tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Szlak żółty Szydłów-Widełki im. Henryka Orlińskiego

Żółty szlak turystyczny ma charakter szlaku nizinnego, ale podejścia i zejścia w Paśmie Ociesęckim nadają mu dodatkowo górski charakter. Od 1994 roku patronem szlaku jest Henryk Orliński – działacz PTTK, inicjatorem budowy schroniska PTTK w Widełkach, a sama miejscowość zyskała dzięki niemu linię energetyczną i telefoniczną.


Szlak im. Henryka Orlińskiego jako jedyny przebiega przez Pasmo Ociesęckie, a podejście na Górę Sterczynę oraz Górę Jaźwinę zapewnia widok na panoramę Pasma Orłowińskiego, Pasmo Główne Gór Świętokrzyskich oraz na Pasmo Jeleniowskie. Szlak żółty biegnie przez Cisowsko- Orłowiński Park Krajobrazowy oraz Chmielnicko-Szydłowskiecki Obszar Chronionego Krajobrazu.

szlakzoty
Wybierając ten szlak, jednocześnie zdobędziesz szczyt do Korony Gór Polski – Górę Jaźwinę.

Szlak rozpoczyna się na parkingu przy ruinach królewskiego zamku w Szydłowie, a swój koniec ma w miejscowości Widełki na przystanku autobusowym obok sklepu spożywczego. Zarówno początek, jak i koniec szlaku, są oznakowane zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku. Szlak jest dwukierunkowy, więc sam możesz zdecydować o jego początku/końcu.

szydlow img 0031 fot lukasz zarzyckiFot. Łukasz Zarzycki

Wędrówka żółtym szlakiem to 35,2-kilometrowa przygoda, który łączy w sobie uroki szlaku nizinnego oraz górskiego – to za sprawą krótkiego, ale mocnego podejścia na góry: Sterczynę i Igrzyczną.

Łączna suma podejść wynosi 581 metrów. Ze względu na długi dystans, zalecamy podzielić przejście na dwa etapy.

Szlak biegnie przez powiat staszowski oraz kielecki. Wiedzie przez gminy: Szydłów, Raków, Daleszyce oraz przez Nadleśnictwa: Staszów, Chmielnik, Łagów i Daleszyce. Szlak prowadzi w większości leśnymi ścieżkami i utwardzonymi drogami polnymi. Długi fragment szlaku prowadzi drogami asfaltowymi przez miejscowości. W kilku miejscach szlak przekracza ruchliwe drogi (Chańcza, Raków, Huta Nowa), gdzie wymagane jest zachowanie dodatkowej uwagi.

Z racji tego, że szlak musi zostać podzielony na etapy, najlepszym węzłem komunikacyjnym będą Kielce, skąd do ważniejszych miejscowości na szlaku takich Szydłów czy Raków można dojechać środkami transportu komunikacji zbiorowej. Rozkłady jazdy autobusów oraz pozostałych przewoźników można znaleźć na stronach www.dworzec.kielce.pl.

Wędrując żółtym szlakiem, warto tak rozplanować wędrówkę, aby znaleźć czas na zwiedzanie, a na tej trasie znajdzie się kilka wyjątkowo ciekawych miejsc.

Szydłów to niewielkie miasto, które swój największy rozwój odnotowało za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. To właśnie ten władca na przełomie XIV i XV w otoczył miasto murami obronnymi z 3 bramami, wybudował kościół oraz zamek. Dziś ze względu na doskonale zachowany średniowieczny układ przestrzenny, Szydłów określany jest mianem "polskiego Carcassonne".

szydlow img 0040 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Dlaczego warto wybrać się do Szydłowa? Niech odpowiedzią będą dobrze zachowane mury obronne miasta wraz z Bramą Krakowską, renesansowa synagoga z rzeźbioną szafą ołtarzową do przechowywania zwojów Tory, kościół gotycki Wszystkich Świętych oraz świątynia pw. św. Władysława z XIV w. Obok niej warto zobaczyć XVIII-wieczną dzwonnicę, powstałą w wyniku przebudowy baszty obronnej z otworami strzelniczymi w ścianach.

szydlow img 0046 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

W będącym częścią zamku, tzw. Skarbczyku, znajduje się Muzeum Zamków Królewskich, a w nim 10 makiet zamków, a także realistyczne figury znanych postaci żyjących na przełomie XIV i XV wieku, wykonane w skali 1:1. Zobaczysz jak wyglądał Zawisza Czarny, wójt średniowiecznego Szydłowa, król Władysław Jagiełło i jego córka Jadwiga Jagiełłówna, a także król Kazimierz Wielki czy król Karol IV Luksemburski.

szydlow img 0046 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Korytnica, to niewielka wieś w gminie Szydłów. Pierwsze wzmianki o Korytnicy pochodzą z XIV w. W XIX w. w Korytnicy działała fabryka bibuły, młyn wodny oraz tartak. Wiadomo również, że funkcjonowała tutaj szkoła wikliniarstwa.

Chańcza – miejscowość, która dzięki zbiornikowi retencyjnemu na rzece Czarnej Staszowskiej posiada doskonałe warunki do letniego wypoczynku oraz uprawiana sportów wodnych. Powierzchnia lustra wody sięga tu blisko 500 hektarów, a jego głębokość wynosi średnio od 11 metrów w pobliżu tamy do poniżej 3 metrów w części północnej. Co roku w okresie letnim zjeżdżają tu tłumy miłośników windsurfingu, żeglowania oraz amatorzy plażowania i słonecznych kąpieli.

zoltyzakret
Raków to miasteczko założył w 1567 r. kasztelan żarnowski – Jan Sienieński – wyznawca nauki Kalwina. To właśnie Jan Sienieński nadał mieszkańcom przywileje i zezwolił na swobodę religijną. Za sprawą takiego działania do Rakowa zaczęli ściągać tłumnie rzemieślnicy, lekarze, a swe rezydencje lokowała tu szlachta. Przybyli też najwybitniejsi przedstawiciele myśli ariańskiej tzw. bracia polscy.

Powołano Akademię Rakowską skupiającą wybitne osobistości świata nauki. W 1638 r. fala kontrreformacji doprowadziła do zmierzchu dotychczasowych funkcji Rakowa i jego upadku. Po latach świetności zostały w Rakowie kościół pw. św. Trójcy – wybudowany w miejscu dawnego zboru ariańskiego, mały kamienny budynek z XVII w. - mieszkanie zboru braci polskich, kościół reformatów pw. św. Anny z 1641 r. oraz kilka domów pochodzących z czasów ariańskich.

Widełki - wieś położona w gminie Daleszyce. W latach 30. XX w. znajdował się tu przystanek końcowy odnogi trasy kolejki wąskotorowej z Kielc do Złotej Wody k. Łagowa.

Administartorem szlaku jest PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach,

tel. 41 344 77 43,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.