Karczówka - Brusznia
Myśląc o krótkich, acz ciekawych trasach w Górach Świętokrzyskich, nie sposób nie zaproponować wędrówki fragmentem czerwonego szlaku imienia Sylwestra Kowalczewskiego z Karczówki na górę Brusznię. Cała trasa to około 5 kilometrowy spacer pełen ciekawostek, ale i okazja by się trochę zmęczyć.
Spacer możesz rozpocząć koło Ogrodu Botanicznego przy ulicy Jagiellońskiej 78. Zarezerwuj sobie czas na zwiedzanie tego miejsca – naprawdę warto! W ogrodzie znajdziesz około 2200 roślin. Znajdziesz tu dział roślin ozdobnych, flory rodzimej, dział flory wodnej i bagnistej, dział geografii roślin oraz roślin użytkowych. A dookoła ławeczki, leżaki oraz kawiarnia oferująca pyszną kawę. Na odwiedziny w ogrodzie botanicznym zaplanuj minimum godzinę.
Po wyjściu z obiektu czeka cię spacer chodnikiem dla pieszych, który kończy się niedaleko za hotelem i tu też rozpoczyna się droga na Karczówkę. Przed tobą krótkie, ale dość ostre podejście na położoną na wysokości 340 m n.p.m. Karczówkę, najwyższy szczyt Pasma Kadzielniańskiego, a skoro najwyższy, to zaliczany do Korony Gór Świętokrzyskich.
Na szczycie góry znajduje się pobernardyński klasztor, a obecnie Pallotyńskie Centrum Dialogu. Do najcenniejszej części tej XVII-wiecznej świątyni należy kościół św. Karola Boromeusza. Jest to niewielka, jednonawowa świątynia, w której ołtarz główny został wykonany z tzw. „marmuru chęcińskiego” pochodzącego z Bolechowic. W ołtarzu kaplicy zwróć uwagę na rzeźbę św. Barbary, patronki górników. Ta XVII-wieczna figura została wykonana z jednej, ogromnej bryły galeny (rudy ołowiu), którą wydobył w okolicach Karczówki górnik Hilary Mala.
fot. Łukasz Zarzycki
Po opuszczeniu murów świątyni, podejdź na taras widokowy i rzuć okiem na roztaczający się z niego widok na panoramę Kielc.
Karczówka to nie tylko góra, ale również rezerwat przyrody na terenie Kielecko-Chęcińskiego Parku Krajobrazowego chroniącego fragment lasu sosnowego. I właśnie w otoczeniu lasu czeka cię dalsza wędrówka, która zakończy się na górze Bruszni. Wzniesienie budują wapienie dewońskie, a w przeszłości wydobywano tam rudy srebra i ołowiu, pozostałością tej działalności są liczne zapadliska.
Z Brusznią- wiąże się historia powstańców styczniowych, którzy w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku zebrali się na jej szczycie, planując atak na oddziały rosyjskie w Kielcach. Niestety, na miejscu zrezygnowali z walki ze względu na małą liczebność i słabe uzbrojenie. Kilku z nich w drodze powrotnej zostało pojmanych przez Rosjan i następnie straconych na Karczówce. Ku pamięci powstańców staraniem I Drużyny Harcerskiej na szczycie Bruszni stanął Krzyż Harcerski.
Spacer razem ze zwiedzaniem obiektów powinien zająć ci około 3-4 godzin.