Wycieczki krajoznawcze jednodniowe
Jesteś w świętokrzyskim, masz kilka godzin i nie wiesz jak je zagospodarować? Mamy kilka pomysłów jak spędzić ten czas!
A może wizyta w Szydłowie? Szydłów to współczesne miasto otoczone murami średniowiecznymi. Główną atrakcją polskiego Carcassonne jest zamek królewski z czasów Władysława Jagiełły. Dziś możesz zobaczyć tam prywatną komnatę królewską oraz średniowieczne piece hypokaustyczne. Po rewitalizacji w 2019 roku zamek zadaszono i udestępniono turystom. Podczas wizyty w Szydłowie warto odwiedzić też synagogę. Zbudowana w połowie XVI wieku jest najstarszą w województwie świątynią żydowską. Warto też dodać, że Szydłów to stolica polskiej śliwki. Uprawianych jest tutaj ponad 40 odmian śliw. Co roku w Szydłowie odbywa się Święto Śliwki.
fot. Łukasz Zarzycki
Bodzentyn to miasto położone u stóp Pasma Klonowskiego i doskonały pomysł na spędzenie kilku godzin na aktywnym wypoczynku. Mieści się tam siedziba Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przez miejscowość przebiegają liczne trasy spacerowe i rowerowe. Nie brakuje tu również zabytków. Na uwagę zasługuję gotycki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP o św. Stanisława Biskupa, ruiny zamku biskupów wzniesionego w XIV wieku przez Floriana z Mokrska, zespół miejskiej zabudowy drewnianej, w której skład wchodzi Zagroda Czernikiewiczów z 1809 roku- Oddział Muzeum Wsi Kieleckiej.
fot. Łukasz Zarzycki
Ponidzie - wycieczkę na Ponidzie rozpocznij od zwiedzania Pińczowa. Zobaczysz tam zabytki m.in.: klasztor i kościół pw. św. Jana Ewangelisty, klasztor reformatów z kościołem Nawiedzenia N.M.P. Z wznoszącej się nad Pińczowem Góry Świętej Anny zobaczysz rozległą panoramę doliny Nidy i położonego w dole miasta. Następnym punkrem zwiedzania będzie rezerwat Skorocice. Na jego obszarze znajdziesz wyjątkowe i oryginalne formy skalne, które są pozostałością po intensywnych procesach rozpuszczania skał gipsowych przez wodę. Możesz tu również spotkać wiele chronionych roślin, np.: miłka wiosennego czy ożotę zwyczajną. Kolejnym rezerwatem będzie rezerwat Przęślin. Jest to perełka przyrodnicza Ponidzia. Zobaczysz prawdziwy step z niespotykaną i chronianą roślinnością.
Nie można zapomnieć o miejscowości Busko- Zdrój. To miasteczko uzdrowiskowe słynące z wód siarczkowych i jodowo-bromowych. Będziesz mógł przespacerować się Parkiem Zdrojowym z XIX wieku i poodychać świeżym uzdrowiskowym powietrzem. W południowej częśći Buska-Zdroju, na terenie nowego parku zdrojowego, powstała jedna z największych i najnowocześniejszych tężni solankowych w Polsce. Zachwycający swoją konstrukcją obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości. Tężnię stanowią dwa pierścienie z tarniny, które oddzielone są przejściami przypominającymi labirynt. Prowadzą one na dziedziniec, w sercu którego znajduje się fontanna mgielna. Pełni on dodatkowe funkcje, gdyż jego rozmairy umożlwiają organizację wydarzeń i imprez kilturalnych. Na szczycie tężni znajduję się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę uzrdrowiska.