tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Szlak niebieski Kapliczka Świętego Mikołaja-Wał Małacentowski

Szlak niebieski prowadzi od zlokalizowanej na przełęczy w Pasmie Łysogórskim Kapliczki Świętego Mikołaja do Wału Małacentowskiego.

Kapliczka jest usytuowana na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Na szlaku zobaczysz zabytkową architekturę drewnianą oraz murowaną. Po opuszczeniu terenu Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz po minięciu miejscowości Bieliny, szlak skręca w prawo i tam po przekroczeniu rzeczki Belnianki biegnie na Pasmo Bielińskie – stosunkowo mało uczęszczany obszar.

Wędrując spotkasz kilka ciekawych punktów widokowych. Z Kakonina rozciąga się panorama na Bieliny, Pasmo Bielińskie, Święty Krzyż, a nawet Kielce. Z kolei z Pasma Bielińskiego rozciąga się widok na Pasmo Łysogórskie oraz Orłowińskie.

Wędrując tym szlakiem zdobędziesz górę Drogosiową (447m n.p.m.), czyli jeden z 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich.
Szlak niebieski to blisko 15-kilometrowa trasa biegnąca przez powiat kielecki, gminę Łagów oraz Bieliny, leży w całości w Nadleśnictwie Łagów. Na przejście tej trasy trzeba przeznaczyć około 4 godzin oraz liczyć na sumę podejść sięgającą 272 metrów.

Zarówno na początek, jak i na koniec szlaku, nie da się dotrzeć komunikacją publiczną. Zaleca się, aby rozpocząć wędrówkę np. w Świętej Katarzynie i stąd szlakiem czerwonym przez Łysicę wędrować aż na Przełęcz Świętego Mikołaja i stamtąd kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim aż na Wał Małacentowski. Tam dotrzesz do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim i możesz tym szlakiem kontynuować wędrówkę do Nowej Słupi lub Łagowa i stamtąd wrócić do Kielc komunikacją publiczną. A rozkłady jazdy są dostępna na: www.dworzec.kielce.pl.

Do ciekawych miejsc napotkanych na tym szlaku można zaliczyć:

Wał Małacentowski, czyli długie i płaskie wzniesienie Pasma Bielińskiego zlokalizowane w okolicach miejscowości Małacentów. Wał Małacentowski mierzy 397 m n.p.m., a na jego południowym stoku swoje źródła ma rzeka Łagowica.

Skała o wysokości 360,8 m n.p.m. to jedno ze wzgórz Pasma Bielińskiego. Charakterystycznym znakiem tego miejsca są trzy wysokie, metalowe krzyże.
Z tym wzniesieniem wiąże się legenda, która mówi, że właśnie tam miał stanąć kościół sfinansowany ze skarbu, jaki pozostawił lokalny zbój Kak. Wysiłki budowniczych poszły na marne, ponieważ to co wybudowali przez siedem dni, zostało przez magiczne moce przeniesione na pobliską górę Popówkę. Finalnie uznano, że taka jest wola boska i tam zbudowano kościół.

Bieliny - pierwsze wzmianki o miejscowości Bieliny pochodzą z XV w. i związane są z klasztorem na Świętym Krzyżu i ustaleniem przebiegających tędy granic pomiędzy dobrami opactwa benedyktynów świętokrzyskich, a majątkami biskupów krakowskich i włocławskich. Tutaj zobaczysz drewniane przydrożne kapliczki wybudowane ku czci świętych patronów. Na wzgórzu zwanym Popówką wznosi się kościół pw. św. Józefa Oblubieńca NMP pochodzący z I połowy XIX wieku.

Kakonin to niewielka miejscowość położona w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zwiedzisz tutaj zabytkową drewnianą chałupę. Obiekt z charakterystycznym układem sień-izba-komora, zachowany „in situ”, wybudowany został przez Wojciecha Samca około roku 1820 r. Obejrzeć w niej można m.in. zachowane zabytkowe eksponaty, piec chlebowy oraz piec ogrzewczy z tzw. „zapieckiem” przeznaczonym w zimie do spania.

Kapliczka Świętego Mikołaja to obiekt zlokalizowany na Przełęczy Świętego Mikołaja. Pierwszą wybudowaną w tym miejscu kapliczkę datuje się na 1876 r. A jej patronem został Święty Mikołaj – obrońca podróżnych oraz pielgrzymów. Niestety w 1996 r. kapliczka spłonęła, ale dzięki zaangażowaniu pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz miejscowej ludności, udało się odbudować kapliczkę, a w jej wnętrzu ustawiono figurkę świętego. Autorem rzeźby jest pochodzący z Bielin artysta ludowy Jarosław Winiarski.

Administartorem szlaku jest PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach,

tel. 41 344 77 43,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.