tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Szlak czarny Nowa Słupia - Piórków im. Jerzego Kapuścińskiego

Czarny szlak biegnący z Nowej Słupi do Piórkowa od 2016 roku nosi imię Jerzego Kapuścińskiego – wybitnego krajoznawcy, przyrodnika, popularyzatora ziemi świętokrzyskiej oraz przewodnika świętokrzyskiego.

tablicakapuscinski
Czarny szlak to jeden z najbardziej malowniczych szlaków turystycznych w Górach Świętokrzyskich. Wędrując znajdziesz się w Świętokrzyskim Parku Narodowym, rezerwacie przyrody „Chełmowa Góra” czy też w rezerwacie „Szczytniak”.

Każde z tych miejsc kryje niepowtarzalny urok.

20190629 125947

Rezerwat „Chełmowa Góra” dał początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Do ciekawostek na tym terenie należą okazałe modrzewie polskie, którym swoją uwagę poświęcił wybitny polski przyrodnik – Marian Raciborski.

chelmowa gora img 4067 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Z kolei rezerwat „Szczytniak”, to zarówno rezerwat, gdzie można zaobserwować rumosz skalany nazwany „gołoborzem”, jak i wdrapać się na najwyższe wzniesienie Pasma Jeleniowskiego, czyli mierzącą 554 m n.p.m. górę o nazwie Szczytaniak. Warto dodać, że Szczytniak oraz Góra Chełmowa to szczyty zaliczane do Korony Gór Świętokrzyskich. Szlak biegnie głównie asfaltowymi drogami gminnymi oraz leśnymi ścieżkami.

Około 20-kilometrowy szlak rozpoczyna się na rynku w Nowej Słupi, a kończy obok przystanku autobusowego w Piórkowie przy drodze krajowej 74 nieopodal kościoła parafialnego.

Zarówno początek, jak i koniec szlaku, są oznakowane zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK, tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku. Łączna suma podejść na szlaku wynosi 536 metrów. Wybierając wędrówkę z Nowej Słupi do Piórkowa trzeba się spodziewać ostrego podejścia na Szczytniak.

czarny

Na pokonanie całego szlaku trzeba przeznaczyć około 6 godzin. Szlak w całości leży w powiecie Kieleckim, biegnie przez gminy: Nowa Słupia, Baćkowice oraz Waśniów, a także przez Nadleśnictwo Łagów.

Najlepszym punktem wypadowym na szlak są Kielce. Do Nowej Słupi można dojechać autobusem MPK oraz innymi środkami transportu komunikacji zbiorowej. Do Piórkowa najłatwiej dojechać korzystając z autobusów dalekobieżnych relacji Kielce – Lublin. Rozkłady jazdy autobusów miejskich oraz innych przewoźników można znaleźć na stronach www.dworzec.kielce.pl oraz www.ztm.kielce.pl.


Ciekawe miejsca na szlaku:
Nowa Słupia – miejsce startu lub mety szlaku czarnego im. Jerzego Kapuścińskiego oraz miasteczko zlokalizowane u stóp Łysej Góry. Położenie tego miejsca sprawia, że od czasów średniowiecza było związane z obsługą pielgrzymów przybywających do Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. Ten szlak wielokrotnie przemierzał król Władysław Jagiełło, który modlił się w klasztorze między innymi przed bitwą z krzyżakami. Później ten szlak otrzymał tytuł „Drogi Królewskiej”.

W Nowej Słupi przed wejściem na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego stoi Emeryk, czyli figura przedstawiająca klęczącego człowieka.

Nieopodal znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Pod Pielgrzymem".

nowa slupia img 0557 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Będąc w miasteczku warto zwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana. Tam prezentowane są pozostałości po dawnych piecach hutniczych. Tzw. „dymarki” oraz eksponaty związane z wytopem żelaza. Koniecznie wstąp do Centrum Kulturowo-Archeologicznego, zobaczysz tam zrekonstruowane chaty wiejskie kryte strzechą z okresu II w. p.n.e.‒IV w. n.e., kuźnię, warsztaty rzemieślnicze, piece garncarskie i hutnicze, Wał Hadriana oraz wieżę strażniczą tzw. Burgę rzymską.

To z czym każdy kojarzy Nową Słupie jest bez wątpienia festyn archeologiczny „Dymarki Świętokrzyskie”. Organizowany od ponad 50 lat festyn, podczas którego można przenieść się w czasie i zobaczyć starożytne sposoby wytopu żelaza sprzed 2000 lat.

Góra Chełmowa (351 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Pasma Pokrzywiańskiego oraz jeden ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich. Tam w 1920 r. został utworzony rezerwat przyrody, gdzie zaobserwujesz wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Spotkasz tu między innymi pióropusznik strusi, widłak jałowcowaty, skrzyp olbrzymi czy parzydło leśne.

20190629 130005

Ciekawostką na tym terenie jest około 500 kopców mrowisk. A skąd tyle mrowisk? Ich liczba jest spowodowana występowaniem tam mszyc, które żerują na modrzewiu i produkują spadź – ulubiony pokarm mrówek. Tam również znajdziemy naturalny drzewostan, w którym występuje wiele drzew pomnikowych, w tym modrzew, buk, sosna, czeremcha zwyczajna oraz lipa.

Góra Szczytniak (554 m n.p.m.), czyli kolejny ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich, zlokalizowany w Paśmie Jeleniowskim. To co charakterystyczne dla tego miejsca to gołoborze powstałe z górnokambryjskich piaskowców oraz bukowo-jodłowy starodrzew. A to wszystko chronione przez utworzony w 1993 r. rezerwat przyrody.

szczytniak img 8095 fot lukasz zarzycki
Piórków – miejscowość, gdzie możesz zacząć lub ukończyć wędrówkę czarnym szlakiem. Wszystko zależy od obranego kierunku marszu. W Piórkowie znajdziemy tablicę upamiętniającą walki powstańcze w latach 1863-1864. Tablica znajduje się na murze cmentarza przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa.

 

Administartorem szlaku jest PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach,

tel. 41 344 77 43,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.