzec.kielce.pl oraz www.ztm.kielce.pl
Wybierając ten szlak czeka cię około 6-godzinna piesza podróż po Górach Świętokrzyskich, a jeśli zechcesz się pozachwycać znajdującymi się przy szlaku atrakcjami, koniecznie zarezerwuj około 8-9 h.
Większa cześć szlaku przebiega po leśnych ścieżkach, niewielkie fragmenty prowadzą po lokalnych drogach. Wzmożoną czujność zachowaj na odcinku z Korzecka do Chęcin, nie ma tutaj chodnika dla pieszych. Bądź czujny również przekraczając drogę wojewódzką w Jedlnicy.
Szlak żółty przecina teren gmin Chęciny i Piekoszów, a w całości leży w obrębie Nadleśnictwa Kielce.
Wędrując miej oczy szeroko otwarte, bowiem czeka na ciebie wiele ciekawych miejsc.
Wierna Rzeka, czyli miejsce gdzie rozpoczniesz swoją przygodę. Kiedy zanurkujesz w swojej pamięci, na pewno skojarzysz nazwę tej miejscowości z postacią Stefana Żeromskiego. Tam właśnie pisarz osadził akcję swojej powieści opowiadającej o dziejach rannego powstańca styczniowego.
Wierna to również tereny związane z rodziną Żeromskich. Ojciec pisarza do 1858 r. gospodarował we wsi Ruda Zajączkowska.
Góra Miedzianka – rezerwat przyrody obejmujący wzniesienie Miedzianki oraz jeden z najbardziej ciekawych punktów na szlaku żółtym im. Juliusza Brauna. Trójwierzchołkowy szczyt jest połączony charakterystycznym grzbietem skalnym. Kiedy będziesz już w najwyższym punkcie wzniesienia, rozejrzyj się dookoła. Czeka cię prawdziwa uczta dla oczu. Przy dobrej widoczności będziesz mieć pogląd na panoramę 360 stopni.
fot. Łukasz Zarzycki
W granicach rezerwatu znajdują się dwa nieczynne już kamieniołomy oraz teren dawnej kopalni miedzi. Pozostałością po kopalni jest sztolnia „Zofia”, szyb eksploatacyjny „Antoni” oraz inne liczne szybiki, szczeliny, hałdy i zapadliska.
Na terenie rezerwatu występują zjawiska krasowe, za sprawą których utworzył się tam system jaskiń.
fot. Łukasz Zarzycki
Groty oraz sztolnie stały się doskonałym miejscem dla nietoperzy, wobec czego schronienie znajdują tu: mroczek późny, nocek wąsaty, nocek rudy, nocek Natterera oraz nocek duży i mopek.
fot. Łukasz Zarzycki
Nasłonecznione zbocza Miedzianki porastają ciepłolubne rośliny, znajdziesz tam między innymi irgi zwyczajne, jałowiec oraz różę.
Grząby Bolmińskie to około 5 km pasmo Gór Świętokrzyskich zbudowane ze skał jurajskich i kredowych.
fot. Łukasz Zarzycki
Grzywy Korzeczkowskie to pasmo porośnięte w całości lasem. Tę część budują wapienie jurajskie. Najwyższym szczytem Grzyw Korzeczkowkskich są Glinianki wznoszące się na wysokość 336 m n.p.m.
fot. Łukasz Zarzycki
Góra Zamkowa to wzniesienie w Górach Świętokrzyskich zbudowane z dewońskich wapieni powstałych z osadów gromadzących się na dnie istniejącego tam wówczas płytkiego morza. Na przełomie wieku XIII i XIV wybudowano na wzniesieniu zamek.
fot. Łukasz Zarzycki
Chęciny to ostatni punkt na szlaku. Kiedy dotrzesz do żółtej kropki na Dolnym Rynku, to będzie znak, że właśnie zakończyłeś swoją wędrówkę. Tuz obok miejsca mety znajduje się przystanek autobusowy, z którego możesz wrócić do Kielce.
Będąc w Chęcinach, zwróć uwagę na wspomniany już zamek, zabytkową kamienicę „Niemczówkę”, cmentarz żydowski na zboczu Góry Zamkowej, kościół pw. Św. Bartłomieja czy też zespół klasztorny franciszkanów.
fot. łukasz Zarzycki
fot. Łukasz Zarzycki
fot. Łukasz Zarzycki
Administartorem szlaku jest PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach
tel. 41 344 77 43,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.