Szlak czarny Nowa Słupia - Piórków im. Jerzego Kapuścińskiego
Czarny szlak biegnący z Nowej Słupi do Piórkowa od 2016 roku nosi imię Jerzego Kapuścińskiego – wybitnego krajoznawcy, przyrodnika, popularyzatora ziemi świętokrzyskiej oraz przewodnika świętokrzyskiego.
Czarny szlak to jeden z najbardziej malowniczych szlaków turystycznych w Górach Świętokrzyskich. Wędrując znajdziesz się w Świętokrzyskim Parku Narodowym, rezerwacie przyrody „Chełmowa Góra” czy też w rezerwacie „Szczytniak”.
Każde z tych miejsc kryje niepowtarzalny urok.
Rezerwat „Chełmowa Góra” dał początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Do ciekawostek na tym terenie należą okazałe modrzewie polskie, którym swoją uwagę poświęcił wybitny polski przyrodnik – Marian Raciborski.
fot. Łukasz Zarzycki
Z kolei rezerwat „Szczytniak”, to zarówno rezerwat, gdzie można zaobserwować rumosz skalany nazwany „gołoborzem”, jak i wdrapać się na najwyższe wzniesienie Pasma Jeleniowskiego, czyli mierzącą 554 m n.p.m. górę o nazwie Szczytaniak. Warto dodać, że Szczytniak oraz Góra Chełmowa to szczyty zaliczane do Korony Gór Świętokrzyskich. Szlak biegnie głównie asfaltowymi drogami gminnymi oraz leśnymi ścieżkami.
Około 20-kilometrowy szlak rozpoczyna się na rynku w Nowej Słupi, a kończy obok przystanku autobusowego w Piórkowie przy drodze krajowej 74 nieopodal kościoła parafialnego.
Zarówno początek, jak i koniec szlaku, są oznakowane zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK, tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku. Łączna suma podejść na szlaku wynosi 536 metrów. Wybierając wędrówkę z Nowej Słupi do Piórkowa trzeba się spodziewać ostrego podejścia na Szczytniak.
Na pokonanie całego szlaku trzeba przeznaczyć około 6 godzin. Szlak w całości leży w powiecie Kieleckim, biegnie przez gminy: Nowa Słupia, Baćkowice oraz Waśniów, a także przez Nadleśnictwo Łagów.
Najlepszym punktem wypadowym na szlak są Kielce. Do Nowej Słupi można dojechać autobusem MPK oraz innymi środkami transportu komunikacji zbiorowej. Do Piórkowa najłatwiej dojechać korzystając z autobusów dalekobieżnych relacji Kielce – Lublin. Rozkłady jazdy autobusów miejskich oraz innych przewoźników można znaleźć na stronach www.dworzec.kielce.pl oraz www.ztm.kielce.pl.
Ciekawe miejsca na szlaku:
Nowa Słupia – miejsce startu lub mety szlaku czarnego im. Jerzego Kapuścińskiego oraz miasteczko zlokalizowane u stóp Łysej Góry. Położenie tego miejsca sprawia, że od czasów średniowiecza było związane z obsługą pielgrzymów przybywających do Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. Ten szlak wielokrotnie przemierzał król Władysław Jagiełło, który modlił się w klasztorze między innymi przed bitwą z krzyżakami. Później ten szlak otrzymał tytuł „Drogi Królewskiej”.
W Nowej Słupi przed wejściem na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego stoi Emeryk, czyli figura przedstawiająca klęczącego człowieka.
Nieopodal znajduje się Szkolne Schronisko Młodzieżowe "Pod Pielgrzymem".
fot. Łukasz Zarzycki
Będąc w miasteczku warto zwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana. Tam prezentowane są pozostałości po dawnych piecach hutniczych. Tzw. „dymarki” oraz eksponaty związane z wytopem żelaza. Koniecznie wstąp do Centrum Kulturowo-Archeologicznego, zobaczysz tam zrekonstruowane chaty wiejskie kryte strzechą z okresu II w. p.n.e.‒IV w. n.e., kuźnię, warsztaty rzemieślnicze, piece garncarskie i hutnicze, Wał Hadriana oraz wieżę strażniczą tzw. Burgę rzymską.
To z czym każdy kojarzy Nową Słupie jest bez wątpienia festyn archeologiczny „Dymarki Świętokrzyskie”. Organizowany od ponad 50 lat festyn, podczas którego można przenieść się w czasie i zobaczyć starożytne sposoby wytopu żelaza sprzed 2000 lat.
Góra Chełmowa (351 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie Pasma Pokrzywiańskiego oraz jeden ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich. Tam w 1920 r. został utworzony rezerwat przyrody, gdzie zaobserwujesz wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Spotkasz tu między innymi pióropusznik strusi, widłak jałowcowaty, skrzyp olbrzymi czy parzydło leśne.
Ciekawostką na tym terenie jest około 500 kopców mrowisk. A skąd tyle mrowisk? Ich liczba jest spowodowana występowaniem tam mszyc, które żerują na modrzewiu i produkują spadź – ulubiony pokarm mrówek. Tam również znajdziemy naturalny drzewostan, w którym występuje wiele drzew pomnikowych, w tym modrzew, buk, sosna, czeremcha zwyczajna oraz lipa.
Góra Szczytniak (554 m n.p.m.), czyli kolejny ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich, zlokalizowany w Paśmie Jeleniowskim. To co charakterystyczne dla tego miejsca to gołoborze powstałe z górnokambryjskich piaskowców oraz bukowo-jodłowy starodrzew. A to wszystko chronione przez utworzony w 1993 r. rezerwat przyrody.
Piórków – miejscowość, gdzie możesz zacząć lub ukończyć wędrówkę czarnym szlakiem. Wszystko zależy od obranego kierunku marszu. W Piórkowie znajdziemy tablicę upamiętniającą walki powstańcze w latach 1863-1864. Tablica znajduje się na murze cmentarza przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa.
Administartorem szlaku jest PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach,
tel. 41 344 77 43,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.