Oblęgorek - Barania Góra - Oblęgorek
Kolejną ciekawą propozycją wycieczki o charakterze rodzinnym jest szlak czarny z Oblęgorka na Baranią Górę. Ta trasa to swoisty łącznik między Oblęgorkiem, a czerwonym szlakiem im. Edmunda Massalskiego, ale możesz po prostu nią pospacerować, bo nie brakuje na niej atrakcji turystycznych oraz ciekawostek przyrodniczych. Cała trasa, licząc tam i z powrotem, ma około 5 kilometrów.
Do Oblęgorka najłatwiej dotrzesz samochodem, który można pozostawić na parkingu przy ulicy Gimnazjalnej, ale dotarcie tam komunikacją publiczną z Kielc również nie sprawi ci większych trudności. Szlak czarny rozpoczyna się obok przystanku autobusowego i w pierwszych kilkudziesięciu metrach prowadzi asfaltem przez Aleję Lipową. W takich okolicznościach przyrody dotrzesz do Pałacyku Henryka Sienkiewicza, gdzie aktualnie mieści się filia Muzeum Narodowego w Kielcach.
Mimo, że dopiero rozpocząłeś wędrówkę, zrób tutaj pierwszą przerwę. Spacer po parku pełnym starych dębów, lip, platanów oraz cisów to czysta przyjemność. Natomiast w północno-zachodniej części parku znajdziesz pochodzące z XX wieku popiersie Stanisława Staszica.
A kiedy już nasycisz się obcowaniem z przyrodą, wstąp do pałacyku. To bardzo wyjątkowe miejsce, które Henryk Sienkiewicz otrzymał w darze od narodu polskiego z okazji 25-lecia pracy twórczej. Noblista traktował posiadłość jako letnią rezydencję i chętnie tu przebywał. W obiekcie czeka na ciebie aż pięć sal ze stałymi ekspozycjami. Zatem odwiedzisz gabinet Sienkiewicza, salon, jadalnię, palarnię oraz sypialnię. W pałacyku nie brakuje oryginalnych pamiątek po pisarzu, a do ciekawszych należą posagowe meble pierwszej żony noblisty, pióro i mosiężny kałamarz czy portrety rodzinne. Oprócz wystawy stałej w muzeum znajdują się wystawy czasowe.
fot. Łukasz Zarzycki
Kiedy zaspokoisz swój głód historyczny i poznasz losy Sienkiewicza, zapraszamy cię na dalszą wędrówkę. Było coś dla ducha, a teraz coś dla ciała. Na horyzoncie czeka położona na 427 m n.p.m. Barania Góra, czyli jeden ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Świętokrzyskich. Jeśli wędrujesz z dzieckiem, to odznaka może być zachętą do pokonywania kilometrów i przewyższeń. Rozpocznijcie wspólnie przygodę z odznakami PTTK, bo przecież nic tak nie zbliża jak wspólny cel oraz radość z jego osiągnięcia.
Musisz wiedzieć, że Barania Góra to najwyższe wzniesienie Pasma Oblęgorskiego, a na jej południowo-zachodnich zboczach został utworzony rezerwat częściowy. Powstał, aby chronić drzewostan bukowo-jodłowy, bluszcz pospolity oraz malownicze wąwozy lessowe. Będziesz miał okazję wędrować tymi wąwozami na szczyt Baraniej Góry.
Cała wycieczka razem ze zwiedzaniem posiadłości Henryka Sienkiewicza zajmie ci około trzech godzin.