tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Szlak czarny Kielce Stadion – Pierścienica

Czarny szlak to typowy szlak dojściowy do szlaku niebieskiego Chęciny – Łagów, ale jeśli nie masz zbyt dużo czasu lub jeśli nie możesz sobie pozwolić na dłuższe wędrówki, to ta trasa sprosta twoim oczekiwaniom.

czarny1

Szlak rozpoczyna się obok przystanku autobusowego MPK Na Stadion Park przy ulicy Wojtka Szczepaniaka, a koniec oznakowania znajdziesz na początku narciarskiej trasy zjazdowej, nieco powyżej miejsca, w którym kiedyś stała betonowa skocznia narciarska.

Zarówno początek, jak i koniec szlaku, są oznakowane zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK, tj. białą kropką z kółkiem, którego barwa odpowiada kolorowi szlaku, czyli w tym przypadku jest to kolor czarny.

Szlak prowadzi szeroką leśną ścieżką przez fragment Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, wiodąc na wzniesienie Pasma Posłowickiego. Z północnego stoku Pierścienicy roztacza się panorama na Kielce oraz część Pasma Masłowskiego.

Wybierając ten szlak czeka cię około 2-kilometrowa trasa, w trakcie której zdobędziesz górę Pierścienicę – 367m n.p.m., a łączna suma podejść wynosi 99 metrów. Szlak należy do łatwych, znajduje się na nim tylko jedno mocniejsze, ale krótkie podejście. Na pokonanie tego szlaku (góra-dół) trzeba przeznaczyć około 60 minut. Na całym odcinku co kilkadziesiąt metrów znajdują się miejsca do wypoczynku, co tym bardziej zachęca do wędrówki piechurów o słabszej kondycji. Szlak leży w powiecie kieleckim, na terenie miasta Kielce oraz Nadleśnictwa Kielce.

Punktem wypadowym na szlak są Kielce. Do punku początkowego można dojechać autobusem MPK (linia nr 4). Rozkład jazdy autobusów miejskich można znaleźć na stronie www.ztm.kielce.pl.

Szlak czarny w całości znajduje się w granicach administracyjnych miasta Kielce, dlatego wybierając się do Kielc warto powędrować tą trasą lub odwrotnie – wybierając ten szlak warto pogłębić wiedzę na temat miasta.

Kielce to stolica województwa świętokrzyskiego położona na rzeką Silnicą. Powstanie miasta datuje się na wiek XI. Kielce do XIII w. były prywatną własnością biskupów krakowskich. Miasto słynie z bogactwa atrakcji turystycznych.

Do tych największych zaliczamy Pałac Biskupów Krakowskich – wczesnobarokową rezydencję biskupów z XVII. Dziś znajduje się tam Muzeum Narodowe, a w nim m.in. galeria malarstwa polskiego i sztuki złotniczej. W przylegającym do pałacu terenie został urządzony ogród w stylu włoskim.

kielce img 2999 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Naprzeciwko Pałacu Biskupów Krakowskich znajduje się zasługująca na uwagę Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP.

kielce img 7423 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Jeśli mowa o obiektach sakralnych, to koniecznie zajrzyj do kościoła pw. Św. Wojciecha – pierwszego kościoła w Kielcach. Kościół pierwotnie drewniany, ufundowany na przełomie XI i XII stulecia w miejscu najstarszej osady, która dała początek Kielcom. W jego wnętrzu wiszą XIX-wieczne obrazy autorstwa Jana Styki.

Z kolei Muzeum Zabawy i Zabawek to obiekt nie tylko dla najmłodszych. A może właśnie to starsze pokolenia wśród ok. 30 tysięcy eksponatów odnajdą swoje dziecięce zabawki? Spacerując po Parku Miejskim im. Stanisława Staszica, wstąp do Pałacyku Zielińskiego czy też do modrzewiowego Dworku Laszczyków – ostatniego, zabytkowego budynku z XVIII w. Kielce, to również miejsce słynące z bogactwa geologicznego.

Teren miasta doskonale nadaje się do aktywnego wypoczynku, a kompleks parkowo-leśny tzw. Stadion leśny jest tego najlepszym dowodem Ścieżki rowerowe, piesze, liczne miejsca do wypoczynku zachęcają do aktywności fizycznej.

Góra Pierścienica (367 m n.p.m.) to szczyt leżący w Paśmie Posłowickim, gdzie do 2006 r. stała betonowa skocznia narciarska i z tego powodu lokalni mieszkańcy nazywają tę górę potocznie „Skocznią”. Pierwsza prowizoryczna skocznia stała tu w latach 30. XX w. Zastąpiona została drewnianą konstrukcją na początku lat 50. XX w. Pomysłodawcą jej powstania był Włodzimierz Wójcikiewicz. Najdłuższe oddawane skoki miały wówczas 24 m. Z racji tego, że obiekt nie spełniał wymogów pozwalających na zawody, dlatego został zastąpiony betonową skocznią projektu Jerzego Muniaka. Na skoczni odbyło się około 10 zawodów. Obecnie znajduje się tu stacja narciarska z trasą o długości 500 m, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkółka narciarska oraz lodowisko. W pobliżu stoi hotel z restauracją.

Administartorem szlaku jest PTTK Oddział Świętokrzyski w Kielcach,

tel. 41 344 77 43,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.