tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Szlak niebieski Chęciny – Łagów im. Edmunda Padechowicza

Na patrona szlaku został wybrany Edmund Padechowicz, polski krajoznawca, regionalista, działacz społeczny i członek PTTK. Jako burmistrz Chęcin, Edmund Padechowicz nakazał przeprowadzić prace, które zabezpieczą ruiny zamku przed zniszczeniem. Rzecz działa się w latach 30 XX wi. i może to dzięki nim dziś możemy cieszyć się zwiedzaniem ruin zamku królewskiego w Chęcinach.

Checiny, 26.04.2015 r. Zamek krolewski. Fot. Lukasz Zarzycki / www.lukaszzarzycki.pl / www.geopark.plfot. Łukasz Zarzycki

Szlak ten to jeden z najdłuższych oraz najciekawszych szlaków w Górach Świętokrzyskich. Znajdziemy tam obiekty dziedzictwa przyrodniczego oraz historycznego związanych z historią regionu. Łączy ze sobą atrakcje geologiczne Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego z niezwykłymi kompleksami leśnymi Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego.

rezcisow

Podczas wędrówki nie zabraknie okazji na podziwianie pięknych panoram. I tak z Pierścienicy i góry Telegraf będziesz podziwiać Kielce. Z wysokości drogi z Sędka do Łagowa rozpościera się widok na pasmo Łysogórskie. Widoki, choć mniej rozległe, będziesz podziwiać ze szczytów gór: Zalasnej, Biesak oraz Zamczysko.

Szlak biegnie przez wspominany już Chęcińsko-Kielecki i Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy oraz przez rezerwaty przyrody: Góra Rzepka, Góra Zalejowa, Jaskinia Raj, Biesak-Białogon, Zamczysko oraz rezerwat Cisów im. Zygmunta Czubińskiego.

zelejowa img 0068 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Swój początek szlak ma na dolnym Rynku, obok przystanku autobusowego w Chęcinach i kończy się w Łagowie, również w sąsiedztwie przystanku autobusowego.
Zarówno początek, jak i koniec szlaku, są oznakowane zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK, tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku.

Cały szlak to około 70-kilometrowa trasa o łącznej sumie podejść 2086 metrów. Szlak biegnie w głównej mierze przez utwardzone drogi polne, jednak w kilku miejscach przekracza ruchliwe drogi, gdzie trzeba zachować szczególną ostrożność. Pokonanie całego dystansu zajmuje około 20 godzin w związku z czym zaleca się podzielić szlak na kilka krótszych odcinków.
Szlak w całości położony jest na terenie Powiatu kieleckiego, przebiega przez teren gmin: Chęciny, Sitkówka-Nowiny, Kielce, Daleszyce, Łagów oraz Nadleśnictwa: Kielce, Daleszyce, Łagów.

Najlepszym punktem wypadowym na szlak są Kielce. Do ważniejszych miejscowości na szlaku takich jak Chęciny, Daleszyce czy Łagów można dojechać autobusem MPK oraz innymi środkami transportu komunikacji zbiorowej. Rozkłady jazdy autobusów miejskich oraz innych przewoźników można znaleźć na stronach www.dworzec.kielce.pl oraz www.ztm.kielce.pl.

Wędrując miej oczy szeroko otwarte, bo czeka na ciebie wiele ciekawych miejsc!

Chęciny to miasteczko, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1275 ru. Tam na skalistym grzbiecie wzniesiono zamek królewski. Dzięki przeprowadzonym pracom rewitalizującym, ruiny gotyckiego zamku są głównym punktem na mapie Chęcin, a górujący nad miastem jest widoczny już z oddali, czym przyciąga turystów.

checiny img 0451 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Będąc w Chęcinach warto zobaczyć gotycki kościół pw. św. Bartłomieja, zespół klasztorny franciszkanów, renesansową kamienicę „Niemczówkę” z 1570 r., synagogę przy ulicy Długiej oraz cmentarz żydowski na zboczu Góry Zamkowej.

checiny img 1636 fot lukasz zarzycki fot. Łukasz Zarzycki

Jaskinia „Piekło”, czyli pomnik przyrody nieożywionej. Długość korytarzy wynosi 57 m, a do jej wnętrza prowadzą 4 otwory. Jaskinię zamieszkuje kilka gatunków pająków i nietoperzy, a wprawne oko dostrzeże tam m.in.: nocka dużego, gacka szarego czy mopka zachodniego. Teren wokół jaskini, wchodzący w skład rezerwatu Góra Żakowa, na przestrzeni od XV do XVII w. był miejscem poszukiwań rud srebra i ołowiu.

jaskinia pieklo img 0008 fot lukasz zarzycki fot. Łukasz Zarzycki

Zgórskie Góry to położone na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego Pasmo Zgórskie. Najwyższym wzniesieniem tego Pasma jest góra Patrol o wysokości 388 m n.p.m. z charakterystycznym stromym podejściem. Szczyt Patrol jest zaliczany do Korony Gór Świętokrzyskich.

