tel. biuro: 41 344 77 43
wt: 10:00-18:00
śr-pi: 10:00-16:00

Andrzej Konopacki (1952-2021)

Urodził się 13 września 1952 r. w Grójcu, gdzie uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego. W 1986 r. ukończył studia magisterskie w zakresie pracy kulturalno-oświatowej na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. W 1990 r. ukończył studium podyplomowe „Kierowanie Działalnością Społeczno-Kulturalną” na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu  Warszawskiego.

Podczas studiów działał w klubie studenckim „Pająk” i tam rozpoczął współpracę z kabaretem „Pod Postacią”. Z Bronisławem Opałką współtworzył postać Genowefy Pigwy. W latach 1979-1981 występował w kabarecie Ekipa Satyryczna „Komiks” ze Stanisławem Kondkiem, Aleksandrem Porzuckiem i Witem Chamerą. Działalność artystyczną prowadził także w kabarecie „HAK” z Jolantą Kaczmarek, Henrykiem Grzesło i Mirosławem Souczkiem.

W latach 80. XX w. został animatorem kultury w Osiedlowym Domu Kultury „Sabat” w Kielcach. Następnie pracował w kieleckich instytucjach upowszechniania kultury: Wydziale Kultury Urzędu Miasta, Miejskim Ośrodku Kultury, Kieleckim Centrum Kultury, Domu Kultury „Zameczek”, Domu Środowisk Twórczych Pałac Tomasza Zielińskiego.

Jego pasją były region świętokrzyski, przyroda i heraldyka. Uwielbiał wędrowanie i fotografowanie wszystkiego, co napotkał. W czasie nauki w liceum działał w harcerstwie, uzyskał uprawnienia Organizatora Turystyki ZHP. Był jednym z pomysłodawców i prowadzących „Konkurs Wiedzy o Regionie Kieleckim „Moja Ziemia”, który prowadzony był w latach 1994-2009 r. dla szkół podstawowych i gimnazjalnych z całego województwa. Zainicjował działalność i prowadził Klubu Podróżnika. Występował w wielu programach radiowych i telewizyjnych.

W 2002 r. został przewodnikiem świętokrzyskim i członkiem Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek” w Kielcach. W latach 2005-2010 był trzykrotnie członkiem komisji rewizyjnej koła, w latach 2011-2012 członkiem zarządu koła, w latach 2016-2018  sekretarzem zarządu koła, a od 2018 r. członkiem zarządu koła. Poszerzając uprawnienia kadry turystycznej został instruktorem przewodnictwa PTTK i instruktorem ochrony przyrody PTTK. Należał do grona inicjatorów utworzonego w Kielcach, pierwszego w Polsce, Klubu Instruktorów Ochrony Przyrody PTTK. Od 2015 r. pełnił funkcję kierownika kursów dla kandydatów na przewodników świętokrzyskich. W 2019 r. rozpoczął w Internecie prezentację „Rośliny miesiąca”. Dał się poznać jako doskonały organizator, wykładowca, uczynny kolega i osoba tryskająca humorem.

 Za aktywną działalność na rzecz miasta w 2000 r. został wyróżniony Nagrodą Miasta Kielce. Otrzymał również odznaczenia turystyczne: Odznakę „Za zasługi dla Oddziału Świętokrzyskiego PTTK” i brązową Odznakę „Zasłużony w Pracy PTTK Wśród Młodzieży”. W 2021 r. z inicjatywy Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek” w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach zasadzono Drzewo Pamiątkowe wiąz szypułkowy pamięci Andrzeja Konopackiego. Koło postanowiło również organizować od 2022 r. coroczny Rajd Przyrodniczy im. Andrzeja Konopackiego i opracowało trójstopniową Odznakę Rajdu Przyrodniczego im. Andrzeja Konopackiego.