Oferta turystyczna
Kalendarz imprez
Newsletter
Jeśli chcesz być informowany na bieżąco o nowościach w naszym serwisie podaj swój adres e-mail.
Wspomnienia z imprezZamow przewodnika
+ Nawigacja: PTTK Kielce » XLI ZJAZD PRZEWODNIKÓW ŚWIĘTOKRZYSKICH
Aktualności
XLI ZJAZD PRZEWODNIKÓW ŚWIĘTOKRZYSKICH
W dniach 28-29 stycznia 2012r. odbył się XLI Zjazd Przewodników Świętokrzyskich. Tegoroczne święto przewodnickie odbyło się w mieście  i gminie Bodzentyn. Wszystkich przewodników przywitał burmistrz Stanisław Marek Krak. Zgodnie z programem głos zabrał Przewodniczący Samorządu Przewodnickiego Zarządu Głównego PTTK - Stanisław Kawęcki. Nad całością przedsięwzięcia czuwał Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Świętokrzyskiego w osobie przewodniczącego Kol. Kazimierza Micorka oraz Kol. Dominika Kowalskiego - Prezesa Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek”.
Do grona przewodników świętokrzyskich dołączyli kolejni miłośnicy regionu, którzy w roku ubiegłym otrzymali uprawnienia przewodnika terenowego po województwie świętokrzyskim z rąk Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Dodatkowo na wniosek przewodników przyznano godność Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" Januszowi Kędrackiemu, który organizując wycieczki po regionie przybliża jego piękno mieszkańcom.
W siedzibie Miejsko Gminnego Centrum  Kultury i Turystyki w Bodzentynie spotkało się ponad stu trzydziestu przewodników świętokrzyskich z całej Polski. Zjazdy mają charakter szkolenia o znanym, ale nie do końca odkrytym terenie. Program obejmuje prelekcje i przejście piesze, które odbywa się zawsze, mimo zimowej aury i często niesprzyjających warunków atmosferycznych. Przewodnicy mieli okazję posłuchać o pierwszym autorze przewodnika po Górach Świętokrzyskich – Tadeuszu Dybczyńskim. Tą wyjątkową postać przybliżył Jerzy Gągol. Trasę wycieczki niedzielnej przedstawił Zbigniew Brzeziński, który towarzyszył przewodnikom również w dniu wyjazdu. Kolejnym punktem programu było wystąpienie Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna – Stefana Rachtana, który przybliżył zgromadzonym treść "Pamiętników Dawidka Rubinowicza". Po ciepłym posiłku uczestnicy udali się na spacer po Bodzentynie, gdzie zobaczyli najważniejsze zabytki miasta.
Drugiego dnia, korzystając z gościnności Świętokrzyskiego Parku Narodowego, uczestnicy zjazdu zwiedzili siedzibę Dyrekcji Parku. Czas umilał gawędą Lech Buchholz oraz Zbigniew Brzeziński. Zgodnie z harmonogramem przewodnicy udali się z wizytą do Tarczka i Świętomarzy. Uroczyste zakończenie zjazdu odbyło się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Na Górce” w Wiącce.

Relacja
Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn
poniedziałek, 30 stycznia 2012 powrót

Kielce - Informacje Z życia PTTK
Region - warto zobaczyć


WspółpracaFacebook
Konkurs