Góra Biesak (381 m n.p.m.) jest zalesionym szczytem w Paśmie Posłowickim. Zbudowany jest ze skał kambryjskich, głównie z piaskowców, z domieszką mułowców i iłowców.

Góra Pierścienica (367 m n.p.m.) to szczyt leżący w Paśmie Posłowickim, gdzie do 2006 r. stała betonowa skocznia narciarska i z tego powodu lokalni mieszkańcy nazywają tę górę potocznie „Skocznią”. Pierwsza prowizoryczna skocznia powstała tu w latach 30. XX w. Zastąpiona została drewnianą konstrukcją na początku lat 50. XX w. Pomysłodawcą jej powstania był Włodzimierz Wójcikiewicz. Najdłuższe oddawane skoki miały wówczas 24 m. Z racji, że obiekt nie spełniał wymogów pozwalających na zawody, został zastąpiony betonową skocznią projektu Jerzego Muniaka. Na skoczni odbyło się około 10 zawodów. Obecnie znajduje się tu stacja narciarska z trasą o długości 500 m, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkółka narciarska oraz lodowisko. U podnóża znajduje się hotel z restauracją.

Góra Telegraf (406 m n.p.m.) o wysokości 406 m n.p.m. należące do Pasma Dymińskiego to najwyższe wzniesienie w granicach administracyjnych Kielc. Na szczycie góry Telegraf stoi maszt radiowy o wysokości 60 metrów. Północne zbocze góry to w zimie raj dla miłośników białego szaleństwa. Znajduje się tu bowiem 500-metrowa zjazdowa trasa narciarska wyposażona w 4-osobową kolejką krzesełkową o przepustowości 2400 os./godz. Jest oświetlona, sztucznie naśnieżana, ratrakowana. Na miejscu jest także szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, karczma, miejsce na ognisko i bezpłatny parking.

Góra Otrocz (375 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Pasma Daleszyckiego zaliczany do Korony Gór Świętokrzyskich oraz wchodzący w skład tzw. grupy Otrocza, który tworzą: Otrocz, Kamienna Góra oraz Zdobiec. Na zboczu góry Otrocz znajduje się stacja narciarska.

Daleszyce to położone w południowej części Gór Świętokrzyskich miasto, którego historia sięga XII w. Według Długosza, Iwo Odrowąż ufundował kościół pw. Świętego Michała Archanioła w Daleszycach. Dziś na jego miejscu stoi kościół ze znacznie późniejszego okresu, rozbudowany w 1912 r., w którym w południowej ścianie kaplicy znajduje się zegar słoneczny z 1629 r., we wnętrzu zaś obraz Matki Boskiej z XVI w. W drugiej połowie XIX w utworzoną tam gminę żydowską w której według spisu z 1937 r. zamieszkiwało 525 Żydów. W czasie II wojny światowej zalesione okolice Daleszyc stały się rejonem działalności oddziałów partyzanckich. W odwecie za jedną z akcji partyzanckich Niemcy spacyfikowali i spalili miejscowość. Miasto odbudowało się po wojnie.

Rezerwat Zamczysko jest położony w centralnej części Pasma Orłowińskiego. Ochronie podlegają tam fragmenty lasu mieszanego bukowego. W rezerwacie znajduje się stanowisko archeologiczne ulokowane w miejscu dawnego ośrodka kultu pogańskiego.

Łagów to jedna z najstarszych miejscowości w Polsce. Pierwsze wzmianki o Łagowie pochodzą z XI w. Jan Długosz w swoich kronikach zanotował, że była tam siedziba kasztelana. W XV w. Łagów był ośrodkiem garncarstwa. Wydobywano tu także rudy żelaza i ołowiu. Dziś miasto słynie z jaskini „Zbójeckiej”, późnogotyckiego kościoła parafialnego z zabytkowym dzwonem z 1444 r. oraz pochodzącymi z XVII w. zabudowaniami dawnego szpitala i kościoła św. Ducha.

Administartorem szlaku jest PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach,

tel. 41 344 77 43,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.