tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Weekend w Świętokrzyskim!

Weekend w Świętokrzyskim!

Chcesz spędzić weekend aktywnie ? Chcesz zobaczyć miejsca pełne pięknych krajobrazów, do których będziesz chciał wracać? Zapraszamy do czarującego Województwa Świętokrzyskiego!

Koniecznie wypad w Góry!

Chociaż Góry Świętokrzyskie nie należą do najwyższych, można je uznać za jedne z najciekawszych. Zachwycają oryginalnym ukształtowaniem oraz urozmaiconą florą i fauną. Przekonaj się podczas spaceru fragmentem Głównego Szlaku Świętokrzyskiego.

Wędrówkę możesz rozpocząć ze Świętej Katarzyny. Już na początku wycieczki będziesz mógł zobaczyć między innymi zespół klasztorny bernardynek. Następnie dotrzesz na najawyższy szczyt Gór Świętokrzyskich czyli Łysicę (614  m n.p.m.). Dalej trasa prowadzić będzie przez przełęcz świętego Mikołaja, Łysą Górę oraz Nową Słupię. Trasa liczy 20 km.

swieta katarzyna img 2808 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

W trakcie wędrówki po Górach Świętokrzyskich będziesz mógł zobaczyć Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Spacerująć po terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, odkryjesz bogactwo okolicznej przyrody oraz poznasz relikty puszczy porastającej niegdyś cały region.

swiety krzyz img 0004 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Kiedy już poznasz uroki Gór Świętokrzyskich, przenieś się do miejscowości Chęciny, w której zobaczysz zamek królewski. Położone na Wzgórzu Zamkowym ruiny górują nad miasteczkiem i są jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w okolicy. W zamku odbywały się zjazdy rycerstwa, a w trakcie wojny z krzyżakami stanowił miejsce koncentracji wojsk.

checiny img 1885 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Dziś podczas wizyty na zamku możesz zejść do lochu. Koniecznie wejdź na jedną z dwóch zachowanych baszt. Znajdują się tam punkty widokowe z których będziesz podziwiać panoramę okolicy.

Checiny, 26.04.2015 r. Zamek krolewski. Fot. Lukasz Zarzycki / www.lukaszzarzycki.pl / www.geopark.plfot. Łukasz Zarzycki

Jeśli już jesteś w okolicy, nie możesz pominąć Parku Etnograficznego w Tokarni. W skansenie będącym częścią Muzeum Wsi Kieleckiej poznasz kulturę i przeszłość subregionów Kielecczyzny. Spacerując po terenie o powierzchni 65 hektarów zobaczysz ponad 40 drewnianych budowli prezentujących różnorodność regionalnego budownictwa. Wśród najciekawszych obiektów wchodzących w skład ekspozycji zobaczysz: drewniany spichlerz pochodzący z XVIII wieku, wiatrak typu "holender" z 1931 roku oraz kuźnię wybudowną w 1900 roku. Na terenie skansenu możesz też wziąć udział w grze terenowej.

img 20180616 114138

 Kielce- Sandomierz

Decydując się na weekend w naszym regionie nie możesz ominąć jego stolicy czyli miasta Kielce.

Czeka tu na ciebie urokliwy rynek, klimatyczny deptak, czyli ulica Sienkiewicza, a także Pałac Biskupów Krakowskich. Następnie możesz spacerem przez Park Miejski oraz Aleję Sław dotrzeć do Kadzielni- rezerwatu przyrody znajdującym się niemal w samym środku miasta. Czas wolny możesz przeznaczyć także na wizytę w Muzeum Zabawek i Zabawy- będzie to z pewnością sentymentalna podróż do czasu dzieciństwa.

kielce palac biskupow krakowskich katedra img 2900 fot lukasz zarzyckifot. Łukasz Zarzycki

Teraz przenieś się do urokliwego miasteczka, które jest turystyczną perełką regionu. Podczas do Sandomierza będziesz mógł przespacerować się po jednym z najpiękniejszych rynków w Polsce, a następnie zobaczyć pomieszczenia pod Starym Miastem podczas zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej.

img 20170528 164259

Jeśli chcesz zanurzyć się w głąb natury,koniecznie udaj się na wędrówkę Wąwozem Świętej Jadwigi. A może popularny ksiądz-detektyw zachęci cię do odwiedzenia Sandomierza ? W takim razie nie może cię zabraknąć w Świecie Ojca Mateusza. Będziesz tam mógł zobaczyć kultowe już wnętrza z serialu oraz figury woskowe głównych bohaterów.

img 20170528 163652

Sabat Krajno-Krzyżtopór-Ćmielów

Park Rorzywki i Miniatur Sabat Krajno to całoroczny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy, a zimą stacja narciarska z najdłuższymi w centralnej Polsce trasami zjazdowymi. W Alei Miniatur zwiedzisz cały świat w parę godzin :)

W Parku znajdziesz miniatury najsłynniejszych budowli świata. Prawie wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25. Na terenie Alei zobaczysz też miniatury nieistniejących już wież World Trade Center mierzącego z iglicą około 20 m. Ponadto można zobaczyć takie miejsca jak : Koloseum, piramidę Cheopsa, wodospad Niagara, dymiący wulkan Etna, Statuę Wolności, wieżę Eiffla, Biały Dom, katedrę Notre Dame oraz wiele innych.

Jeśli chcesz bardziej aktywnie spędzić czas w Sabat Krajno, koniecznie spróbuj swoich sił w Parku Linowym. Przejedziesz tam na linie nad słynną operą w Sydney oraz nad wodospadem Niagara. Lunapark z liczną ilością atrakcji zapewni rozrywkę dla całej rodziny.

img 20170806 113118

Jeśli zgłodniejesz na terenie Parku znajduję się dwupoziomowa restauracja Magia Sabatu, gwarantująca dobrą kuchnię i miłą obsługę. Samochód zostawisz na darmowym parkingu, który pomieści ponad 600 samochodów.

W drugi dzień wycieczkę możesz zacząć od wizyty w Ruinach Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Zobaczysz tam ruiny powstałej w latach 1627-1644 rezydencji pałacowej otoczonej fortyfikacjami bastionowymi. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu.

img 20160821 155154

Drugą część dnia możesz poświęcić na zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Zwiedzanie rozpoczynasz od przybliżenia historii powstania Żywego Muzeum Porcelany AS Ćmielów. W kolejnym etapie będziesz miał okazję wejść do starego pieca do wypału porcelany. W piecu zorganizowana jest sala multimedialna, w której prezentowany jest film wprowadzający w tajniki produkcji. Następnie przewodnik zabierze cię na warsztaty, podczas których poznasz wszystkie etapy powstawania porcelany.